Успелите

Доброволци в Индия засадиха четвърт милиард млади дръвчета

Милиони индийци се включиха в ежегодния еднодневен "маратон" по засаждане на дървета. Тази година той се проведе на 5 юли и приключи с повече от 250 милиона млади дръвчета, засадени на територията на най-населения щат в Индия - Утар Прадеш.

Кампанията се организира съвместно от управници и активисти в Утар Прадеш. Те обединяват усилия, за да намалят въглеродните емисии, да подобрят качеството на въздуха в страната и да напреднат в общочовешката борба с климатичните промени. През последните години инициативата се превръща в традиционна и привлича все повече индийци, които искат да живеят в по-добра природна среда.

Дърветата се посаждат от доброволци в гори, ферми, училища, както и по бреговете на реките и покрай магистралите в целия щат. Дългосрочната цел е до пет години 15% от територията на Утар Прадеш да бъде покрита с гори. С всяка следваща кампания управници, доброволци и активисти постепенно се приближават към тази цел. Доказателство за това е фактът, че през последните четири години зелените площи в щата са се увеличили със 127 квадратни километра.

На дневен ред обаче стои въпросът: Колко от тези млади дървета успяват да оцелеят? В световен план все по-широко се разпространява скептицизмът към подобни озеленителни кампании, тъй като голяма част от новопосадените дървета загиват. И тук щатът Утар Прадеш отбелязва успех - над 80% от дърветата, посадени през последните четири години, оцеляват и продължават развитието си. Това се постига благодарение на QR кодовете, с които е снабдено всяко дърво с цел наблюдаване на състоянието му. Организирани са и отбори, които проследяват прогреса на създадените плантации.

Кампанията по засаждане на дървета в Утар Прадеш се реализира като част от националния стремеж на Индия да увеличи своите горски площи. Страната си е поставила за цел да покрие една трета от територията си с гори до 2030 г. За целта управлението е отпуснало милиарди долари и макар индустриализацията и непрекъснато нарастващото население да усложняват процесите, Индия бавно, но сигурно върви към повече зелени площи и по-малко вредни емисии.

Снимка: Дойче веле

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара