Успелите

Ето кaк Wasteful превръща отпадъците в полезности

В следващите редове ще представя историята на един проект-спасител, както го наричам аз. Компанията Wasteful е създадена с една основна цел – да се бори с прахосничеството. Животът ни на тази Земя е застрашен само и единствено от нашата човешка дейност. Масовата консумация на стоки и услуги превръща и самите нас в консуматори. Но както в повечето приказки, така и тук доброто взема превес. Решения има всякакви и с едно от тях ни запознава именно Wasteful.

Основната мисия на компанията е да превърне всички трудни за рециклиране отпадъци в издръжливи и красиви павета. Превръщането на отпадъците в полезни и доказали се във времето строителни материали e първата стъпка към хармоничното съжителство на човека с природата.

Разкажете ни повече за Wasteful. Откъде дойде идеята?

Нашата основна мисия е превръщането на пластмасовия отпадък в красива настилка. Да променим начина, по който ние, хората, гледаме на отпадъците - от боклук в ресурс. Идеята за Wasteful и павето идват от Иван. В началото той е започнал сам. Има малък син и вижда големия брой памперси, които вървят с едно бебе. Започва да размишлява върху отпечатъка, който има всеки от нас върху природата и че той ще надживее нас и поколенията след нас. А ходейки по нашите „прекрасни прави“ тротоари, започва да мисли какво ще стане, ако целият този пластмасов отпадък се трансформира в красива градска настилка, подобна на древната римска мозайка. Срещнахме се преди година и оттогава идеята доста се разви - стана проект, наша работа и цел.

Няма материал без приложение, а само създател без въображение.

Първата разработка, върху която сте се съсредоточили, е създаване на продукт за инфраструктурата. Опишете ни целия процес накратко, каква е рецептата?

Съществуват 7 вида пластмаса, което доста усложнява процеса на рециклиране. Суровината, с която ние работим, е онзи микс от пластмаси, които остават след оборката на шишетата, капачките и останалата „ценна пластмаса“. Обикновено той се третира като “нерециклируем” и се изгаря или отива на сметището, защото е икономически неизгоден за обработка, но ние открихме начин как да създаваме здрави и устойчиви продукти от него. Нашето паве е двуслойно и е 97% направено от отпадъчни материали. Освен пластмаса за базата добавяме и пясък (кварцов пясък от пречиствателните станции за вода или от натрошено стъкло), както и още няколко тайни съставки.

Горният слой е направен от отпадъчни съставки от минната индустрия и ТЕЦ-и – като шлака и летлива пепел. Целта на този слой е да защити пластмасата от слънцето и студа и да не позволи микрочастици да се отделят в природата. По този начин ние гарантираме един изключително здрав продукт, който има всички качества на обикновеното бетонно паве, но и няколко бонуса – 2 пъти по лек, издръжлив на сол през зимата и не на последно място, веднъж остарели продуктите могат да се рециклират в нови. Нашият пилотен продукт е паве, но с леки модификации материалът може да се превърне в тухли, керемиди, фасадни елементи и много други.

Кои са трудностите, с които се сблъсквате при реализирането на проекта?

Пазарът за строителни материали е доста консервативен и едно от най-големите ни предизвикателства ще е извоюването на място под Слънцето (ако мога така да се изразя), изграждане на доверие в продукта и затвърждаването ни като бранд. Интересното е, че зад всяка трудност се крие предизвикателство и решение. Както всяка от съставките в нашата рецепта е много различна и без нея не се получава, така и в екипа всички сме различни и преодоляваме трудностите благодарение на различните си силни страни. Трудности има на всеки етап от развитието, но постепенно и с много работа вярваме, че ще успеем.

Успяваме да преодоляваме трудностите като екип. 

Какво ви мотивира да останете и да развивате екологията в България?

България е едно много красиво място с невероятна природа. Има потенциал да стане чиста и спретната. Това главно си зависи от нас, хората. Вярваме, че можем да го постигнем, а и България е само началото. Все пак ние решаваме един проблем, който не се интересува от географски граници. Така че България е най-доброто място да започнем. Хубавото е, че благодарение на видеоразговорите и контактите ни с акселераторска програма в Германия нашата идея се цени високо в немските предприемачески среди. Само си представете един ден да се разхождате по булевард в Берлин или Мюнхен, който е направен от отпадъка на града. И този продукт да е разработен от българска фирма. Това ни мотивира да развиваме идеята си, така че един ден да решаваме проблемите с отпадъка по света и у нас. А и все пак приятелите и семействата ни са тук.

Имате ли поглед как реагират хората на цялостната идея? Срещате ли съмишленици?

Хората, с които споделяме проекта, ни подкрепят. Пример за това е чудесната обратна връзка, която получихме по време на TEDx Vitosha, където имахме щанд. Срещаме доста съмишленици и голяма подкрепа от хората. Говорим също и с бизнеса, вече имаме няколко писма за намерение, както и подкрепа, от две общини. Вярваме, че създавайки качествен продукт и кръгов модел на производство, ще постигнем повече от просто успех като бизнес. Ще бъдем част от решението с рециклирането.

Бихте ли дали няколко съвета как всяко домакинство може да помогне за намаляването на отпадъка?

Основните принципи на ZeroWaste течението са напълно достатъчни за хората, които са осмислили консуматорското си мислене. За съжаление, голям процент от хората все още не се интересуват или просто не искат да се затормозяват с проблема с отпадъците и природата. Тук идваме ние, така че да превърнем отпадъка в инфраструктура. Така че хората да виждат, буквално да ходят по отпадъка, който са генерирали, така че да видят, че има смисъл от кръговите модели на производство.

Намали купуването! Използвай пак! Изхвърляй разделно! 

Каква е равносметката до този момент за проекта Wasteful?

Wasteful се намира на края на лабораторната си фаза и до няколко месеца започваме пилотното производство.
До момента имаме 3 прототипа и 4 награди:

  • 2021 Награда „Проект с най-широко въздействие“ – Start For the Future и eBridge Alliance
  • 2021 Носител на наградата на FedEx – на GEN-E и Junior Achievement Europe
  • 2021 Победител в акселераторска програма Бионд – Устойчивост
  • 2020 Победител в BoostUp Competition CLC East от Европейския институт за иновации и технологии

И не на последно място, най-скорошният ни успех - по време на Startup World Cup България 2021 от 52 кандидати Wasteful се класира в топ 3. Заедно с невероятните екипи на DiFold (които много уважаваме) и победителя Office RnD, който ще представя България в Сан Франциско. Това е голямо признание за нас, защото имаше невероятни фирми с много опит, години труд и солидни финанси и дори и да бяхме “изтърсакът” в състезанието се оказа, че има какво да покажем и имаме доста дълъг път пред нас.

Екипът ви е доста цветен и разнообразен, как успяхте да го сформирате?

Всеки един от екипа ни рециклира в дома си и има тази култура да следи какво и как консумира и изхвърля. Желанието да направим нещо повече ни събра. Защото е важно тази култура, която всеки от нас подкрепя, да бъде пренесена в бизнеса, който разработваме, и чрез него тази култура да достигне до повече хора. Марта я водеше лично търсене – наследила едно селско дворно място и се чудеше как да си построи ограда и вила по неконвенционален начин, да съчетае никому ненужни предмети (тип стари гуми и стъклени шишета), но и да изглежда добре.

Алекс е предприемач по душа. Беше се записал с желанието да срещне интересни будни хора и да се вдъхнови. Първият час още имахме за задача да си намерим екип и да се разделим по отбори и, по случайност или не, се събрахме в един отбор и някак се сработихме още тогава. С течение на времето намерихме и технолога ни - Сашо (д-р Александър Николов).

Що се отнася до образование и професии, Иван е завършил дизайн в Милано и има собствено студио за дизайн 3ДЕА. Алекс е завършил в Лондон, работи като брокер на недвижими имоти от няколко години и има поглед върху строителството в България. Марта е завършила икономика в ТУ. А Сашо е докторант в БАН и се занимава с разработки на алтернативни строителни материали.

Нека да завършим с послание към читателите. Какво бихте ги посъветвали?

Всеки човек има в живота си призвание, което го вълнува и влече. Намерете тази движеща сила, която ви държи будни вечер, и вложете цялата си енергия. Това може да е плетене, програмиране, изобретяване, пеене, помагане на деца в нужда, бойни изкуства, журналистика – каквото и да е. За нас това e Wasteful.

Чрез него променяме разбирането на хората за отпадъка, защото в природата няма отпадък.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара