Два млади кондора бяха спасени и пуснати на свобода в Чили
Пумалин и Ликисе - това са имената на двата млади кондора, които бяха спасени, а днес вече пуснати на свобода в в националния парк "Патагония".
Пумалин е ранен след буря. Кондорът не можел да лети и според специалистите бил с признаци на измръзване. Неговият другар - Ликисе, е намерен след неуспешен първи опит да бъде върнат в природата, което наложило повторното му спасяване.
Кристиан Сауседо - директор на програмата за дивата фауна към фондацията "Rewilding Chile" (Да направим Чили отново дива), създадена със средства на покойния американски филантроп Дъглас Томкинс, отбеляза, че завръщането на видовете към естествения им хабитат е огромно предизвикателство.
В крилата на двете птици са имплантирани чипове, които позволяват тяхното проследяване.
Южноамериканският кондор достига до над 1 метър дължина и между 10 и 15 кг., а размахът на крилете му – до впечатляващите 310 – 330 cм. Характерна за тези птици е черната окраска на перата, с изключение на по едно бяло петно на двете крила и "якичката“ на врата им. При мъжките екземпляри се наблюдава наличие на месест гребен над човката. При възрастните птици той достига до 5 cм. височина.
Продължителността на живота при южноамериканския кондор е между 50 и 70 години. Кондорът се е превърнал в национален символ на Перу, както и на някои други страни от региона.
Източник: БТА