Доброто от деня - 16.09.2021
И днес бюлетинът ни "Доброто от деня" е тук, за да те зареди с позитивно настроение. В селекцията ни от добри новини този четвъртък ще откриеш домакинството на България на Световната купа по паркур, историята на 100-годишната Едит Трейна, която стана рекордьор по вдигане на тежести, както и първите български филми, които ще попаднат в каталога на "Нетфликс". Обръщаме внимание и на различните начини за адресиране на проблема с домашното насилие у нас, така че да се приближим към неговото разрешаване.
Първо домакинство за страната на Световната купа по паркур - Мартин Димитров завърши седми
България стана за първи път домакин на Световна купа по паркур. Състезанието се проведе в столицата между 9 и 12 септември в две дисциплини – свободен стил и за скорост от точка А до точка Б – с директни елиминации. Свободният стил е с различни елементи и трудности, а съдии определяха прецизността и начина на изпълнение, както и сформирането на крайната оценка.
В Световната купа по паркур в София взеха участие над 50 спортисти от 20 държави. Мястото на събитието беше пространството пред Националния дворец на културата в столицата, а българските състезатели, които участваха в надпреварата са Стела Паунова, Мартин Димитров, Йоан Досев, Алек Раев и Лъчезар Захариев. С най-добро представяне за страната ни се отличи Мартин Димитров, който зае 7-мо място във финалната класация на свободния стил.
Още за Световната купа по паркур и представянето на българските претенденти ще научиш ТУК.
"Бъдете непримирими": Къде се крие ключът към решаване на проблема с домашното насилие?
През 2020 г. близо 20 жени в България са убити от своите партньори. В действителност броят им би могъл да е много по-голям - огромна част от случаите на домашно и сексуално насилие в страната остават скрити поради липсата на официална статистика и необходимостта жертвите да се преброяват чрез медиите и неправителствените организации. На международната сцена България нерядко търпи критики заради пропуските в системата за превенция и справяне с домашното насилие и посегателствата, основани на пола. Но къде се крие ключът към разрешаването на този толкова сериозен проблем?
От началото на пандемията през март 2020 г. насам един знак набра голяма популярност в социалните мрежи. Той представлява четири вдигнати пръста на едната ръка, като целта на жеста е човек възможно най-дискретно да сигнализира - дори в платформи за дистанционни срещи като Zoom - че е станал жертва на домашно насилие.
След въвеждането на извънредното положение в немалка част от страните в Европейския съюз случаите на подобно насилие нараснаха с една трета. Тревожната тенденция породи появата на различни алтернативи за скрити от насилника знаци, чрез които жертвата на домашно насилие да съобщи за положението си и да потърси необходимата помощ за справяне с проблема.
Достатъчни ли са обаче тези механизми, или е нужна по-дълбока превенция за категорична борба с домашното насилие у нас? Ще откриеш в статията ТУК.
Едит Трейна - столетницата, която записа световен рекорд по вдигане на тежести
В началото на август месец прабабата Едит Мъруей-Трейна навърши цели 100 години, но възрастта ѝ не само, че не е пречка за нея, но ѝ помага да постави световен рекорд!
Когато Едит е на възраст от 98 години и 94 дни, тя става "най-възрастната жена състезателка по вдигане на тежести" в света и записва световен рекорд на Гинес, повдигайки успешно невероятните 150 кг. Историческата победа ще бъде представена в изданието на Световните рекорди на Гинес за 2022 г. Макар вече възрастта ѝ да е трицифрено число, годините не ѝ пречат да бъде в добро здраве и да носи винаги позитивно настроение със себе си, а тренировките ѝ помагат да взима трофей след трофей във вдигането на тежести.
С вдъхновяващата история на Едит Трейна и нейните постижения можеш да се запознаеш ТУК.
За първи път български ленти стават част от каталога на „Нетфликс“! Какво ще можем да гледаме?
Тринадесет български кинопродукции ще бъдат достъпни в каталога на най-голямата видеострийминг услуга в света - „Нетфликс“. Повече за тях и кой сключи сделката научете в следващите редове.
Сред лентите, които всеки потребител на услугата от Европа може да види, са: "Дзифт", ретро соц/неоноарът на Явор Гърдев, романтичната комедия "Love.Net" и "Вездесъщият" на Илиян Джевелеков, "Подслон" на Драгомир Шолев, "Обърната елха" на реж. Васил Живков и Иван Черкелов, "Докато Ая спеше" на Цветодар Марков, семейната комедия "Смарт Коледа", "Маймуна" на Димитър Коцев-Шошо, "Асансьор за пациенти" на Иглика Трифонова, "Всичко, което тя написа" на Ники Илиев и "Шибил" по режисурата на Никола Бозаджиев. Селекцията предлага още документални филми като "Калин и отбора на затвора" на реж. Петко Гюлчев и "Животът е безкраен танц" на Андре Шандел.
Как родните ленти попаднаха в селекцията на "Нетфликс" и какво още можем да очакваме занапред? Ще научиш ТУК.