Успелите

Електронен регистър за паметниците на културата у нас?

Председателят на УС на Националното сдружение на общините и великотърновски кмет - Даниел Панов, иска да бъде създаден електронен регистър за паметниците на културата в България. Позицията му е продиктувана от пожара в тютеневите складове в Пловдив и чрез създаването на регистъра той цели опазване паметниците на културата в цялата страна.

Към момента архивът на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) е само на хартиен носител. Идеята е всеки паметник на културата да бъде в база данни, с информация за всичките му параметри, цялата му история, информация за собствениците и вписаните през годините искания за преустройство. В досието на всяка сграда ще бъдат включени и строителните й планове.

Цялата синхронизирана информация ще позволи на органите на реда по-лесно да търсят отговорност от собственици на паметници на културата, които не полагат необходимите грижи за опазването им.

Това посочи Даниел Панов в свое изявление, дадено по повод готвения проект за регистър. Той очаква, че ако искането му се реализира, работата на кметовете по издирване собствениците на сгради, обявени за паметници на културата и застрашени от срутване, ще се улесни. Отскоро са в сила новите промени в Закона за културното наследство. Те предвиждат глоби от 3 - до 10 хил. лв. за немарливи стопани за значими сгради и до 30 хил. лв. за юридически лица, неполагащи грижа за ценните си имоти, обявени за част от културното наследство на България.

Панов допълни:

Настоявахме за създаване на регионални звена, които вече ще са факт в шест общини – София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново и Плевен. Новите структури ще помогнат за по-бързото и оперативно решаване на проблемите със старите къщи и за превенция върху културно-историческото наследство.

Любопитен факт е, че тази пролет излезе решение, според което старите къщи във Велико Търново могат да бъдат боядисвани само в 5 цвята. Изглежда кметът на общината и колегите му от местнта администрация сериозно са се заели с опазването на паметниците на културата в града.

Предложението на Даниел Панов в действителност би улеснило работата на кметовете и властите по места, ако се реализира, а и информацията за тези ценни архитектурни произведения, които ще попаднат в регистъра, ще бъде систематизирана и по - прегледна.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара