Успелите

Етиен Янев: Общуването ще даде правилна насока на технологичната промяна

Етиен Янев работи в сферата на ПР и дигитален маркетинг, с над 7-годишен опит на българския и международен пазар. Завършва магистърска степен по Дигитален маркетинг и Социални медии в City College University of Sheffield. През 2014, 2015 и 2016 година влиза в топ 3 на най-добрите студенти в България, в категория социални науки. Докато е още в университета, се изявява като ТВ водещ в предаването NEXT TV. Участвал е в над 20 проекта в Европа и света на теми свързани с младежките политики. Отскоро е и на позиция Global Head of Social Media в международна компания за комуникационен софтуер и услуги.

Ти си пример как всеки може да обогати международната си култура и да продължи да се развива в България. Как постави началото?

Всичко започна с краткосрочен студентски обмен по Еразъм в Унгария. Там успях да се срещна с младежи с най-различни интереси, които ми отвориха вратите към невероятни възможности за мобилност и обучения в Европа и света. Става дума за програма „Еразъм+“ (преди „Младежта в действие“) на Европейската комисия. Позитивите са много – създаване на нови приятелства, среща с различни култури, придобиване на знания и др. Старая се да представям на повече приятели тази програма, това правим и с група студенти в Младежки Екип Европа. На втори план открих, че в България можеш да получиш диплома от световнопризнат университет. На трети план, за наше щастие, много международни компании започнаха да поглеждат към българския пазар и кадри. Буквално можеш да работиш там, където мечтаеш, без да сменяш локацията си. Всичко това създаде достатъчно предпоставки да се наслаждавам на живота в родината и да имам поглед към света.

Поканен си лично от Руската Президентска Академия за един от петимата модератори на най-големия студентски кампус в Европа – RANEPA Summer Campus. Разкажи ми повече за програмата и впечатленията си?

Несъмнено това е страхотно преживяване за всеки млад човек. Кампусът се организира от Руската Президентска Академия и република Татарстан. Идеята му е да събере най-добрите руски студенти и едни от най-добрите в Европа. Програмата е много богата, с лекции на едни от най-изявените преподаватели и предприемачи, но за мен особено интересни са предизвикателствата за участниците – миналата година бяха разделени на групи и трябваше да разрешават конфликти с глобален характер, като представят решенията си на бляскава финална презентация. Всъщност, моята задача беше да помогна на една от групите да премине ефективно през целия този път и да се представи успешно на финала. Мисля, че беше полезно за тях, но и за мен – в моята група имаше студенти от 6 държави.

Не мога да подмина без въпрос с маркетинг насоченост. Една от водещите тенденции в дигиталния свят е така наречения Интернет на нещата. Нека разясним малко повече за тази технология.

Напоследък обичам да говоря за Интернет на нещата, защото виждам сериозно бъдеще в технологията. Тя вече се случва. На практика представлява всякакъв вид физически предмети като хладилници, климатици, автомобили и т.н., които са свързани с интернет и предават данни. Например имате повреда в автомобила си, компютърът му диагностицира проблема в реално време, изпраща актуална информация до производителя, той вече знае от какво се нуждаете и изпраща решението до най-близкия сервиз. Това е интересно за маркетинга, защото ще се събират допълнителни данни за актуалното състояние на потребителите. Очаквам все повече инвестиции в тази насока. Но има и други много интересни тенденции като изкуствения интелект и автоматизацията на бизнеса.

Отворени ли са хората към дигиталния свят и доколко?

Несъмнено хората все по-осезаемо допускат дигиталния свят в живота си – в домовете, офисите и умовете. Интеграцията се развива в две посоки – дигиталният свят като удобство в бита на хората и хората като част от дигиталния свят. Това, разбира се, са дълги процеси, които противопоставят нормите и разбиранията на различни генерации. Но съжителството в мрежата става по-интуитивно и адаптивно към различията на хората, дори успява да ги обедини. За пример е моята майка, която отскоро наричам „digital native” – сутрин ми изпраща новини от нета и винаги „удря по един лайк във фейса“, ей така, за подкрепа. Технологичният импулс е видим, съдя и по желанието на все повече бизнеси да бъдат в крак с новостите. Известни ограничения пред потребителите на мрежата се създават от някои рискове на интернет – например в момента актуален е въпросът за опазването на личните данни.

Живата комуникация ще бъде ли заместена от технологиите?

За осъществяването на технологичните процеси много помогнаха социалните медии – те са феноменът на последните 10-15 години. Но освен тях имаме и едно цялостно приобщаване на дигитални канали за комуникация и удобства. Заговори се и за изчезването на някои професии, които ще се извършват от изкуствен интелект или от устройства с IoT (Internet of Things). Моето лично мнение обаче е, че е твърде рано да абсолютизираме технологиите до степен, че да заместим живата комуникация – тя би следвало да продължи да бъде водеща. Към момента разглеждам дигиталната комуникация като допълнително изразно средство на човека и още една тактика за целите на бизнеса. Но още се учим. Засега се намираме в хаос от информация. Затова трябва да общуваме повече от всякога, за да дадем правилна насока на технологичната промяна.

Кои са нещата, които не трябва да забравяме по пътя към успеха?

Пътят към успеха може да бъде дълъг, затова трябва да сме заредени с много търпение. Преди това трябва да сме си поставили ясни и измерими цели, за да дефинираме успеха за нас. И не трябва да забравяме, че най-важните съставки са семейството, приятелите и самите ние.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/ акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ивелина Червенакова

Родена съм в града под тепетата. Интересите ми са свързани с Комуникации, Дигитален маркетинг и всичко, с което мога да допринеса стойност към обществото. Вдъхновявам се от емоцииите, които носи живеенето. Пиша, защото наистина искам да кажа нещо, което си струва да бъде казано.

Оставете коментар

0 коментара