Един гигантски скок за човечеството! Топ 10 научни пробива на 2019 г.
Ако има едно нещо, за което сме благодарни, когато навлизаме в новото десетилетие, това е, че учени от цял свят неуморно продължават да разрешават някои от най-завладяващите мистерии на Вселената и най-трудните проблеми на Земята. Не само изследователите постигнаха исторически крачки в разкриването на космическата природа на черните дупки, учените също измислиха невероятни решения и стратегии за борба с климатичната криза и защита на собствената ни планета. Така че ето първите десет най-завладяващи и иновативни истории на науката от 2019 г.
10. Слънчевият панел, вдъхновен от оригами, може да започне да генерира възобновяема електроенергия от вашия прозорец
Този уникален слънчев панел, вдъхновен от оригами, има потенциала да превърне прозорците в източник на електричество за всеки обитател на апартамент. За градските резиденции и сгради прилагането на възобновяеми източници на енергия може да бъде трудно. Изследователите са се опитали да строят слънчеви панели от различни материали, така че да могат да бъдат поставени пред прозорците, но това обикновено води до значително намаляване на естественото осветление в замяна на ограниченото производство на енергия. Солигами, от друга страна, е система от слънчеви панели, която работи подобно на щори, така че светлината да може да се пропуска през прозорец. Освен това сгънатата конструкция на системата има увеличена повърхностна площ, което води до по-голямо производство на енергия.
Снимка от Солигами
9. Студентите проектират "плажен вакуум", който може да изсмуче микропластика, докато оставя целия пясък
В днешно време е голямо предизвикателство за еколозите да пазят плажовете от боклуци и пластмасови отпадъци, но най-трудният проблем се крие в почистването на всички милиони миниатюрни микропластики, които е невъзможно да се съберат и отделят от пясъка. За щастие, група канадски студенти по инженерство успяха да разработят нова масивна прахосмукачка, наречена Hoopla One, която може да събира микропластика без да премахва пясъка от плажа. 12-те канадски студенти от Университета Шербрук в Квебек изградиха своята пластмасова прахосмукачка Hoola One като класен проект.
Съоснователят на Hoola One Сам Дювал заяви пред общественото радио в Хавай, че те са направили изследване, в което са разбрали, че няма подобно нещо на света, затова са изобретили тази прахосмукачка. Използвайки ръчен маркуч, машината засмуква пластмаса и пясък и изхвърля всичко в масивен резервоар с вода. Тъй като скалите и пясъкът са по-тежки от пластмасата, те потъват на дъното на резервоара, за да могат да бъдат изхвърлени обратно на плажа. Пластмасата, от друга страна, плува до върха на резервоара.
Като средство за тестване на ефективността на машината те наскоро са я използвали на пясъците на плажа Камило на Хаваите - който също е известен с това, че е един от най-мръсните плажове в света. Въпреки че първият им прототип изпитал редица технически проблеми, студентите все пак успели да отстранят проблемите и да изчистят плажа.
Снимка от Хавай
8. Изследователите създадоха първата роботизирана ръка, която може да бъде контролирана от вашия ум (и работи!)
През юни изследователите постигнаха новаторски технологичен подвиг, като разработиха първата в историята успешно контролирана от ума роботизирана ръка, проявяваща способността непрекъснато да проследява и следва компютърен курсор, контролиран от мислите на човека. Възможността за неинвазивно управление на роботизирани устройства, използващи само мисли, ще има широко приложение, особено в полза на живота на парализирани пациенти и такива с нарушения в движението.
Екипът от изследователи от университета в Карнеги Мелън в сътрудничество с университета в Минесота направи своя пробив, използвайки неинвазивен интерфейс мозък и компютър (BCI). Показано е, че BCI постигат добри резултати при контролирането на роботизирани устройства, използвайки само сигналите, усетени от мозъчните импланти. Когато роботизираните устройства могат да бъдат контролирани с висока точност, те могат да бъдат използвани за изпълнение на различни ежедневни задачи.
Досега обаче BCI, които са били успешни в контролирането на роботизирани оръжия, са използвали само инвазивни мозъчни импланти. Тези импланти изискват значително количество медицинска и хирургическа експертиза, за да се инсталират и оперират правилно, да не говорим за разходите и потенциалните рискове за субектите и като такива, използването им е ограничено до само няколко клинични случая.
Снимка от Инженерния колеж, Карнеги Мелън
7. Учените разработиха вълнуващ нов начин за производство на водородно гориво, което е безопасно, евтино и ултраефективно
През септември изследователи от Технион - Израелския технологичен институт публикуваха книга, в която подробно описват успеха си в създаването на безопасен, чист, евтин и ултраефективен нов метод за разделяне на водните молекули в кислородно и водородно гориво. Премахването на водород от вода е единственият екологично чист начин за производство на течен водород - химикал, който обикновено е скъп и неефективен за производство, но който може да създаде електричество почти толкова ефективно, колкото бензинът. Към момента повечето водород се произвежда с помощта на изкопаеми горива, които произвеждат вредни емисии на парникови газове. Автомобилите с ефективно използване на водород като гориво скоро могат да излязат на пазара благодарение на този технологичен пробив.
Снимка на изследователите
6. Морско водорасло ще намали емисиите на кравите с 99%
Конкретният вид морски водорасли, наречен Аспарагопсис, растат в значителна степен край бреговете на Куинсланд и е единственото морско водорасло, за което има ефект. Дори малко количество подпухнали розови морски водорасли в диетата на кравата показва, че намалява газовете на животните с 99%. Доцент Ник Пол, който е лидер на изследователската група за морски водорасли в Университета на Съншайн Коуст (USC), заяви, че ако Австралия може да отгледа достатъчно морски водорасли за всяка крава в страната, то страната може да намали своите емисии на парникови газове с 10%. Екипът на USC работи в изследователския център на остров Бриби в залива на Moreton, за да научи повече за отглеждането на морските водорасли, като целта е да се направи производството, което да допълни фуража за крави в национален и дори глобален мащаб.
5. Първата напълно зареждаща се батерия с въглероден диоксид, която е седем пъти по-ефективна от литиево-йонна
Литиево-въглеродния диоксид е атрактивна система за съхранение на енергия, тъй като има специфична плътност на енергията, която е повече от седем пъти по-голяма от често използваните литиево-йонни батерии. Досега обаче учените не са успели да разработят напълно зареждащ се прототип, въпреки потенциала си да съхраняват повече енергия. Изследователи от Университета на Илинойс в Чикаго бяха първите, които показаха, че литиево-въглеродният диоксид може да бъде проектиран да работи с напълно зареждащ се начин и те успешно изпробваха прототип на литиево-въглероден диоксид, работещ до 500 последователни цикъла на зареждане.
4. Роботизирана ръка, наречена Люк Скайуокър, позволи на ампутираните да се докоснат и да чувстват отново
Още през юли изследователи от Университета в Юта разработиха „LUKE Arm”, която имитира начина, по който човешката ръка чувства предмети, като изпраща на мозъка съответните сигнали. Това означава, че човек с ампутирана ръка и с протеза може да усети докосването на нещо меко или твърдо, точно да разбере как да го вземе и да изпълни деликатни задачи, които иначе биха били невъзможни със стандартна протеза с метални куки.
Университет на Юта, Инженерния колеж
3. Студент открива бактерии, които "дишат" електричество
Екип от изследователи от Университета на Вашингтон прекара няколко часа в разходка из района на басейна на сърцето Гейзер, за да могат да поставят няколко електрода вътре в няколко басейна с топла вода. Един месец по-късно екипът се върна при горещите извори, за да събере потопените електроди, и откри, че са успели да заловят плячката си: топлинни бактерии, които „дишат” електричеството през твърдата въглеродна повърхност на електродите.
Снимки от Вашингтонския държавен университет
2. Вместо да свърши на сметището, бе открито, че нерециклираното стъкло е по-евтина нова съставка в бетона
Още през юни австралийски изследователи разработиха нова вълнуваща техника за приготвяне на бетон от нерециклируемо стъкло, превърнато обратно в пясък. По-конкретно, екипът откри, че зацапаното стъкло може да бъде от полимербетон, материал, който използва полимери, обикновено смоли, за заместване на цимент от вар като свързващо средство за пътища. Тъй като полимерът е особено високоякостен водоустойчив материал, той е подходящ и за райони с интензивен трафик, като бензиностанции и летища. Сега, когато екипът успешно използва отпадъците като заместител на индустриалните подове, те вярват, че процесът може да отвори изцяло нов свят за рециклиране на стъкло, което не може да бъде преработено в по-ново стъкло.
1. Учените не само заснеха първото изображение на черна дупка, но и откриха образ на нова черна дупка, с което отново доказват теорията на Айнщайн
Има много клишета, когато говорим за големи научни открития. Често се използват думи като „пробив”и точно те привличат вниманието на хората. Съобщението за първото изображение, направено някога на черна дупка през април, обаче наистина се повиши до този стандарт. Само месеци по-късно през септември учените потвърдиха теорията на общата относителност на Алберт Айнщайн, след като проучиха пръстена на новата черна дупка и откриха, че моделът на този пръстен всъщност предсказва масата и завъртането на черната дупка.
Снимка от НАСА
Източник: The Good News Network