Духът на любовта, Открита сцена "Сълза и смях"
Театър се гледа от първия ред, друг начин няма: толкова да си близо, че погледът на някой от актьорите случайно да се спира на теб; да не пропуснеш нито един детайл от сцената, нито една ненавременна импровизация, а след представлението не просто да чуят, а да видят аплодисментите ти.
Духът на любовта е дело на американския драматург Нийл Саймън. Пиесата изненадва от самото начало: говорим за истински дух (както и да звучи това), който редовно посещава неутешимата си вдовица. Известна писателка по времето на бурната им любов, главната героиня по настоящем живее пълноценно единствено във въображението си, където духът я посещава, говори и пише с нея и споделя самотните й вечери.
Дотук добре. Объркването настъпва, когато една лятна вечер - под звуците на носталгична китара - съпругът заявява, че скоро ще я напусне. Нещо повече, той разкрива за съществуването на негова недописана книга, която желае да види завършена преди да се оттегли завинаги. За да улесни творческия товар, прехвърлен ненавременно върху крехките рамене на сломената съпруга, духът посочва име на друг писател, който да й помага в начинанието.Оттук следват редица полудиалози - макар и осезаем единствено за жена си, духът има сериозни изисквания към съдържанието на своето дългоочаквано продължение - и комични ситуации, разкриващи истинските размери на една сляпа любов и цената, която всеки заплаща, за да я има в живота си. Не просто по-силен от смъртта, а от реалността изобщо, многолик в превъплъщения си между мъж и жена или майка и дъщеря, Духът на любовта се оказва главен герой в основната сюжетна нишка и поддържащите я такива на сцената по време на представлението и отвъд нея след края му.
Христо Гърбов и Албена Павлова разсмиват, разплакват и изправят на крака на Открита сцена Сълза и смях.
История, която не е за пропускане.