Две кампании за женско здраве: Профилактика и лечение при разширени вени и рак на яйчниците
Две здравни кампании, насочени най-вече към жените, ще се състоят до края на септември месец. Инициативите разглеждат диагнозата на разширените вени и рака на яйчниците като акцентират върху профилактиката и предоставянето на обстойна информация по двете теми. Научете повече за тях в следващите редове.
Кампания предлага информация, профилактични прегледи, семинари и статии за борбата с разширените вени
Кампанията „Вземи краката си в ръце активно“ разглежда темата за разширените вени и предлага профилактични прегледи до края на месец септември. Третото национално издание на инициативата стартира още през април и има за цел да повиши информираността сред обществото за причините, основните начини за превенция и необходимостта от ранна диагностика и лечение на хроничната венозна болест, особено в условията на пандемия.
Здравната кампания се организира от Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология с подкрепата на фармацевтична компания Servier и екипът на сайта Venite.bg. Тазгодишното мото на инициативата е „Вземи краката си в ръце aктивно“, тъй като във времената, в които живеем, активното движение и проактивното търсене на навременна диагностика са по-важни отвсякога.
Хроничната венозна болест, или така нареченият проблем с разширените вени, може да започне в сравнително ранна възраст и засяга около 50% от населението на страната ни.
„В условията на пандемия през последната година рисковите фактори за поява на разширени вени, за съжаление, се увеличиха значително. В резултат на социалната изолация и обездвижването наблюдаваме повишен риск и засилена предразположеност към появата на ХВБ, както и повече случаи на хора с ранни симптоми на заболяването“, споделя проф. д-р Веселин Петров.
Именно в борбата за по-добра информираност кампанията „Вземи краката си в ръце“ предлага множество активности, като традиционните безплатни профилактични прегледи в цялата страна, научни и информационни статии и интервюта с експерти. Изчерпателната информация ще представи какви са начините за превенция, колко важно е да диагностицираме състоянието в начален стадий, защо е важно да не се обездвижваме по време на пандемията и до какви последици може да доведе пренебрегването на болестта.
За първи път тази година организаторите на кампанията отправят и конкретни предизвикателства, с които да мотивират хората да се движат още по-активно през летните месеци и не само. Най-отличителната от тях е #ПътешествиеСМисия, която изпълни целта си за два месеца здравни експерти, асоциации, медии, посланици на кампанията и хора, страдащи от ХВБ, да изминат заедно повече от 10 000 000 крачки!
Всеки, желаещ да продължи с предизвикателството дори и след кампанията, може да проследи специално създадена Facebook група #ПътешествиеСМисия, където един най-известните пътуващи блогъри Ели Иванова предлага вдъхновяващи маршрути за по-активен живот.
За актуални новини за кампанията и инициативите ѝ можете да последвате фейсбук страницата или да разгледате сайта на кампанията.
Специалисти създават видео уроци за рака на яйчниците
Дигитална информационна кампания за рака на яйчниците се провежда през целия месец септември, посветен на заболяването. Инициативата се организира от специалистите проф. Радка Кънева – ръководител на Центъра по молекулна медицина, Медицински университет София, д-р Борис Кръстев – хематолог и онколог, Елена Анастасова – онкопсихолог в Комплексен онкологичен център – Пловдив, и йога инструкторите Анастасия Манлихер и Габриела Костова.
Всички те създават кратки видеа с ценна информация за рака на яйчниците, неговите симптоми, рискови фактори, диагностика, психологически съвети, препоръки за хранене и физическа активност. Информационните записи могат да бъдат разгледани на интернет портала за пациенти AZcare.
Най-разпространен рак сред жените в световен мащаб е овариалният карцином, а в България диагнозата е на 6-то място сред злокачествените заболявания. Ежегодно 240 000 жени в света и около 800 в България са диагостицирани с рак на яйчниците. Европа е сред регионите с най-висок брой на нови случаи на болестта в света.
Основните симптоми на заболяването са тежест ниско в корема, дискомфорт, нарушения в уринирането и дефекацията. В напредналите стадии вече имаме подуване на корема, загуба на апетит, чувство на повдигане. Редовните профилактичните прегледи са единственият сигурен начин, за да бъде хванато навреме заболяването в по-ранен стадий, тъй като прогнозата в един напреднал стадий на болестта е много лоша - 5-годишната преживяемост е под 45%.