Доброволци извадиха над 7 тона отпадъци от Черно море
Над 7 тона метал, пластмаса и рибарски мрежи извадиха доброволци от родното Черноморие. Варненските рибари събирали отпадъците от морските води над 6 месеца и отчитали данни за дейността си. Информацията предоставят на отговорните институции с апел към тях за извозването и рециклирането на боклука.
Акцията се реализира в рамките на дългосрочния проект „Най-ценния улов“ по инициатива на компанията за устойчиви рибни продукти „Черноморски улов“. Разпънати, извадените мрежите за улов се равняват на близо 50 км опасен отпадък, или разстоянието от нос Емине до Варна. На брега са пренесени още 5 тона автомобилни гуми, пластмасови отпадъци, електроуреди и огромно количество найлонови торбички.
Проектът стартира на 31 октомври 2020 г. с помощта на 25 кораба от риболовно сдружение „Черноморски изгрев“, а крайната цел на всички участници е намаляване на щетите, които нанася "призрачният риболов" в Черно море. Инициативата призовата към по-голяма гласност на проблема с флората и фауната във водите на родното море, а организаторите заявяват, че събраните отпадъци предстои да бъдат рециклирани и преработени в нов използваем продукт. Процент от приходите на „Черноморски улов“ ще бъдат използвани за финансиране и развитие на каузата за в бъдеще.
Призрачният риболов погубва огромно количество риби и морски бозайници не само у нас, а и в целия свят. Изгубени и изоставени, риболовните мрежи продължават да улавят и обричат на смърт водните обитатели. Всяка година в Черно море попадат мрежи с обща дължина повече от 100 кв. км., а последиците от това са ужасяващи.
Междувременно 13 плажни ивици по българското Черноморие получиха отличието „Син флаг“. Сред тях се нареждат плажовете на Слънчев бряг, ваканционното селище „Дюни“ и местността „Аркутино“. „Син флаг“ е световно екологично отличие, което се присъжда на плажове, отговарящи на редица критерии за качество, сред които и чистотата на морската вода.