Думи срещу снимки: Batman v Superman
Ще започна с това, че аз не вярвам в такъв сблъсък – открай време (или поне с навлизането на печатната преса) снимките и думите вървят ръка за ръка. Дотолкова, че днес те са се превърнали в едно неразделно цяло. А дали наистина е така?
Batman v Superman
За мен противопоставянето на текст и снимки малко прилича на конфликта Batman v Superman. И двамата са супер герои. И двамата могат да правят невероятни неща. Но са много различни един от друг. Едва ли има нужда да обяснявам, че единият е магнетичен милиардер, който се бори за справедливост, а другият е (практически) непобедим извънземен от Криптон, който...о, изненада - също се бори за справедливост. Тогава какво делят?
За да е по-лесно и разбираемо (най-вече за мен самата), условно четенето на думички ще си представям като Batman, а гледането на визуално съдържание - клипчета и снимки, като Superman.
Batman
Хиляди светове изникват пред теб в момента, в който се научиш да подреждаш буквите в смислени думи. Ако си попадал на някоя от книжните ми статии знаеш, че за мен четенето е като дишането. Ако не си, натисни тук или тук. (Не си падаш много по книгите? Препоръчай ги на приятел...или на враг – нямам претенции.)
Малко статистика*
- Повече от 780 милиона души в световен мащаб изпитват трудности при четене и писане.
- От тях най-голяма част са в Азия и Африка.
- Неграмотността сред жените е 2 пъти по-голяма, отколкото тази при мъжете.
- Колкото до България – 40% от учениците на 15 годишна възраст са функционално неграмотни – те не могат да приложат наученото в училище на практика в ежедневието.
- България е на едни от последните места по грамотност на младежите в Европа.
- Неравенството в образованието у нас е факт – учениците от по-малките населени места понякога изостават с до 3 години от съучениците си в големите градове.
А какво се случва с тези, които могат да четат, но избират да не го правят?
Superman
Една снимка струва повече от хиляди думи.
Едва ли когато Артър Брисбейн е казал това през 1911г. е имал представа колко прав ще се окаже. Днес не само фотографите са склонни да отидат above and beyond в името на перфектната снимка.
Заради работата ми се налага да следя тенденциите в социалните мрежи. През деня съм средностатистически работник в офис (или копирайтър), през нощта – писарушка и сладкарка . Почти като истински супер герой! За това имам представа от неща като: какво се търси; какво се чете; какво се гледа; какво се харесва; какво се споделя; какво се обсъжда. Защото днес всеки иска да бъде viral.
Много статистики в последните няколко години сочат към едно и също явление – ориентиране на все по-голяма част от населението към видео съдържанието и снимките. Социални мрежи като Instagram, Snapchat, YouTube и Pinterest привличат огромна аудитория. В наши дни всекидневно се обменят хиляди снимки и картинки. В рамките на едно денонощие хората преглеждат онлайн видеа с обща продължителност 40 години.
Всички ние сме част от тенденциите. Тенденциите се променят, защото ние се променяме. Аз избирам да вярвам, че ти ще прочетеш тези 651 думи (да, наистина са толкова, можеш да ги преброиш), защото са ти интересни. Че снимките и видеото само допринасят за това текстът ми да е по-хубав. По-наситен. По-ярък. По-запомнящ се. Че те си подават ръка, защото са най-добри приятели.
Сега се опитай да разгледаш картинките и видеото отделно от текста. Представи си, че си от онези милиони хора, които не могат да четат. Ще разбереш ли отново за какво говоря? Ще бъде ли същото за теб? И най-вече - няма ли да ти се иска да разбираш думите? Дори само, за да кажеш, че можеш. Че знаеш как.
Четенето е супер сила, която не всеки притежава. Не го приемай за даденост.
P.S. Superman също обича да чете. Всеки супер герой обича. Просто трябваше да използвам конфликта им по някакъв начин.
*данните са взети от проучвания на ООН и на инициативата „Заедно в час“