Добре дошло, малко зубърче, Родопите те очакват!
Добре дошъл на бял свят, млади приятелю, наслади се на зелените Родопи!
Царство: Животни
Клас: Бозайници
Род: Бизони
Вид: Зубър
Място на раждане: Родопи
Защо това е важно? Защото зубрите липсват на дивата ни природа от векове насам и едва от няколко години Фондация По-диви Родопи и Национално ловно-рибарско сдружение Съюз на ловците и риболовците в България работят усилено, за да възстановят популацията на зубри в България. За да се появи на бял свят, малчуганът си избра специален ден - Деня на детето.
През 2013 г. в Дивечовъден участък "Студен кладенец" от Германия са доведени първите зубри, а през 2017 г., отново от Германия, като дарение пристигат още два екземпляра. Още през 2015 г. се ражда първото бебе от няколко десетилетия насам, следват още няколко бебета и така достигаме до поредното зубърче - специално и много ценно за дивата ни природа, родено през 2020 г.
За новините от фондация "По-диви Родопи" разказва Христо Христов:
Майката и бебето се чувстват добре, малкият расте бързо и уверено следва стадото. Когато се отдели от майка си, някоя от по-големите сестри поема надзора над бебето. Подобно на хората, и при тревопасните животни за малките се грижат всички членове на семейството!
Зубърът, познат още като Европейски бизон, е най-голямото тревопасно животно в Европа. В миналото е живеел спокойно и в големи популации, включително на Балканите и в България. С развитието на обществата и селищната мрежа местообитанията на зубрите постепенно намаляват, някои дори изчезват.
С връщането си в Родопите зубрите стават изключително популярни сред туристите, но експертите съветват да не доближаваме животните без "опитен водач". Ако по време на разходката си попаднем на зубър, е добре да спазваме дистанция около 50 метра и да избягваме резки движения.
От фондацията разказват още:
След освобождаването им от адаптационната ограда през 2019 г. животните постепенно започнаха да заемат екологичната си ниша и да извършват сезонни миграции – есента и зимата прекарват в по-ниската част на Студен кладенец, а през пролетта постепенно се качват към по-високите и труднодостъпни части на района.
Въпреки добрите новини, видът остава уязвим. Усилията за развиването на популацията на зубъра продължават и зависят от всички нас! Нека не ги предаваме отново.
Снимки: По-диви Родопи