Успелите

Добромир Домусчиев: Да направим България по-добра, по-красива, чиста и усмихната страна!

Ако обърнем поглед назад и си зададем въпроса "В коя сфера България е била успешна през последните години?", то единият от отговорите би бил, че това е туризмът. За жалост, това обаче не е точно така, а донякъде цифрите, които представят приходите и броя туристи са един параван, за да се оправдае икономически строителната лудост, която е обхванала бранша.

В България първата асоциация, която идва с думата туризъм е "строителство". С издигане на хотели и жилищни комплекси, за да се продават апартаменти на чужденци. Преходността на зимния и летния сезон също е притеснителен фактор - те са прекалено кратки, за да се предложат условия за нещо повече от сезонна работа на масата от хора, които работят в туризма. 

Заради това днес ще си говоря и с Добромир Домусчиев - човек, който развива бизнеса си в една доста специфична ниша за туризма у нас, която попада в графа "устойчив туризъм". Скъп, целогодишен и най-важното - природосъобразен. Вече 15 години той гради своя бизнес, за да привлича платежоспособни туристи от Европа и им показва най-ценния актив на нашата страна - природата. Преди известно време световната природозащитна организация WWF направи филм с негово участие, който демонстрира огромния туристически потенциал, който родната природа предлага като конкурентно предимство. Именно в тази насока ще си говорим с Добромир в следващите редове.

Напоследък с приключването на летния сезон в България се говори основно за резултатите от масовия туризъм, но нека насочим разговора в друга насока - към алтернативния туризъм. Какви възможности предлага той за страната ни и какъв потенциал крие? 

Аз работя основно в един сегмент на алтернативния туризъм - екотуризъм, и по-специално в така нареченият уайлдлайф (wildlife) туризъм - наблюдение и фотографиране на диви птици и животни. На практика България е вероятно най-доброто място в Европа, благодарение на природните ни дадености, тоест имаме най-добрите възможности, защото основният пазар, клиентите са от западна Европа. В този смисъл потенциалът е много голям, но за съжаление ние не го реализираме. Това се отнася в много голяма степен и за останалите видове алтернативен туризъм селски, спа, културен и тн. 

Гледайки назад виждаме, че икономическите интереси и природните ни дадености често застават от двете страни при развитието на туризма в различни области. Как според теб можем да запазим природата и същевременно с това да развием туризма? 

Причината да се противопоставят природните дадености на икономическия интерес, конкретно в сферата на туризма, е изцяло сбърканият модел и грешната посока, в която се развива нашия масов туризъм. Не се сещам за друг вид туризъм, освен наблюдението на влакове и самолети, може би, който да няма нужда от запазена и красива природа, за да привлича клиенти.

Трябва да се разбере от всички в обществото, но в много по-голяма степен от колегите от масовия туризъм и от правителството, че природните дадености допринасят много за качеството и стойността дори и на масовия продукт в туризма.

Гърция е класическият, вече клиширан пример за това. Несравнимо е усещането да си на море на Халкидики например, сравнено с нашите Поморие или Созопол, където каквото е останало от природата, е превърнато в бунище. Изборът на българския клиент е показателен, но е чудно как този избор не се разбира от българските хотелиери и правителството. Запазената природа е основен актив за доброто качество и по-високата цена дори и при масовия туризъм. 

Как смяташ, че можем да убедим хората от бизнеса, че развитието на природосъобразен туризъм може да е по-доходоносно от вече следваните модели? 

Трябва да е ясно, че моделът на българския масов туризъм е тотално грешен, защото е основан на ниското качество и съответно на ниска цена на продукта – ние имаме най-ниската цена на легло в Европа. По официални данни на НСИ за месец юли средният приход от едно хотелско легло в България е 35 лева на ден, на годишна база вероятно е 10 лева!. Наши са най-евтините пакети, наскоро бе обявено, че имаме най-евтината бира в Европа. Така че нашият модел всъщност не е особено доходоносен.

Заплатите в сектора са ниски – рецепционистка в 5-звезден хотел е със 700 лв. заплата! За другите служители да не говорим! Вижте колко хотели се продават или са на ръба на фалита. В този смисъл не считам, че нашият масов туризъм е доходоносен и колегите от този бизнес сами трябва да разберат, че не това е пътят, но смятам че започват вече да го осъзнават.

Ако направим директно сравнение, средно нашите еко турове са по 150 евро на ден на човек, докато в масовия туризъм и 50 евро е добра цена!

Потенциалът за развитие на туризма е налице, но сякаш нямаме капацитет да се възползваме от него - управленски, мениджърски, кадрови. Последното се усеща особено осезателно. Каква смяташ, че трябва да е политиката на държавата по отношение на кадрите в туризма, за да бъде успешна? 

Това е факт, капацитет няма. За съжаление не мисля, че дори и най-съвършената политика по отношение на кадрите ще доведе до съществена промяна. Имам предвид, че цялостната ситуация в държавата не е добра и за съжаление не виждам изгледи да се промени. Демографският срив е налице и перспективите не са добри, ние сме най-бързо изчезващата нация в света! Просто няма достатъчно млади хора за тази работа, а и по принцип. Дори и да ги има, при тези заплати няма кой да се хване. В допълнение, отношението към работата и въобще към труда в България не е добро, особено на младите хора. 

Много пъти са ме питали каква трябва да е политиката в туризма, какъв трябва да е министърът.

Туризмът не е само море, плаж, ски писти и легла. Той е много повече - природа, чистота и качествена храна, и добра инфраструктура, сигурност, спокойствие, нормален, а не безумен трафик.

И още - история, култура, усмихнати хора, образовани и компетентни служители. И много други компоненти са от значение. Затова министърът на туризма не може да направи много сам по себе си.

Трябва цялостна държавна политика за сектора, но такава реално липсва. За съжаление това е положението и за другите и то много по-важни сектори като образование, здравеопазване, правосъдие, които са фундаментални за добруването и благоденствието на обществото.  

Как според теб това може да се промени? 

Мисля, че е крайно време добрите хора в България - успелите, образованите, възпитаните, тези, които милеят за родината да се обединят и да направят така, че да бъдат парламентарно представени, може би дори самите те да влязат в парламента и институциите. 50% от българите не гласуват, а кадърните хора са отвратени от политиката. За жалост смятам, че това е единственият начин за реална промяна.

Професионалната компетентност на много от депутатите и служителите в министерствата е далеч от необходимата. Липсва и желание за промяна у тях, от години говорим и настояваме за промени за очевидни неща, но такива няма. И така ни остава това, което казвам по горе - единственият начин за промяна е кадърните и можещи хора да влязат в реалната власт. 

Нека си говорим с малко конкретика и цифри - как оценяваш един хипотетично разработен на 100% пазар за алтернативен и природосъобразен туризъм у нас и какви туристи би привличал?

За 100% разработен пазар са необходими страшно много неща, но теоретично погледнато е възможно да се случи за 5 до 10 години. Мога да дам пример конкретно от нашия сектор - в Европа вече има над 1000 укрития специално за снимане на диви птици и бозайници. В България са около 10, при това без да коментирам качеството им. За да имаме разработен алтернативен туризъм, това означава изграждане на съответната инфраструктура в екотуризма, пълно разкриване на историческите и културните паметници. Доколкото знам съществуват 5000 тракийски гробници, в които науката не знае какво има.

Представете си какви уникални неща биха могли да се окажат там дори ако в само 1% има находки от рода на тези в Голямата Косматка и съседните могили.

Един мой клиент, след посещение на Старосел, ми каза: "Тракийските гробници са вашите пирамиди!". Имаме много работа по това да разработим всички атракции по сектори на алтернативния туризъм, но е факт че имаме невероятни дадености и то на малка територия. Отделно е необходимо в почти всяко селце да има хубав семеен хотел, с хубава местна храна, добро обслужване и усмихнати хора. Отново опираме до цялостната среда, чистота, спокойствие и всичко останало.

Истината е, че имиджът на България е на една бедна, мърлява и неуредена страна. Това трябва да се промени. 

Какви туристи би привличал този туризъм? Всички онези европейци, на които животът в големия град вече им идва прекалено. Тези, които търсят природа, хубава храна, интересни и различни занимания и т.н.. България е много слабо позната в Европа, а в света сме буквално неизвестни. Един 100% разработен алтернативен туризъм у нас би могъл да доведе 1 милион туристи повече годишно, а дори и при 500 евро средна цена на турист, това прави 500 милиона евро годишно повече от туризъм.

Тази сума може да бъде и много по-висока и най-важното е, че почти всички тези пари ще са директно похарчени при местните хора и малките бизнеси! И тук говорим за целогодишен туризъм, а не само за 2 месеца зимен сезон и 3 месеца летен! 

Синът на Добромир - Алекс минути след като е видял мечка за първи път. 

Предполагам си съгласен, че няма нужда да откриваме топлата вода по отношение на добри практики по темата, която коментираме - според теб какви конкретни идеи можем да приложим от други страни и кои са най-подходящите области, в които можем да ги реализираме? 

Вярно е това, но ние определено имаме някои уникални предимства – запазена природа, богато биоразнообразие, минерални извори, тракийски гробници. Това наистина е чудесна комбинация и ние трябва да я използваме. Почти цялата територия на страната е подходяща, разбира се, открояват се Родопите със своя невероятен дух, много райони около Стара планина, суровите Пирин и Рила, нежната Странджа, Розовата долина и почти всички селски райони. Бургаските езера, както и тези на Дуранкулак и Шабла също са прекрасни места и то в комбинация с морето.

Според теб откъде започва първата крачка към тази реализация и защо все още не се прави?

Труден въпрос, наистина. Това е като да имаш само една гума за колата си и да се маеш къде да я монтираш! Необходими са няколко неща, но всичко започва от това да има реално работеща държава, будно общество, ясна стратегия и добрата реализация. Химера е, че едно, две или три неща сами по себе си ще променят положението. 

Нека завършим с един оптимистичен поглед към бъдещето на алтернативния туризъм - какво можем да направим ние и нашите читатели като граждани и най-вече като ползватели на туристическия продукт, за да дадем своя принос за промяна на нещата? 

Трябва да направим България по-добра, по-красива, идеално чиста и много усмихната страна. И това зависи от абсолютно всеки един от нас. Малка промяна в поведението на всеки българин ще има невероятен положителен ефект, убеден съм в това.

А конкретно като потребители - ако всеки от нас избере за своята почивка, който и да е вид алтернативен туризъм през следващите 3 години, ефектът ще бъде много силен и мотивиращ за всички колеги, които предлагат услуги и продукти в тази сфера. 


Малко повече за дейността на Добромир Домусчиев от самия него: 

Моят бизнес го развивам вече 15 години и колкото и да е нескромно, мога да кажа, че нашите турове са много качествени, като, разбира се, имаме още какво да учим и подобряваме. Почти 60% от записванията ни годишно са от клиенти, които вече са били на нашите турове. От 7-8 години включихме и съседните държави в програмите си, а последните 5 години и Монголия, Близкият изток, Кавказ, Етиопия и дори Куба.

Ние сме една от много малкото специализирани фирми, които водят английски клиенти в Куба, шведи в Грузия и т.н.. Докато давам това интервю клиент от Австралия се записа на наш тур за наблюдение на вълци! Имаме хиляди доволни клиенти и приятели, които всъщност са много добри посланици на България, защото си тръгват наистина впечатлени от страната ни! 

Ако материалът Ви е харесал, то можете да прочетете повече за Добромир в сайта на моята кауза svobodni.bg. 

Патрик Смитьойс

Препоръчани статии

Svobodni.bg

Целта Svobodni.bg е всяка седмица да ни запознава с поне един представител на този, дали изчезващ, дали останал в неизвестност вид, „Homo Sapiens Bulgaricus“. Целта на проекта е да ни покаже, че тези прогресивно мислещи загрижени за бъдещето на България хора са все още сред нас.

Оставете коментар

0 коментара