Успелите

Етнографска разходка: По низините на Тракия

Съвсем близо до Родопите се шири богатата тракийска фолклорна област!

Тракия – обширна, ниска и равна, тя е част от фолклорната съкровищница на България. Тракия - земетръс от трополи и ек на меден кавал. Тракия - домът на гостоприемните стопани, на кавалджийте импровизатори и на тежките бавни хора.  

Характерни със стройните си фигури, жените от тракийската фолклорна област са стъкнати стройно в тъмночервен сукман, обшит от черна бродерия около деколтето и в долния край, където са разположени и  разпознаваемите сини, жълти и червени цветенца. Ризата е памучна и семпло бродирана с червен, черен, син и жълт гайтан. Престилката, стягаща сукмана към тялото е черна, бродирана с букет от шарени цветя в долния край.

Напети и горди, мъжете са облечени в тракийски национален костюм, включващ бяла памучена риза с богата червено-черна шевица. Елекът е в тъмно червен цвят с черен или бял гайтан. Черните, дълбоки потури са извезани с червен гайтан, а тъмночервеният пояс, препасва в здрав захват ризата и потурите.

Срещу робството и житейските неволи, тракийции са трополили най-много. Това е изразено в най-характерното за областта фолклорно движение – тракийско трополи. Изпълнявано предимно от мъже, трополито се среща във всеки национален танц от областта. Междувременно танцът на тракийката впрчатлява с история, изразена само чрез рисунки на ръцете. Слънце, люлка, месечина, са само част от подредените в такт движения на женските ръце.

И до днес, бродейки из тракийската низина, можем да срещнем белезите от живота на тракиеца. Носиите, танците и музиката добре отличават бита и културата на българина, като спестяват от трагедията, а съсредоточават върху традициите и обичаите. 

Снимки: Балканфолк

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ралица Цингова

Като автор на рубриката „Великите непознати“, смятам че всеки българин е велик по своему! Носим величието в кръвта си, важното е да имаме очи за него! Обичам малките моменти на големите пътувания, неповторимите човешки истории и вдъхновението от простите неща.

Оставете коментар

0 коментара