Успелите

Еколози се натъкнаха на останки от пещерна мечка в Странджа планина

Преди броени дни, биологът Стоян Йорданов от екосдружение „Агалина” обяви, че са открити останки от пещерна мечка на територията на Странджа планина.

Откритието е станало при редовния мониториг на прилепите в планината. Йорданов заедно със своите колеги Гани и Емил Зорварян се натъкват на останките – шест зъба, в труднодостъпен коридор на Братановата пещера. Именно поради недостъпността на коридора според тях останките са се запазили толкова време.

На същото място, преди осем години е бил открит само един зъб от пещерна мечка, но тогава на откритието не се е погледнало сериозно, защото находката е била единична. За сегашните открити останки се смята, че са от няколко екземпляра. Това откритие показва, че преди хиляди години в Странджа са живели тези величествени животни.

ПЕЩЕРНА МЕЧКА

Пещерната мечка “Ursus spelaeus” изчезнал представител на семейство мечки, който е живял в Европа през периода плейстоцен. Видът е изчезнал в началото на последната ледникова епоха, преди около 27 500 години. Името „пещерна”  произтича от факта, че вкаменелости от този вид са намирани най-вече в пещери и посочва, че този вид прекарва повече време в пещерите от кафявата мечка, която използва пещерите само за зимен сън. В резултат на това, в течение на времето, цели слоеве от костите и почти цели скелети, са открити в много пещери. Пещерната мечка е обитавала ниските планинските райони, особено райони, богати на варовикови пещери.

Обхватът на пещерната мечка се простира в почти цяла Европа - от Испания и Великобритания на запад, Италия, части от Германия, Полша, Балканите, Румъния, части от Русия, включително Кавказкия регион. Огромният брой от кости бяха намерени в Южна, Централна и Източна Европа, което довежда някои учени до извода, че пещерните мечки са живеели буквално на стада, но други смятат, че костите, открити в пещерите са се натрупали в продължение на 100 000 или повече години, като за този период е достатъчно да умират по два екземпляра годишно в пещерата, за да се натрупа подобно количество кости.

ВИЖТЕ ОЩЕ: СВЕТОВНОТО ТУРИСТИЧЕСКО ИЗДАНИЕ LONELY PLANET СЪС СТАТИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

Снимки: ПП Странджа

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ели Ефтимова

Студент в Икономически университет-Варна спец. Индустриален бизнес. Интересувам се от спорт,здравословно хранене,пътувания и позитивна психология. Обичам да надграждам себе си и мога да се определя като амбициозен,забавен и добър човек,който обича да обогатява собствената си култура непрестанно.

Оставете коментар

0 коментара