Успелите

Еко организации предлагат промени срещу неефективните форми на битово отопление

Група екологични организации в свое отворено писмо до служебните министри на Република България представят аргументирани препоръки за подготвянето и стартирането на Национална програма за подмяна на неефективните форми на отопление в бита. Резултатите след последното преброяване на населението сочат, че през студените месеци 58% от семействата разчитат на дървата за огрев и въглищата, което допринася за увеличаването на вредните емисии във въздуха.

Призоваваме Министерството на околната среда и водите да създаде и стартира програма, позволяваща на енергийно бедни домакинства да заменят настоящите си неефективни и замърсяващи печки с високоефективни съвременни отоплителни уреди и системи.

Изпълнението на програмата трябва да започне навреме за следващия отоплителен сезон 2017 – 2018 г., т.е. да е достъпна към началото на лятото на 2017 г.

„За Земята – Приятели на Земята България“, „Грийнпийс-България“, Коалиция за климата-България, с подкрепата на Асоциация на българските енергийни агенции, Коалиция „Достоен дом“ и Пациентска организация „Диабет 2“ са загрижени от вредите, които изгарянето на неизсушени дърва и нискокалорични лигнитни въглища нанасят върху човешкото здраве чрез изхвърлянето им в околната среда. През м. март 2017 г. със свое писмо до служебния министър-председател, главния директор на Оперативна програма „Околна среда“ и редица служебни министри организациите предлагат решение на проблема със замърсения въздух в страната и енергийната бедност чрез подмяна на системите за битово отопление.

Около 280 000 български домакинства годишно разчитат на финансово подпомагане от държавата в размер на приблизително 400 лева. Все още обаче предпочитаното изразходване на тези средства за отопление е за закупуването на недобре изсушени дърва и нискокалорични въглища. Това вреди на въздуха, който дишаме, и поддържа енергийната бедност. Ако се предпочетат рекуператори, термопомпи, пелетни камини или печки с висок коефициент на полезна дейност, използващи пелети, дървесен чипс и еко-брикети, това ще доведе до 45 000 000 лева годишно спестяване към 10-ата година. И то при положение, че само 28 000 семейства предпочетат да преминат към енергийна независимост.

Всеизвестен факт е, че градските жители страдат от вдишването на попадналите във въздуха летливи емисии и токсичен прах, излъчван от изгорелите въглища, синтетика, гуми и пластмаси. А инвестирането през зимния период в системи с висока енергийна ефективност, използващи твърди биогорива, носи качествена полза за човешкото здраве, околната среда и в пъти редуцира количествата използвано гориво.

Снимки: bulgaria24.tv и greenpeace.org

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Рая Джурова-Рождественска

Възпитаник съм на Софийски университет "Св. Кл. Охридски", магистър по Славянска и Българска филология. На 29 г. съм, зодия Телец с асцендент Козирог, от гр. София. Занимавам се с народни танци, традиционни български женски занаяти, стартирам уроци по пеене. Обичам да творя, пиша от ученическите си години разкази, есета, отскоро и "плаха" поезия. Обожавам да пътувам и да изследвам свещени, непознати или просто красиви тихи кътчета от родината. Спортувам у дома.

Оставете коментар

0 коментара