Европейската комисия се ангажира да забрани клетките за отглеждане на селскостопански животни
На 30 юни 2021 г. Европейската комисия взе решение да предприеме действия за поетапното премахване на клетките за животни от селските стопанства на територията на ЕС. Европейският комисар по здравеопазването Стела Кириакидис определи деня като исторически за селскостопанските животни и качеството на техния живот.
Еврокомисията пое ангажимента да забрани клетките за отглеждане на селскостопански животни. До 2023 г. тя трябва да представи законодателното предложение, за което се очаква постепенно да влезе в сила от 2027 г. Плановете на Комисията предвиждат и стратегии за компенсация на земеделските производители, за да се улесни тяхното преминаване към алтернативни системи за отглеждане на животните.
Решението е резултат от европейската гражданска инициатива "Край на клетките" (End The Cage Age), чиято петиция за забрана на клетките за животни бе подкрепена от над 1,4 млн. граждани на ЕС. 170 организации, редица експерти и учени, представители на селскостопанската индустрия и депутати от Европейския парламент също се изказаха в защита на животните и стремежа към подобряване на техните условия за отглеждане.
Съвсем скоро зайци, кокошки, патици и телета ще имат шанс за по-добър и свободен живот в стопанствата на ЕС. Макар че Европейският съюз е известен с едни от най-високите стандарти за етично отглеждане на селскостопански животни в света, още има много пространство за напредък и подобряване. Данни от доклад на инициативата "Край на клетките" сочат, че към момента 94% от зайците, 49% от кокошките и 85% от свинете в европейските ферми се отглеждат в клетки. Това уврежда качеството на живот на тези животни, тъй като им пречи да се движат свободно и да изразяват естественото си поведение.
Съгласно ангажимента на Европейската комисия, през следващите години това ще се промени и над 300 млн. животни ще заживеят по-качествен и свободен живот. По думите на Стела Кириакидис промяната отговаря на моралната и обществената отговорност, която ние, хората, имаме към останалите живи същества.