Добрите здравни новини: Безплатни прегледи, център за психична грижа и детска болнична библиотека
През последната година и половина започнахме да обвързваме думата "здравеопазване" с предимно негативни събития и асоциации. Коронавирусната пандемия ни разказа редица тъжни истории, но въпреки това все още успяваме да открием позитивното и човешкото в здравната система у нас. Доказателство за това са три добри новини от изминалата седмица, с които ще те запознаем в следващите редове.
В Стара Загора ще се проведат безплатни прегледи за псориазиз
Наскоро научихме, че многопрофилната болница в Перник предлага безплатни скринингови изследвания за остеопороза. Подобни прегледи, открити за всички пациенти, страдащи от псориазис, ще се проведат и в Стара Загора. Инициативата се осъществява по проект "Кажи НЕ на страха, попитай специалист", зад който стои Асоциацията на пациентите с автоимунни заболявания.
Кампанията с безплатните прегледи се реализира от 2018 г. насам, а Стара Загора е поредният град, който се включва в нея. За да се явят на преглед, желаещите пациенти трябва да са диагностицирани с псориазис. Линията за записване на час е открита всеки ден от 10 до 18 часа на телефон 0876 303 400, а кабинетът се намира на ул. "Георги Кюмюрев" 14. Инициативата в града ще продължи през целия месец септември.
Безплатните прегледи ще се извършват от д-р Виолина Тодева. Тя е специалист по кожни и венерически болести с 15-годишен опит в областта на дерматологичните проблеми. Освен това д-р Тодева е ръководител на екип, който създава първото в България безплатно мобилно приложение за онлайн проверка на симптоми и изследвания.
Д-р Виолина Тодева
В Ловеч ще бъде открит Център за грижа за лица с психични разстройства
Темата за психичното здраве и борбата с менталните заболявания става все по-значима част от дневния ред на обществото, а това намира отражение в различни инициативи на гражданския и политическия сектор у нас.
По проект на Община Ловеч в града ще бъде разкрит нов Център за грижа за лица с психични разстройства по оперативна програма "Региони в растеж". За целта е изградена, оборудвана и обзаведена специализирана материално-техническа база, в която центърът ще развива дейността си и ще предоставя необходимите социални услуги на хората, които се нуждаят от тях.
В рамките на половин година ще се осъществи предварителната подготовка по проекта, която включва подбор и назначаване на персонал, изготвяне на вътрешен правилник за дейността, сключване на договори с изпълнители и доставчици и т.н. Потребителите на услугите, предлагани в центъра, ще се подбират след оценка на потребностите и изготвяне на специален индивидуален план. Дейностите са предназначени най-вече за пациенти от специализираните институции за психично здраве и Държавната психиатрична болница.
Проектът ще предостави 24-часова здравна грижа, лечение и подкрепа на 15 потребители за период от една година, като дейностите в центъра ще бъдат съобразени с индивидуалните потребности на всеки нуждаещ се. Според общинската администрация в Ловеч това ще помогне на хората, страдащи от психични разстройства, да получат независим и достоен живот в обществото, както и възможността да се включват по-активно и пълноценно в социалните процеси.
Ани и Мартин Горчеви
Младоженци дариха детски книжки на болницата в Елин Пелин
Завършваме с една щастлива новина от град Елин Пелин. За сватбата си там младоженците Ани и Мартин Горчеви решават да предложат на гостите си да им подарят детски книжки вместо букети с цветя. Така двамата събират редица любими на малчуганите заглавия, сред които "Патиланско царство", "Български народни приказки", "Приказки на братя Грим" и много други.
Миналата седмица Ани и Мартин дариха общо 85 книжки на детското отделение на Многопрофилната болница за активно лечение в Елин Пелин. Четивата са подходящи за деца на всички възрасти - от книжки за оцветяване и класически приказки за най-малките до интригуващи романи за по-големите деца. Тази многообразна болнична библиотека ще допринесе времето на малките пациенти в МБАЛ "Елин Пелин" да минава по-бързо и безгрижно.
Младоженците, които стоят зад добрата кауза, са професионални танцьори в Националния фолклорен ансамбъл "Българе". Пътя си в света на танцовото изкуство двамата започват още като малки в детските ансамбли "Северняци" в Монтана и "Пелинче" в Елин Пелин. Освен чрез любовта си един към друг Ани и Мартин са свързани още с привързаността си към децата и с желанието си да подсигурят за тях щастливото детство, което заслужават.