Добрин Витанов за неформалното обучение като ключов фактор за социално развитие
Добрин е основател и президент на първия български клон на 180 Degrees Consulting – най-голямата студентска консултантска организация в света с повече от 80 клона в над 30 държави. Мисията на 180 DC е да предоставя висококачествени консултантски услуги на неправителствените организации и стартъпи със социално значими каузи, като същевременно дава възможност на амбициозни и отлично подготвени студенти да натрупат опит по реални проекти, в реална работна среда.
Благодарение на изключително успешния старт на организацията в България, 180 Degrees Consulting Sofia бе избрана за най-добър нов клон на 180 Degrees в света за 2017. Също така, Добрин бе включен в годишния списък 30 под 30 в категория Социално предприемачество на списание Forbes Bulgaria. А темата на неговата лекция по време на последното издание наTEDxVarna бе " Неформалното обучение - ключов фактор за социално развитие".
Какво за теб е доброволчеството?
За мен доброволчеството е нещо, в което всеки един човек трябва да се впусне поне веднъж в живота си.
Предполагайки изявена вътрешна потребност за допринасяне към определена кауза с идеална цел без очакване за директна лична изгода от това, то ни прави пълноценна част от обществото, в което живеем.
Също така, доброволчеството ни провокира да търсим ефективни пътища към собственото си развитие, усъвършенстване и израстване като личности.
Защо е важно младите хора да бъдат социално отговорни?
Личният ми опит е показал, че доброволчеството и съответно социалната отговорност засилват мотивацията на младите хора за постоянно развитие не само личностно, но и на общността, в която живеят.
България има огромна нужда точно от подобно ангажиране на младите хора, за да бъде преодоляна масовата им незаинтересованост от това, което се случва около тях.
Това е жизненоважно особено в днешно време, когато повече от всякога имаме възможността да живеем в свят, все по-често управляван и движен от решенията, които създаваме ние в нашите общности, отколкото от системата и институциите, определящи правилата.
Какви са предимствата да бъдеш част от неправителствена организация?
Да си част от НПО или организация с идеална цел ти дава шанса да се обединиш с хора, мислещи като теб, и заедно да преследвате постигането на нещо социално значимо, в което вярвате. Предимството без съмнение е, че това обединение е лесно постижимо, без да е нужно покриването на безброй юридически и административни изисквания или поемането на голяма финансова инвестиция и съответно риск.
Цени ли бизнесът опита в неправителствения сектор?
Абсолютно!
Участието на младите хора в доброволчески инициативи може да не им носи директни финансови изгоди, но индиректните ползи за тях са безброй.
Една от тях е именно по-добрата реализация на пазара на труда, тъй като бизнесът и работодателите ценят широкия набор от знания, умения и компетенции, развити от младите хора в различна среда от тази на формалното образование. Също така, те отчитат, че съответният кандидат за работа е активен, инициативен и социално отговорен, а не се носи просто по течението. Това е много важно за работодателите с оглед на бързо променящата се и динамична бизнес среда.
Върху какви каузи има нужда да се фокусираме в България?
Повече от всичко България има нужда от каузи, които окуражават и помагат на младите хора да бъдат активни, да развиват потенциала си и да бъдат пълноценни граждани с осмислени права и отговорности.
Всички сме чували максимата, че младите хора са бъдещето на България. Това разбира се е така, но ние младежите сме и настоящето на страната ни и точно затова трябва активно да участваме в изграждането на нейното бъдеще.
Ти беше гост-лектор на TedxVarna. Разкажи ни малко повече за твоята тема.
Темата, която представих на TEDxVarna, е тясно свързана тъкмо с доброволчеството и социалната отговорност. Името на моята презентация е „Неформалното образование – ключов фактор за социално развитие“. Тезата ми е, че доброволческите инициативи и проекти, базирани на принципа на неформалното образование, дават страхотна възможност на младите хора не само да развият високо ценени умения, които не могат да се придобият в университета, но и да спомогнат за развитието на обществото, в което живеят.
Пример за това е и студентската консултантска организация 180 Degrees Consulting, чийто първи български клон основах заедно с още няколко младежи в началото на 2017. Мисията на 180 DC е да помага на НПО-та и социални организации с ограничени финансови ресурси да преодолеят определени предизвикателства в оперативната си дейност и по този начин да реализират пълния си потенциал. За постигане на тази цел, ние от 180 DC наемаме студенти, които влизат в ролята на консултанти по проект за определено НПО (с продължителност около 3 месеца).
Консултантските проекти включват стратегии за постигане на финансова устойчивост, пазарни и маркетинг анализи, предложения за оптимизиране на вътрешно-оперативните процеси и други. По време на ангажимента си като консултанти студентите не само прилагат теоретично наученото от университета, за да помогнат на клиента, но и научават много нови неща от консултантската практика благодарение на участието си в различни работилници и семинари, които организираме за тях.
По този начин ние спомагаме за реализиране на една win-win ситуация – печелят едновременно студентите и общността, в която живеем.
Не е ли тъкмо това и смисълът и крайната цел на доброволчеството?