Успелите

Емилиян Енев: Не се отказвайте! Бъдете упорити и си изградете издръжливост

Днес ще ви срещнем с един от пионерите в блокчейн индустрията у нас - Емилиян Енев. Той е на 38 години, дигитален предприемач, баща, роден е и живее в Русе. Обича да прави неща за първи път и да върви по
неотъпкани пътища.

Как се развива предприемаческата екосистема в Русе?

В Русе има успешни предприемачи в дигиталния сектор или в традиционните индустрии. Има хора, които създават ефективни екипи и страхотни продукти, които намират реализация предимно извън България.
Но има нужда от повече предприемачи, които да са готови да споделят своя опит и знания, да търсят синергии с други играчи и да се подкрепят взаимно в начинанията. Искам да виждам повече примери за културата "to give back" - да върнеш на общността подкрепа, ресурси и време след като си постигнал някакви резултати. Да има повече срещи от типа meetups, брейнсторминг, разработка на прототипи, валидиране на хипотези, стартиране на амбициозни проекти, активни менторски сесии.

С тази цел стартирахме Startup Factory - като споделено работно пространство и център, привличащ млади умове със смело и нестандартно мислене. Организирахме първите хакатони, безплатни курсове по програмиране, уъркшопи и презентации. Помогнахме на млади хора да развият своите дигитални и технически умения. Но разбрахме, че не е възможно те да станат автоматично предприемачи и да стартират собствени компании. Необходими са бизнес умения, опит с маркетинг и продажби, минимални финанси за да могат да покрият базови разходи за живот при първоначалния етап на изграждане на продукта и компанията. И там вече се сблъскваме с ограничения, които са извън нашите възможности.

Един от новите ти проекти е ReCheck. Разкажи ни повече за този продукт.

ReCheck e един от първите разработени в България продукти на базата на блокчейн технологията. Чрез ReCheck обикновени хора или бизнеси могат да регистрират продукти и документи в блокчейн като им създадат уникална дигитална идентичност. Така един физически продукт може да започне да живее дигитален живот и с него да се изпълняват транзакции в сигурна и прозрачна среда. Например можете да си регистрирате автомобила и да си направите дигитална сервизна книжка - да качвате факти относно поддръжка, ремонти и ъпгрейди. Или ако сте производител на изделия да разкажете историята зад продукта - какви съставки има, какъв е процесът на производство, какъв е географският произход и какво специално сте вложили в творенията си.

Важно е да се отбележи, че чрез ReCheck към продукта се добавят дигитални доказателства, които не
могат да бъдат манипулирани или изтривани. Когато вие направите едно твърдение (например, че сте направили ремонт на турбото на автомобила), този факт би могъл да се валидира от сервиза, който потвърждава истинността на операцията. По този начин доверието се изгражда децентрализирано - на базата на дигитални доказателства, които се потвърждават от други потребители или бизнеси.

Другото предимство на нашето решение е, че потребителите могат да останат анонимни и са собственици на съдържанието, което създават. Това е възможно заради използването на блокчейн технологията при разработката на продукта.

Много се говори за блокчейн като технология, но тя сякаш остава непозната тема за повечето хора. Може ли да обясниш с прости думи на нашите читатели какво всъщност е това?

Да, блокчейн е едновременно популярен термин и слабо позната технология в дълбочина. С прости думи - блокчейн е мрежа от компютри, които изпълняват транзакции помежду си и записват историята на тези
транзакции в блокове от данни. Тези блокове се запазват хронологично и са свързани един с друг по начин, който изключва възможностите да си изтриват или променят записаните в тях транзакции. Всички компютри
(възли) в тази мрежа пазят пълната история от транзакциите и следят дали новите транзакции отговарят на утвърдените правила за функциониране на мрежата. Ако има несъответствие или друга грешка в транзакция - тя се отхвърля и не се записва в блока.

Това може да звучи сложно, техническо или абстрактно, но всъщност е революционно като технология отваряща нови хоризонти за обмен на стойност, за организиране на процеси, за създаване и достъп до съдържание, за стартиране на нови бизнес модели. Защото този подход дава възможност различни организации да се включат като участници в една мрежа и да организират своите отношения на основите на децентрализация и сигурност. Вече не е необходимо да зависите от посредници или централни звена, които да удостоверяват дали едни факти са истина или не - например, че сте получили сума в сметката си. Можете да обменяте стойност директно с другите участници и цялата мрежа да е свидетел, че сте прехвърлили валута от своя дигитален портфейл към този на друг потребител.

Какви проблеми би могла да реши тази технология в администрацията и институциите?

За правителството на Република България и за държавната администрация това е възможност да бъде направен скок в електронното управление и да се мигрира постепенно към нова система за документооборот, удостоверяване на факти, предоставяне на електронни услуги и дигитализация на хартиени документи. Това е шанс България да постигне огромен прогрес в цифровото управление на процеси и данни чрез нова технологична обезпеченост. Блокчейн предоставя възможност да бъдат преодолени редица ограничения и слабости на остарели информационни системи, които да бъдат заместени от нови инструменти и децентрализирани подходи.

В кои области в публичния сектор и администрацията в България може да се приложи блокчейн технологията?

Ще изброя някои от областите, в които блокчейн може да бъде решение на натрупани проблеми и да донесе значителна стойност и ползи:


1. Улесняване на достъпа на граждани до публична информация – например публични регистри и др.
2. Ускоряване и улесняване на обмена на информация и документи между различни звена на държавната администрация.
3. Удостоверяване на истинност и непроменяемост на документи на публичните институции.
4. Предоставяне на инфраструктура за пълна проследяемост на движението на документи, стоки и др.
5. Постепенно изграждане на алтернативи на неефективни и остарели информационни системи – включително търговски регистър и др.
6. По-сигурна и ефикасна инфраструктура за пълно проследяемост и контролиране на произход, съставки и характеристики на хранителни продукти.
7. Намаляване на злоупотреби и измами чрез прехвърляне на изпълнението на транзакции в сигурна и прозрачна среда на дигитални доказателства.
8. Намаляване на злоупотреби и измами при издаване на шофьорски книжки, технически прегледи, контрол на движение по пътищата. Включително дигитализация на шофьорски и сервизни книжки, документи за технически преглед и други.
9. Издаване на електронни удостоверения, сертификати и други документи, които потвърждават истинността на факти (например акт за раждане, свидетелство за съдимост, смъртен акт и др.).
10. Подобряване на административното обслужване на граждани и фирми чрез дистанционен и електронен обмен на документи – включително подаване на заявления, получаване на документи и др.
11. Подобряване на ефективността при осъществяване на контрол и мониторинг при вноса, транспортирането и съхранението на стоки.
12. Сигурно управление на достъпа до електронно медицинско досие и добавянето на данни в него.
13. Защита на продукти с определен произход и регистрирани географски означения.

Смяташ ли, че именно технологията може да бъде едно от нещата, които да върнат и задържат младите хора тук и защо?

Да, определено. Всъщност няма и други алтернативи, които да дадат възможност за добра професионална реализация и за стартиране на бизнес. До няколко години ще има два типа компании - софтуерни и никакви.

Дигиталната трансформация дава възможност на младите хора да развият своите креативни и технически умения, да се специализират в избрана ниша и да получават добри доходи, като работят от България дистанционно за клиенти и работодатели от цял свят. Защото България все още предлага добро съотношение между качество и цена на живот. С една уговорка - ако си пазим природата и не допускаме брутални замърсявания и проекти, застрашаващи околната среда. И ако изискваме да има работещи институции изпълняващи своите отговорности и работещи в полза на гражданите.

Завърши с послание към читателите.

Не се отказвайте. Успехите идват бавно и трудно. Необходими са поне 7-8 години да създадете успешен бизнес и компания. Бъдете упорити и си изградете издръжливост. Има един закон на постепенното натрупване - след като продължително време сте полагали системни усилия резултатите ще дойдат.
 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара