Успелите

Две нови изобретения ни помагат в борбата с коронавируса

През последните няколко седмици всички заедно обединихме сили в името на това да преодолеем настъпилата ситуация. Множество фирми, компании, организации и дори деца дариха пари на редица болници. Стотици доброволци рискуваха и продължават да рискуват здравето си, дезинфекцирайки непрестанно болничните отделения в страната. Не липсват и граждани, които безвъзмездно даряват маски, храна или пък се притичат на помощ на възрастни хора, пазарувайки за тях храна и жизненоважни лекарства. А има и такива българи, които с труд, знания и умения са способни да ни дарят изобретения, полезни в битката с коронавируса.

Уред за обдишване

Първото изобретение, което ни идва на помощ в борбата с тежката инфекция, е уредът за обдишване, дело на бургаския инженер Константин Чепъков.

Машината е одобрена от медицински специалисти и макар да не е сертифицирана и да не се препоръчва за лечение, би могла да спаси човешки живот в случаите, когато медицински екип не е налице и сме в момент на неговото изчакване.

В свое интервю пред БНР, инж. Чепъков  споделя, че голяма част от инженерите в световен мащаб са насочили сили именно към изработване на апарати, използващи механизми на базата на ръчно обдишване, тъй като могат да се произведат в по-голямо количество и са сравнително евтини.

Той също така добавя, че устройства с подобен принцип на работа вече съществуват, но това, което е истинско предизвикателство всъщност, е в домашни условия да се намерят специални задвижващи механизми.

Предизвикателството е да се намери достатъчно евтино и надеждно задвижващо устройство, което има плавно и точно настройване на оборотите в ниския диапазон, и така да могат да се регулира и настройва броят на обдишванията, посочи Константин Чепъков пред БНР.

Изобретението отговаря на изискванията да е с малки размери, да може да се сглоби в домашна работилница, както и да работи при пълна автономност, в случай че подаването на електричество спре.

Портативният вентилатор е базиран на винтоверт, като в този си вид скоростта на въртене и броят на обдишванията могат да бъдат контролирани.

Инженерът допълва, че всеки, притежаващ някакви технически умения, би бил способен да сглоби един такъв подобен апарат, като за целта може да използва дърво, пластмаса или метал.

Могат фино да се настройват оборотите и оттам - обдишванията за минута, което е важно. За възрастни хора се препоръчва от 12 до 20 обдишвания на минута, заявява Чепъков пред Bulgaria on air. 

Предпазен шлем

Другото интересно изобретение, което ще помага на лекарите офталмолози и техните пациенти, е т.нар. предпазен шлем.

Той е създаден за работа с биомикроскоп и има за цел да поддържа стриктна хигиена при работа с уреда, предназначен за очен преглед.

Шлемът е проектиран от изпълнителния директор на варненската университетска болница проф. д-р Христина Групчева, а идеята за неговата реализация е на студентката по оптометрия Хатидже Давидкова.

Благодарение на помощта, която Хатидже получава от фирмата на съпруга си, тя успява да осъществи направата на шлема, а самата му изработка се осъществява във Варненската университетска болница за очни болести.

Болницата има за цел да помогне на лекарите офталмолози в цялата страна, а в свое интервю пред БНР изпълнителният ѝ директор заяви, че шлемовете могат спокойно да се използват в условията на всякаква епидемия, дори и непрекъснато. Към момента от изделието са изработени 45 броя, като то е подходящо за всички видове биомикроскоп. Щитът е лек, гъвкав, без режещи ръбове и е изработен от плексиглас, което позволява неговото почистване след края на всеки преглед.

Поради кристалната си прозрачност приспособлението не нарушава комфорта на пациента по време на изследвания, както и не пречи на тяхната визуализация.

Снимки в текста, източници: bnr.bg, 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Габриела Гичева

Призванието ми е да намирам добрите истории от ежедневието и да ги разказвам, за да може те да достигнат до по-широк кръг от хора. Обичам думите, както и това да правя хората около мен щастливи, затова често се случва да им посвещавам стихотворения и да ги карам да се усмихват. Друга моя страст е здравословната кухня. Обичам да експериментирам и да изпробвам нови рецепти, защото здравословната храна може да бъде вкусна, стига да знаем как да я приготвим.

Оставете коментар

0 коментара