Успелите

Европарламентът прие първия в света закон, регулиращ изкуствения интелект

Миналата сряда, Европейският парламент с голямо мнозинство одобри закон, който ще регулира използването на изкуствен интелект (ИИ) в Европа. Гласуването се проведе с 523 гласа за, 46 против и 49 въздържали се. Този юридически акт ще влезе в сила след окончателното гласуване на страните членки на Европейския съюз.

Преговорите по текста на закона отнеха цели 38 часа, преди да бъде постигнато окончателно съгласие през февруари. В закона се определя, че системите за изкуствен интелект ще бъдат разделени в четири категории според риска, който представляват за потребителите, като различните нива на риск ще определят степента на регулация.

Първата категория включва системи с неприемлив риск, които ще бъдат забранени, като например тези, които манипулират поведението на хората или класифицират хора в социално-икономически категории. Втората категория включва системи с висок риск, които изискват специфични изисквания за използване. Третата категория е за генеративни ИИ системи, които трябва да декларират своето произходно изкуство. Накрая, четвъртата категория е за системи с ограничен риск, които са най-слабо регулирани.

Българският евродепутат Ева Майдел, участваща в работата по закона, подчерта, че той води до по-демократично, по-безопасно и по-конкурентоспособно бъдеще за изкуствения интелект, при условие че се прилага правилно.

Законът също така урежда и използването на системи като лицевото разпознаване, като го разрешава само в определени случаи и след одобрение от съда, като забранява приложенията, които разпознават емоциите на работниците и учениците.

Системите с висок риск, като тези, използвани в авиацията или медицината, ще трябва да бъдат регистрирани в база данни на ЕС. Силно въздействащите ИИ модели, които биха могли да представляват системен риск, ще бъдат подложени на задълбочени оценки и сериозните инциденти с тях ще трябва да бъдат докладвани на Европейската комисия.

Преговорите за закона се забавиха седем месеца поради блокирането му от страна на Франция, която търсеше допълнителни гаранции за регулирането на някои софтуерни програми. Накрая, след остъпки от страна на Франция, законът е приет и ще влезе в сила от 2025 година.

Приемането му е историческо постижение за Европейския съюз и подчертава неговото ангажиране към защитата на правата на гражданите в епохата на бързо развиващите се технологии.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара