Доброто от деня - 13.09.2021
Започваме седмицата с любимия обзор от позитивни новини и истории под шапката на ''Доброто от деня''. В рубриката днес ще научите: кои български състезатели извоюваха медали от Балканското по триатлон в Сърбия, какво можем да видим в първия тематичен парк за хора със специални потребности, как да разпознаем мозъчния инсулт, разговор с Михаил Стефанов в подкаста ''Свръхчовекът'' и по какъв начин можем да подкрепим българските олимпийци по природни науки.
Българският отбор по триатлон с 10 медала от Балканското първенство в Сърбия
Цели 10 медала за България извоюваха родните състезатели в Балканското първенство по триатлон на Власинското езеро в Сърбия. Състезанието се проведе в края на миналата седмица като в него взеха участие над 40 български състезатели от отбора организиран от Българската асоциация по триатлон.
Надпреварата беше разделена на три възрастови категории, а паралелно с тях бяха организирани допълнителни стартове за деца и любители на спорта. Отборът на Българската асоциация по триатлон (БАТ) се съревновава с още 13 силни отбора от балканските страни.
Кои са имената на медалистите ни и на кое място завърши България в общото класиране, вижте ТУК.
Историята на първия тематичен парк за хора със специални потребности в света
„Страната на чудесата на Морган'' е първият увеселителен парк в света конструиран за хора със или без специални нужди. Раят на забавленията за малки и големи се намира в Сан Антонио, Тексас, съществува от 2010 г. и до момента е посрещнал над 1 000 000 гости от всички 50 щати на САЩ и 71 други държави.
Идеята за тематичен парк пригоден за специални хора се заражда през 2005 г. по време на семейна почивка на семейство Хартман. Тогава 12-годишната им дъщеря Морган, която има когнитивно разбиране на петгодишно дете, както и форма на аутизъм, решава да играе с две други деца около басейна. Те обаче се държат подигравателно, не искат да общуват с нея и напускат басейна, вероятно защото не са знаели как да реагират на човек с увреждане.
Тази случка подтиква бащата на Морган, Гордън Хартман да потърси място, където дъщеря му да бъде щастлива заедно с други малки и големи хора със сходна съдба. Оказва се, че на цялото земно кълбо такова кътче не същестува. След дълги размисли той взима най-важното решение в живота си - продава стоителния си бизнес и заедно със съпругата си Маги създават организация с нестопанска цел ,,Семейството на Гордън Хартман'', която се стреми да помага на хората с увреждания.
Така две години по-късно фамилията събира кураж и решава да създаде райско кътче на забавленията без никакви ограничения откъм възраст, пол и диагноза. През 2010 г. тематичният парк „Страната на чудесата на Морган'' вече е факт.
Какви забавления същестуват в парка и какво предстои оттук нататък научете от статията.
Започва информационна кампания за симптомите на мозъчния инсулт и нуждата от бърза реакция
Българското дружество по неврология започва кампания под надслов "Действай бързо! Инсултът не чака!", с която цели да повиши информираността по отношение на симптомите при състояние на инсулт. Инициативата се осъществява с подкрепата на Boehringer Ingelheim.
С националната информационна кампания БДН се стреми да запознае широката общественост с основните симптоми и спешните стъпки, които трябва да се предприемат при съмнение за мозъчен инсулт. Основното послание на инициативата гласи, че с бърза и навременна реакция всеки човек може да спаси живота на пострадалия от инсулт и да предотврати инвалидизацията му или евентуалните усложнения в здравословното му състояние.
Как да разпознаем симптомите на инсулт и по какъв начин да действаме при съмнения от такъв, вижте ТУК.
Свръхчовекът с Георги Ненов: Говори Михаил Стефанов
Както обещахме в представянето на "Свръхчовекът с Георги Ненов: Как да живеем живота на мечтите си", регулярно ще ви показваме епизодите от подкаста с кратка текстова извадка на най-добрите моменти от разговора.
Днешният епизод разказва историята на Михаил Стефанов. Михаил е експерт по комуникации и лидерство. Той е основател на дигиталната платформа "Мини машини", чрез която помага на младежите да овладеят умения, които ще бъдат безценни за тяхното бъдеще. Мишо работи за големи комуникационни компании, но впоследствие се пренасочва към НПО сектора. Чрез новите дейности, той преоткрива учителя в себе си и решава да създаде собствена консултантска компания за лидерство.
Ето и някои моменти от този вдъхновяващ разговор.
Подкрепи младите ни олимпийци по природни науки, за да продължат с успехите
През летния състезателен сезон младите олимпийци по природни науки постигаха успех след успех в различни европейски и международни формати. Неведнъж отразявахме многобройните отличия, които най-добрите ученици в страната печелеха в олимпиадите по информатика, география, биология, химия, физика, математика и математическа лингвистика.
Според Сдружението на олимпийските отбори по природни науки през изминалата 2020 г. родните състезатели са извоювали общо 53 медала в 11 официално признати балкански, европейски и международни олимпиади. Така общият брой на отличията, спечелени в тези научни области за страната ни от 1959 г. насам, вече надхвърля 1000.
Поддържането на тези постижения обаче изисква средства, с които младите олимпийски надежди на страната ни да се подпомагат в подготовката си за най-важните състезания. Как можем да помогнем научете от материала.