Добрин Витанов: Истински щастлив съм да се занимавам с нещо социално значимо
Следващото лице в нашата рубрика "Защото избрах България" е Добрин, на 24 години от град Варна.
Добрин: По образование съм икономист, по хоби съм пътешественик и спортист (обожавам футбола), а по убеждение и призвание, надявам се, социален предприемач. Определям се като такъв, защото преди около 5 месеца след прибирането си в България след около 4-5 годишен престой в чужбина, през който следвах в Германия, Чехия и Австрия, имах щастието, с помощта на няколко невероятни приятели, да основа първия български клон на най-голямата студентска доброволческа консултантска организация в света – 180 Degrees Consulting.
Още с влизането си в Първа езикова гимназия Варна бях решил, че след завършването си ще замина да следвам в чужбина, за да видя свят и понауча може би нещо повече. Още тогава обаче бях убеден, че щом завърша ще се завърна и ще живея в България. Интересното е, че от тогава минаха повече от 10 години и за нито един момент не ми е минало друго през главата. Та така и стана и на 19 години заминах за Мюнхен да следвам Бизнес администрация в Лудвиг Максимилиан Университет. Ако трябва да съм честен, избрах тази специалност, без да съм напълно убеден, че това е нещото, с което искам да се занимавам. Просто си знаех, че задължително заминавам за чужбина и по възможност Германия, все пак в гимназията бях в немска паралелка. А и университетът се води доста добър според различни световни ранкинги, което за мен тогава беше важно (впоследствие се убедих, че всъщност не е толкова важно).
Въпреки че не успях да се приспособя към условята в Германия и да свикна с механичния и изпълнен с рационалност живот там, завърших сравнително бързо за местните стандарти – за 3 години. Нещото, заради което обаче наистина ценя престоя си там, е, че ме научи на дисциплина и тренира моята воля да продължавам до дупка въпреки всевъзможните трудности. Всъщност, най-хубавият период от тези 3 години беше един невероятен Еразъм семестър в Прага, която препоръчвам на всеки да посети. Това за мен е един уникален град на границата между Източна и Западна Европа, съчетаващ най-доброто и от двете.
След като станах Бакалавър, се прибрах за кратък период в София, където изкарах един стаж в доста голяма консултанстка фирма и заредих батериите за втория ми гастрол в чужбина – този път във Виена. Там направих магистратура по Социална и екологична икономика (да, има и такова нещо) във Виенския икономически университет. Избрах подобна специалност, защото за мен беше по-интересно да уча как чрез „инструментите“ си икономиката може да допринесе за развитието на обществото, отколкото как от пари могат да се правят още повече пари. Програмата там беше интернационална, като от около 50 човека випуск повече от половината бяха от страни от целия сват, различни от Германия и Австрия. Учейки в такава среда, бих казал, че успях доста да разширя кръгозора си.
Най-ценното, което ми се случи там обаче, е, че покрай следването си попаднах на една студентска консултантска организация със социална кауза – 180 Degrees Consulting. Тя се оказа и най-голямата подобна организация в света с повече от 80 клона в 33 държави. Уникалната мисия на 180 DC е да предоставя висококачествени консултантски услуги на НПО-та и малки предприятия със социално-значими каузи на изключително достъпни цени, отговарящи на техните възможности, като същевременно дава възможност на амбициозни, мотивирани и отлично подготвени студенти да натрупат опит по реални проекти, в реална работна среда. Та така, позаинтересувах се, впечатлих се и реших да кандидатствам.
След доста сериозен подбор бях одобрен и нает за консултант по проект за местна социална платформа, свързваща бежанци, които искат да се установят в държавата, и австрийски работодатели, които пък желаят да диверсифицират екипа си. Задачата ни беше да разработим стратегия за оптимизране на платформата, за да стане по-ефективна в намирането на подходяща работа за бежанците, които желаят да се интегрират. Проектът се оказа голямо предизвикателство, но от този тип предизвикателства, които те мотивират и карат да дадеш най-доброто от себе си.
Някъде по време на ангажимента си за 180 DC Виена в мен започна да се прокрадва идеята да опитам да стартирам нещо подобно и в София, тъй като планирах скоро да се прибера обратно в България след полагане на последните си изпити. Родината ми липсваше доста, а имах възможността да пиша магистърската си работа от разстояние, така че не се и поколебах. Както споменах по-горе, през целия ми период в чужбина бях много привързан към България и имах вътрешното идеалистическо убеждение, че след като натрупам определен опит и знания навън, ще се завърна обратно, за да се реализирам и живея в родината си, а по възможност и да допринеса за подобряване на условията тук.
Тъкмо и поради тази причина, се мотивирах още по-силно да направя всичко възможно да открия клон на 180 Degrees Consulting в България, защото за мен това бе уникален шанс да пристъпя към осъществяване на мечтата си. Така започнах един доста дълъг процес по кандидатстване за стартиране на клон, като в началото даже не таях големи надежди с оглед на това, че под 15% от кандидатурите биват одобрени от централата на 180 DC в Австралия. Въпреки това, благодарение на страхотния екип, който успях да събера около себе си, както и на доста усилия, кандидатурата ни бе успешна и малко след завръщането ми в България, в началото на тази година, официално получихме 180 DC лиценз и открихме софийския клон на организацията.
180 DC София като част от мрежата на 180 DC се фокусира върху това да помага конкретно на организации с основно нестопанска цел, и съответно с ограничени финансови и човешки ресурси, да преодолеят определени предизвикателства в оперативната си дейност и по този начин да реализират пълния си потенциал. За постигане на тази цел, ние от 180 DC наемаме студенти, които влизат в ролята на консултанти по конкретен проект за определено НПО (с продължителност около 3 месеца), по време на който те не само прилагат теоретично наученото от универститета, за да помогнат на клиента, но и научават много нови неща от консултантската практика благодарение на участието си в различни работилници и семинари, организирани от 180 DC.
Консултантските проекти, които ние изготвяме, покриват голям спектър от оперативната дейност на едно НПО, като могат да включват стратегии за постигане на финансова устойчивост, пазарни и маркетинг анализи, предложения за оптимизиране на вътрешно-оперативните процеси, провеждане на всякакъв вид качествени и количествени проучвания и други.
Ние от 180 DC София сме горди, че наскоро приключихме повече от успешно и първите си два консултантски проекта - за Института за прогресивно образование и Национален младежки форум, като темите бяха съответно анализ на пазара за извънучилищни образователни дейности и изготвяне на fundraising стратегия. Следващата ни цел е реализирането на 3 нови проекта в предстоящия зимен семестър и за тази цел от септември започваме интензивна кампания по набиране на отлични студенти от големите университети в София.
С оглед на всичко казано досега, смятам, че мисията на 180 DC е наистина иновативна, както и изключително ценна и допринасяща за обществото. Това важи в още по-пълна сила за България, защото тук двете страни, които 180 DC свързва чрез дейността си (НПО-тата и студентите), имат огромен потенциал и поле за развитие. Нашата роля е да помогнем този потенциал да бъде реализиран. Занимавайки се с нещо толкова социално значимо, аз съм истински щастлив и убеден, че не сбърках, като реших да се завърна в България. Ако и в бъдеще бъдем дори още по-успешни в това, което правим, определено ще съм изпълнил една своя мечта.