Единствената размножаваща се двойка брадати лешояди у нас снесе яйце
Единствената размножаваща се двойка брадати лешояди в България е в началото на размножителния период за 7-ма поредна година. Двойката се намира в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани.
Към днешна дата от Зелени Балкани споделят, че снесеното яйце е единствено, но с оптимизъм очакват още едно, тъй като птиците са забелязани да копулират отново след снасянето. За лешоядите се полагат непрестанни грижи от специалисти и до момента потомството на двойката достига 10 отгледани малки и впоследствие включени във програмата за възстановяване на вида в Западна Европа.
Яйцето е снесено две седмици по-рано, което означава, че в началото на февруари, видът в България трябва да се увеличи поне с още един представител.
В Спасителния център на Зелени Балкани живее и още една двойка брадати лешояди, които още не са достигнали своята полова зрялост. Въпреки това, те съжителстват в една обща волиера, за да свикнат с присъствието на партньора и да изградят връзка помежду си.
Най-голямата заплаха за вида в световен мащаб остава тровенето – както директно, така и индиректно. Смъртните случаи, причинени от залагането на отровни примамки дори се увеличават в някои райони, поради увеличаването на хищниците. Оловното от друга страна, засяга жизнеспособността на реинтродуцираните брадати лешояди и популацията на всички нива – от размножителни способности до оцеляване.
Директното преследване (отстрелване) от бракониери е намалило значително популацията на вида в Европа, като в някои райони, включително България, е довело до изчезването им като гнездящ вид. В днешно време бракониерският отстрел не е често срещан, но все още има случаи, например в Алпите. Вълците също са голям проблем – присъствието на вълци спомага за намирането на храна от брадатия лешояд. На местата където вълкът се завръща обаче, е предпоставка за използването на отровни примамки от хората, което влияе негативно и на брадатите лешояди.
Източник на информация и снимки: Зелени Балкани