Двама отлични млади физици търсят финансиране, за да продължат образованието си в Оксфорд!
Явор Йорданов и Костадин Чучулайн са сред учениците с най-добри резултати по физика в България. Тази година и двамата завършват гимназия и им предстои едно вълнуващо предизвикателство - висше образование в Оксфорд. Явор и Костадин кандидатстват в един от най-старите университети във Великобритания, приети са, но им остава последната крачка - да открият финансиране, за да продължат развитието си в сферата на физиката.
Явор е ученик в Национална природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ). Той се нарежда сред най-добрите състезатели по физика и астрономия в страната ни - благодарение на него България има десетки медали и златни отличия от престижни международни състезания. Костадин учи в Природо-математическа гимназия „Акад. С. Корольов“ и е финалист в олимпиадата по физика.
Въпреки че двамата са приети в Оксфорд, те не могат да си позволят сумата, необходима им за първата учебна година - между 50 000 и 55 000 паунда. Това обаче не ги спира и отказва, а само насочва енергията им към откриване на финансиране във фондации или програми за отлични ученици.
В интевю за MediaBricks Явор и Костадин споделят, че любовта към физиката се появява по различен начин за всеки от тах. Явор открива чара на науката, когато е само на 6 години, в дебелите енциклопедии, постепенно благодарение на учителите му Никола Каравасилев и Жана Кюркчиева интересът се задълбочава и ескалира по време на лекции във варненската обсерватория и спечелените състезания. Костадин споделя, че основното негово вдъхновение е школата на Стефан Михалков - мястото, където пламва искрата, а след посещение в ЦЕРН физиката завладява и сърцето, и мечтите му.
Различните пътища на двамата млади физици ги отвеждат на едно и също място - Оксфордския университет. Изпитът е предизвикателен - състои се от различни задачи по физика и математика и поредица от интервюта, които целят да разкрият подхода към решаване на различните задания.
Явор: Смятам, че обучението в Оксфорд би ми дало възможността (а и задължението) да се занимавам с физика 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Там освен лекции от утвърдени преподаватели и практически занятия в лаборатории на високо ниво, има и редовни индивидуални занятия и съпътстващи ги задания. Много хора намират този стил на обучение натоварващ, но за мен това е едно от големите предимства на този университет.
Костадин: В Оксфорд, за разлика от другите университети, има tutoring system – всяка седмица по два пъти има уроци с професори от университета, като на двама-трима ученици преподава по един професор. Като изключим гарантираната реализация, която би ме очаквала, ако завърша, огромната материална база и високо конкурентната среда, бих казал, че Оксфорд ме привлича най-вече с изключително индивидуалния си подход.
Мечтаното образование във Великобритания обаче не би ни лишило от умовете на двамата младежи, тъй като и двамата се виждат обратно в България някой ден. Явор и Костадин оценяват подкрепата, която родината им е дала, и признават, че ще се върнат тук.
Явор: Определено бих се върнал. В крайна сметка и българските учени имат право да получават Нобелови награди. Шегата настрана, до този момент България ми е дала много възможности за развитие и бих се радвал, след като завърша Оксфорд, да допринеса за развитието на науката в страната ни като извършвам научноизследователска работа.
Костадин: След като завърша, искам да бъда изследовател в областта на нанотехнологията. По възможност ще работя там, където ще има най-голяма полза от мен и ако в бъдеще това е България, ще се върна. Имам опит с преподаването, тъй като две години съм бил помощник-преподавател в школата по физика в Благоевград и в бъдеще бих искал да организирам онлайн школа за ученици от България.
Всеки, който иска да подкрепи физиците Явор и Костадин, може да се свърже с тях чрез Никола Каравасилев - учител по физика на имейл: karavasilev@gmail.com или чрез MеdiаBricks.bg.
Информация и заглавно изображение: mediabricks.bg
Снимка: www.ox.ac.uk