Успелите

Добри новини за критично застрашените горили на Грауер - популацията им е стабилна!

Ново проучване на глобалната популация на източната низинна горила (по-известна като горилата на Грауер) пристига с добри новини за природозащитници, доброволци и неправителствени организации, работещи в посока опазването на застрашения вид от изчезване. Представителите на горилата на Грауер, според последното проучване възлизащи на 3800 индивида, днес наброяват почти 7000.

Ревизираната популация е резултат от скорошни проучвания на терен, проведени в един от регионите с най-голямо разпространение на горилата на Грауер. Става въпрос за област в източната част на Демократична република Конго, която до този момент е била недостъпна за подобни изследвания.

Сега регионът е проучен от неправителствената организация Общество за опазване на дивата природа (Wildlife Conservation Society), а резултатите са публикувани в научното издание American Journal of Primatology.

Последните известни данни за популацията на горилата на Грауер преди тази публикация отново са събрани от WCS. През 2016 г. организацията провежда изследване, което сочи близо 80%-ов спад в разпространението на критично застрашения вид от 1990-те години насам. Но поради недостъпността на част от регионите, в които се среща горилата на Грауер, тези данни се приемат за непълни.

Оценката на популацията, направена през 2021 г., обхваща нови територии и предполага, че спадът в популацията на вида всъщност не е толкова притеснителен. Проучването дава и нова надежда за опазването на източната низинна горила, тъй като разпространението ѝ в защитената местност Национален парк Кахузи-Биега се запазва стабилно през последните 20 години. Именно този резерват е дом на най-голямата популация защитени горили на Грауер.

"Тези резултати се дължат на куража и отдадеността на конгонските биолози, които се включиха", споделя главният автор на проучването д-р Андрю Плъмптър.

Горилата на Грауер е подвид на източната горила, който е разпространен единствено в източната част на Демократична република Конго. Представителите на вида достигат тегло над 200 кг., но въпреки големите си размери се хранят предимно с растителна храна. През последния половин век регионите на разпространение на горилата на Грауер са се свили наполовина и днес този подвид обитава едва 13% от исторически присъщата си територия.

Благодарение на усилията на редица природозащитници, учени и доброволци бъдещето на източната низинна горила изглежда все по-светло.

Снимки: WWF

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара