Екатерина Димитрова: Търсим още млади хора за "българския Давос"
Екатерина Димитрова е млад мечтател и раздаващ се напълно визионер, който довежда до успешен край всяко свое начинание. Тя е вицепрезидент на Атлантическия клуб в България и завършва магистратура по "Енергийни пазари и услуги". Екатерина искрено вярва в доброто бъдеще на родината си и допринася за него със сърце и включване в различни доброволчески, академични и дипломатически инициативи. Днес тя е сред главните организатори на предстоящия Powers Summit. Потърсихме я, за да ни сподели повече за форума и възможността младите хора да гарантират успеха му.
Разкажете ни повече за предстоящия на 14 декември Powers Summit. Каква ще е ролята на младите хора в него?
Powers Summit e първият по рода си форум, замислен като "българския Давос". Това е среща на ниво бизнес-държава-наука-медии, която ще постави прагматично проблеми и ще дефинира решения, както и нужните действия от страна на държавата за постигането им. Присъстващите политици ще обобщят чутото и ще посочат стъпки за неговото постигане. Един от резултатите от тази среща ще бъде Стратегически документ, обобщаващ основните предизвикателства в образованието, здравеопазването, устойчивото развитие, климата, киберсигурността и предприемачеството, дефинирани от бизнеса и гражданския сектор към държавата. Искаме студенти и млади хора да се присъединят към екипа, разработващ този документ, и каним всички заинтересовани да се свържат с нас на office@atlantic-club.org.
Кои според вас лично ще бъдат най-вълнуващите тематични панели на форума? Защо?
Всеки панел е важен, защото отразява ключова сфера от живота ни. Образованието трайно присъства в почти всяка инициатива на нашия Атлантически дигитален клъстер. За първи път ще изведем като ключова тема устойчивото развитие на бизнеса и така нареченото ESG (Environmental, social, governmental) – екологично, социално и корпоративно отговорно управление. Това е незаобиколим фактор за всеки бизнес, който ще е ключов за привличането на инвестиции и позиционирането на всяка компания.
Няма да можем да избягаме и от теми, които присъстват в дневния ред на държавата месеци наред, като Плана за възстановяване и устойчивост, но освен централната власт в разговора ще участват и общините, които ще изпълняват проектите и ще постигат целите в Плана.
Кой обществен проблем у нас остава скрит за такъв тип форуми, а бихте искали да го видите в дневния ред? Защо?
Във всички форуми и инициативи на Атлантическия клуб ние поставяме темите, които смятаме за важни и които не бива да остават скрити. Понякога те не са особено популярни – като например медико-санитарните мерки, които предлагаме в инициативата ни „Здравен щит Европа“. Също и трети български астронавт – за много хора това е абстрактна и недостижима идея, която обаче може да доведе до редица икономически ползи за страната и българския бизнес.
За съжаление, много често политически или бизнес лидери, както и обществени лица пестят думите си в подобни форуми и се движат по опорни точки .Това е тенденция не само в България, но и по целия свят и тя се превръща в лидерска криза, от която се възползват популистите. Ние целим да съберем всички ключови участници в развитието на България – държава, бизнес, гражданско общество, академични и научни среди – да ги провокираме, да ги „извадим“ от комфортната им зона и работното им място, да погледнат отгоре предизвикателствата и проблемите и да дефинират нови решения и стъпки за тяхното постигане.
Къде виждате себе си и България след 20 години?
Виждам живота си в модерна, бързоадаптираща се към съвременния свят държава, с адекватни здравни грижи, възможности за развитие и добро образование за децата ми. Силно вярвам, че България ще е тази държава! България – без корупция, привлекателна за живеене, инвестиране и опериране на световни компании тук. След 20 години Атлантическият клуб ще е половинвековна организация и съм сигурна, че все така ще изпреварва бъдещето и много от идеите и каузите, за които се борим днес, ще са изпълнени.
България може да има трети или дори повече граждани, полетели и изследвали Космоса, може да има нобелов лауреат, може да е намерила ефективно решение на демографската криза. Най вече – след 20 години искам да видя България с граждани, които са щастливи, живеят добре и продължават да са мечтатели независимо от възрастта си.