Доброволци помагат с безвъзмезден труд в розобера край Карлово
В продължение на вече седмица около 30 доброволци от различни неправителствени организации и от Съюза на транспортните синдикати в България се включват в брането на розов цвят в масивите край Розино, Иганово и Карлово.
За поредна година, поради ниските изкупни цени, собствениците на розови масиви са изправени пред предизвикателството да предложат адекватно заплащане на своите работници, в резултат на което желаещи за брането на розов цвят се намират все по-трудно.
Преди седмица обаче десетки доброволци в страната се обединиха около идеята да отидат на полето и да се включат в брaнето, в името на това българската роза “дамасцена“ да бъде съхранена и страната ни да продължи да бъде лидер в производството на розово масло.
,,Българската роза "дамасцена", тя не е просто символ на България, по нея е правен световният стандарт за розовото масло и смятам, че ние трябва да го възродим.
Надявам се ние да сме примерът, който всяка година да довежда след нас още хора", споделя пред karlovopress Надежда Станева, доброволец в брането.
Според розопроизводителите в страната, проблемът с осигуряването на достатъчно работна ръка ще продължи да бъде водещ проблем и занапред и затова те се надяват доброволчеството да бъде насърчено.
,,В доброволчеството ние виждаме една алтернатива на традиционните работници.
Всеки ден в градините ни остава неприбран цвят. Не успяваме да приберем всичко, първо, защото кампанията, от гледна точка на метеоролигичните условия, е доста лоша, и второ - защото дестилериите са намалили преработвателните капацитети и ние не можем там да реализираме 100% от количествата си", казва пред karlovoprss Христо Николов, председател на Асоциация на розопроизводителите в България.
Доброволците са убедени, че благородното дело трябва да продължи и за в бъдеще и призовават всеки, който има възможност да се включи в брането, да го направи и да се докосне до красотата на българския розов цвят.
Заглавна снимка: nationalgeographic.co.uk