Успелите

Елена Маринова: Светът ще се движи напред от тези, които измислят концепции

На пръв поглед може да си кажете, че усмивката е нещото, което ни е привлякло. Или прекрасният избор на риза. И двете са ни слабост, но това, което ни довежда до срещата ни с Елена Маринова е нейното професионално развитие. Днес президентът на "Мусала Софт" ни разказва повече за мисията на компанията и ключът към успеха. Един разговор, в който "Успелите споделят"...

Как се запали искрата за създаването на "Мусала Софт"?

Идеи, съвпадения плюс малко късмет. Дидо (Делян Лилов, изпълнителен директор) имаше ИТ опит, имаше интерес и виждаше бъдеще в сферата на софтуерните услуги в момент, в който тогавашните му съдружници гледаха в други посоки. Аз бях почти завършил икономист в Софийски университет и бъдещ магистър по Стратегическо управление.

Имахме партньори в Калифорния, които бяха готови да ни осигурят клиенти. От сегашните собственици по-късно се присъединиха Стас (Станислав Овчаров, оперативен директор) и Ангел Денчев, директор технически ресурси. Имахме всички парченца от пъзела, звучеше любопитно и забавно, остана си такова и до ден днешен, въпреки че много неща не се развиха какво планирахме.

През какво трябва да минеш, за да успееш в България?

Много работа, малко късмет, контакти - както навсякъде по света.

Кои са трите най-големи успеха за теб като професионалист и за "Мусала Софт"? Какви уроци научихте при постигането им?

За 17 години доста успехи, доста грешки и уроци се случиха. Опитът ме доведе до извода, че когато харесваш това, което правиш ти личи и ти се получава. Също така няма невъзможни неща, няма незаменими хора, няма вечни загуби или победи. Важното е да имаш екип, процес, визия, да си наблюдателен, любопитен и гъвкав.

Искам да поговорим за образователните инициативи на компанията. Към какво са ориентирани програмите ви?

Огромна част от обществените дейности на "Мусала Софт" са образователни и то във високия сегмент. Него разбираме най-добре, защото работим за едни от най-добрите клиенти и с най-добрите хора и знаем какво е нужно, за да се изградят професионалисти с дългосрочна силна кариера.

Имаме фокус, но и палитра от собствени инициативи и партньорства. На училищно ниво е порталът за състезателни ресурси по информатика InfoMan и работата ни с математическите гимнaзии и водещи училища в страната, които посещаваме. Също така курсът CodeIT прелива към университетите, където също имаме гост-лекции и участия, квалифициращата програма Learn from the Master Muffine, в научно приложните ни изследователски проекти партнираме с учени от университети и БАН.

Аз самата съм част от бордовете на образователни организации - Американски университет в България (AUBG), Наградата на Херцога на Единбург, Сдружение на завършилите Стопански факултет на СУ. Фокусът е не върху благотворителност, а върху филантропия, или казано по-просто - стремим се не да раздаваме риба, а да учим как се лови риба.

Образованието дава свобода, възможности, прогрес. Няма по-смислен начин да променим света към по-добро от образованието.

Съществуват практики ИТ компании да избират обучаването на кадри, които са пропуснали университет, за да бъдат "ученици на реалната среда". Какво е мнението ти за това?

Винаги има изключение, но правилото е - трябва здрава база, за да може да се гради, това са завършилите в математическите гимназии. Академичната, университетска подготовка също е безценна. Практическите знания след това се трупат с лекота, за висока кариера са нужни яки основи.

Накъде трябва да се тръгне, за да има по-голямо развитие в университетската подготовка?

Със сигурност не по лекия път. Нужни са математика, алгоритми, креативно мислене. Вижте накъде върви светът - изкуствен интелект, машинно самообучение, интелигентни неща и апликации. Тези, които движат света напред няма да са ценово ефективни писачи на код на поредния модерен език, а тези, които ще могат да измислят концепции. Тези, които комбинират умно технологии и процеси, креативно да навигират в непрекъснато променяща се среда.

Все по-често ми задават въпроса - "Машините ще изместят ли хората?" - отговорът ми е "Да". Всичкият нискоквалифициран, поточен, предвидим, логически структуриран труд скоро ще може да бъде поет от "машините" и ако има пречки, то те ще са по-скоро етични и законодателни. Засега няма визия как биха могли да бъдат заменени креативните професии, дори напротив - гладът за тях се засилва.

Предвид почти нулевата безработица в ИТ сектора, а в същото време глада за работна ръка - какъв е профилът на търсените от вас кадри?

Дългогодишни професионалисти и начинаещи със стабилна основа. Мислещи, учещи и любопитни. Целта, която сме си поставили, да станем компания от 1000 души през 2020 не може да се постигне без компромис в качеството само в една локация и затова диверсифицираме географски. Засега в офиси в София, Бургас, Русе и Скопие. Отворени сме към хора от всякакви култура и националности, които искат да се присъединят към "Мусала Софт" и уверено растем.

Осъзнава ли се добавената стойност, която носи специализацията в ИТ сферата?

Със сигурност ИТ браншът е много по-добре позициониран отколкото преди 10 г. От една страна заради успехите ни, но от друга заради различните информационни кампании и публичност. Нека дам някои цифри за България, които явно показват, че хвалебствията са напълно заслужени.

Заетите в софтуерния сектор са близо 20 000 и 40 000+ в аутсорсинга. Това са 0,8% и 1,7% от заетите в България, а приходите от над 2 млрд. лв. и 3+ млрд. лева, формират съответно 2,25% и 3,41% БВП при платени данъци и осигуровки от над 300 млн лв от софтуерната и близо 200 млн. от аутсорсинг индустрията. Експортът формира над 75% от приходите. В ИТ работят хора отворени към света, мобилни, платежоспособни, с висок стандарт на живот - над 4 пъти по-висок от средния за България и според анализатори започващ да надхвърля този на държави като Германия, Англия и САЩ.

Наблюдава се генериране в пъти по-висока добавена стойност от средната за страната ни, има неизчерпаем потенциал за развитие, да ва на държавната хазна стабилен и растящ приход и осигурява на заетите в него чудесен стандарт на живот и перспективи. Повече по темата може да видите в един мой материал за "Форбс".

Какъв е ключът към успеха - да имаш работа, която обичаш, личен живот и време да си част от още редица инициативи?

За мен е важно да виждам дългосрочен смисъл.

Мусала расте и се развива. Работим в едни от най-интересните сфери, с индустрии, които се променят по грандиозен начин - телеком, финанси, публичен сектор, автомобилна индустрия, здравеопазване и то с лидерите в тях.

Докато сме на темата бъдеще - най-мащабната обществена инициатива, на която съм се отдала през тази година е eJOI. Това е първата младежка европейска олимпиада по информатика, която ще се проведе в София през септември тази година. Има подкрепата на множество български и европейски институции, образователни организации, компании и най-вече хора, които обичат да градят бъдещето. Ще съберем цвета на Европа в състезателното програмиране у нас.

Гордост е да сме инициатор и първи домакин на събитието. Това говори за важността на науката и в частност компютърната наука, а децата, които ще посрещнем, да двигателят на бъдещето на света. Любопитно е, че първата международна олимпиада по програмиране (за 16+ годишни) се провежда също в България през 1989 г.

Всичко това ме среща с изключителни хора, които съм щастлива да познавам. Обичам да излизам и извън ИТ индустрията - в България и по света - мини самолети, кралски семейства, земеделски земи, диви плажове, китни селца, футуристични градове, джунгли и най-любимите ми високи български планини. Когато нямам време за пътешествия - пътувам с книги. И тривиално, но от все сърце обичам шоколад!

След толкова успехи, награди и признания - за какво мечтаеш?

Нека разкажа един виц:

Един човек си лежал под палмата си и дремел на сянка. Наблизо минал бизнесмен.
- Какво правиш? - възмутил се бизнесменът.
- Как какво? Нищо.
- Точно за това става въпрос. Лежиш тук по цял ден и нищо не правиш. Безделничиш, а можеш да се качиш на палмата и да набереш банани. Да ги занесеш на пазара и да ги продадеш.
- И за какво?
- Как за какво? Със спечелените пари ще си купиш количка и ще набереш още повече банани.
- И защо?
- Ами като ги продадеш и тях, ще си купиш камион и ще караш още по-големи количества. После ще си наемеш работници. Те ще берат бананите и ще ти работят, а ти по цял ден ще се излежаваш и нищо няма да работиш.
- Ами аз точно това правя в момента. Излежавам се и нищо не работя...

Понякога ми се излежава, но истината е, че бързо ми омръзва. Има толкова много неща да се правят...


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Емил Томов

Обичам да пътувам, обичам да е с хората, които правят петминутната разходка в парка като околосветско пътешествие - представете си какво е да си цял уикенд с тях! Ако това да се наслаждаваш на живота е талант - смятам, че съм много даровит!

Оставете коментар

0 коментара