Успелите

Читалище на четири колела обикаля България

В дните преди Деня на българската просвета, култура и на славянската писменост сме щастливи да споделим за една инициатива, организирана от трима ентусиасти, които решават да обиколят цялата страна, за да припомнят на сънародниците си българската история и славното ни минало. Това са Ивайло Шопски - главен инициатор на идеята, Анастас Величков и Петя Симеонова. За тази цел те създават читалище на колела, носещо типично българското име, познато ни от фолклора и народните песни, наситеното със символика „Бащино огнище“. А самият автобус е облепен с ликовете на Раковски, Левски, Ботев и Хаджи Димитър.

Идеята се заражда преди известно време, когато Ивайло Шопски, заедно със своите съмишленици, вземат смелото решение да организират тази просветителска инициатива и да обиколят България. И така, на 4 колела и с голяма доза ентусиазъм те започват да реализират своята идея.

Трима ентусиасти преподават българска история из цялата страна. Ивайло Шопски

Преди година Ивайло Шопски решава, че най-добрият начин да предаде знанията си е буквално да ги докара до всеки град и село в страната. Това всъщност напомня на българските възрожденци, които са учителствали в различни градове и села, и които са били в постоянно движение в името на тази велика цел. Цел, която ни е опазила като народ и самосъзнание. А читалището на колела прави пълен преглед на българската  история.

Читалището, наред с мартеницата и обретницата - това са трите най-български символа. Читалището знаете през Възраждането каква роля е имало. В него се случва целият обществен живот. То е огънят, който е запалил сърцата на хората.”, казва Ивайло Шопски.
Той разказва още, че от дете с огромна доза любопитство изучава миналото ни и не е пропуска часовете по история. В духа на предстоящия празник е хубаво някой да ни припомни, че има още от онези будители, които запалват искрата на познанието и духа на просвещението у човека. А за това Ивайло споделя:
Реално от шести клас се запалих по историята – благодарение на учителката ми по история, която носеше в себе си една любов, която успя да предаде на повечето от нас. Буквално смилах всяка една историческа книга, която ми попаднеше.“
Трима ентусиасти преподават българска история из цялата страна.

В читалището могат да се видят автентични оръжия, снимки, книги, писма и исторически предмети. Ивайло с гордост споделя, че за него една дървена лъжица, ако е стара, то тя е най-ценна, защото носи история в себе си. Или пък една габровска ергенска кама - съвременник на Васил Левски, която сякаш иска да ни разкаже или да ни подшушне нещо отдавна забравено. Или пък пушка от Априлското въстание - още един безценен предмет в читалището на колела. Пушка, която може би е била притежание на смел и жертвоготовен българин, оставил майка и жена в името на родината. Сред предметите се нарежда и най-старият експонат - руска кавалеристка сабя от 1832 година. Предметите не са просто предмети. Те носят душа и разказват истории.

Освен всичко, пред автобуса посетителите получават урок по история и география. Заедно с Ивайло Шопски история на колела преподават и Анастас Величков и Петя Симеонова. Петя организира седенки.

„Ще разказваме български приказки, ще се запознаваме с предмети, с бита на българите, легенди ще включим, различни игри. Като идеята не е да ги връщаме и да обясняваме колко е добро миналото и как то е по-хубаво от това време, в което те живеят. Идеята е те да познават миналото си.“, казва Петя.
Трима ентусиасти преподават българска история на четири колела. „Любородната искра" се разпалва както у децата, така и у възрастните.

А Анастас на свой ред разказва, че се страхува за това, че някак си българското започва да бяга от нас, че започваме да се срамуваме, че сме българи. Това напомня на Паисиевия призив: „О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш българин?” - един реторичен въпрос, който е до болка актуален и в наши дни. Но той оптимистично заявява, че ние сме хората, които трябва да накараме нашето бъдещо поколение да се гордее, че сме българи. Защото не го ли направим – малко по малко ще си отидем като нация. И както Сервантес е казал: „Който не помни своето минало, няма бъдеще!”

Но докато има хора като Ивайло Шопски, Анастас Величков и Петя Симеонова, България ще я има и ще пребъде.

ВИЖТЕ ОЩЕ: В УЧИЛИЩЕ В НЕЙПЪРВИЛ, САЩ, СЕ ПРЕПОДАВАТ УРОЦИ ПО РОДОЛЮБИЕ

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара