Успелите

Дpевен град на над 2500 години бе открит в тропическите гори на Амазонка

В Амазония бе открит огромен древен град, скрит от хиляди години от буйна растителност. Откриването на най-ранната и най-голяма градска мрежа от изградени и изкопани елементи в Амазонка досега е резултат от повече от две десетилетия проучвания в региона от екип от Франция, Германия, Еквадор и Пуерто Рико. То напълно променя представата за начина, по който се е водил живота по тези места.

Досега се знаеше, че в градове в планините на Южна Америка, като Мачу Пикчу в Перу, хората са живели само номадски или в малки селища в Амазонка. Сега обаче става ясно, че къщите и площадите в района на Упано в Източен Еквадор са били свързани с удивителна мрежа от канали, широки улици и дълги, прави пътища.

Арехеолозите твърдят, че градът е построен преди около 2500 години и хората са живели там до 1000 години. Трудно е да бъде определен точният брой на хората, населявали тези земи, но със сигурност те са били над 10 000 души. Районът се намира в сянката на вулкан, който е създал богати местни почви, но може би е довел и до унищожаването на населението.

"Това е по-стар обект от всички други, които познаваме в Амазония. Имаме европоцентричен възглед за цивилизацията, но това показва, че трябва да променим представата си за това какво е култура и цивилизация", казва ръководителят на изследването проф. д-р Стивън Ростен, директор в Националния център за научни изследвания във Франция.

"Това променя начина, по който гледаме на амазонските култури. Повечето хора си представят малки групи, вероятно голи, живеещи в колиби и разчистващи земята - това показва, че древните хора са живели в сложни градски общества", казва съавторът Антоан Дорисон.

Изследователите твърдят, че първите хора, живели там преди 3000 години, са имали малки, разпръснати къщи, а приблизително 500 г. пр. н. е. и 300 до 600 г. сл. н. е., започват да се строят могили и къщите се поставят върху земни платформи. 

Данните от технологията LiDAR разкриват повече от 6000 платформи с размери около 20 м на 10 м и височина 2-3 м. Те са подредени в групи от три до шест единици около площад с централна платформа. Те са предимно правоъгълници, но има и такива с кръгла форма с размери около 20 метра на 10 метра.  Обикновено са построени около площад в групи от по три или шест. Екипът е открил и монументални комплекси с много по-големи платформи, които според тях вероятно са имали гражданска или церемониална функция. 

Открити са най-малко 15 групи от комплекси, идентифицирани като селища. Някои от тях са защитени с ровове, а по пътищата до големите комплекси има препятствия. Това предполага, че селищата са били изложени на заплахи, външни или в резултат на напрежение между групи, казват изследователите. Дори най-изолираните комплекси са свързани с пътеки и широка мрежа от по-големи, прави пътища с бордюри. Учените идентифицират пътища с канавки от двете страни, за които смятат, че са канали, помогнащи за управлението на изобилието от вода в региона. В празните зони между комплексите се смята, че се е намирала обработваема земя. Отктити са дренажни полета и тераси, свързани с мрежа от пешеходни пътеки. Цялостната организация на градовете предполага „съществуването на напреднало инженерство“ по това време.

Пътната мрежа е много сложна. Тя се простира на огромно разстояние, всичко е свързано. Има и прави ъгли, което е много впечатляващо“, казва Дорисон, обяснявайки, че е много по-трудно да се изгради прав път, отколкото такъв, който се вписва с пейзажа.

В платформите са открити ями и огнища, както и делви, камъни за смилане на растения и изгорели семена. Хората от Киламопе и Упано, живеещи там, вероятно са се фокусирали предимно върху селското стопанство. Изхранвали са се с царевица и сладки картофи и вероятно са пиели „чича“, което е вид сладка бира. Професор Ростейн казва, че е бил предупреден за това изследване в началото на кариерата си, защото учените са смятали, че в Амазонка не са живели древни групи.

 Първите доказателства за град се появяват през 70-те години на миналия век,а след изследния, продължили 25 години, е завършено цялостното проучване. То разкрива живота на сложно общество, което изглежда дори по-голямо от добре познатите общества на маите в Мексико и Централна Америка.

Представете си, че сте открили друга цивилизация като маите, но с напълно различна архитектура, използване на земята, изработка на керамика“, казва Хосе Ириарте, професор по археология в Университета на Ексетър, който не е участвал в това изследване.

Професор Ростейн казва, че в началото на кариерата си е бил предупреден за тези изследвания, защото учените са смятали, че в Амазония не са живели древни групи хора. Той обяснява, че някои от находките са „уникални“ за Южна Америка, посочвайки осмоъгълните и правоъгълни платформи, подредени заедно. Споделя мнението, че обществата са били добре организирани и взаимосвързани, със собствена урбанистична система. 

Тази новооткрита градска мрежа е тясно свързана с други места, които са открити в тропическите гори на Панама, Гватемала, Белиз, Бразилия и Мексико, според ландшафтния археолог Карлос Моралес-Агилар, постдокторант в Тексаския университет в Остин, който не е участвал в проучването. 

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара