Европейската космическа агенция отличи българи за техния световен проект за излитане в Космоса
На 20 юни т.г. в Аерокосмическия музей в Париж се проведе заключителната фаза на Student Aerospace Challenge – престижен международен конкурс за студентски проекти, свързани с Космоса, аеромеханиката и навигацията.
Конкурсът се организира от Европейската космическа агенция (ESA), с помощта на големи компании, свързани с техниката на космическите полети, включително и компанията на Илън Мъск "Спейс Екс".
С помощта на този конкурс организаторите събират нови, свежи идеи за бъдещето на самолето- и ракетостроенето и навигацията.
Екип на Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" във Варна беше отличен за проекта си "Космическо око" на международния конкурс. Проектът на Светослав Георгиев, Георги Вангелов и Георги Бойчев (студенти трети курс, специалност „Корабни машини и механизми“) и Елена Христова (студентка първи курс, специалност „Корабоводене“), се състезава с над 200 разработки от цял свят.
Идеята им за бъдещето на човечеството в Космоса не само впечатлява журито, но и е отличена с една от петте престижни награди в конкурса. Освен българския отбор са отличени само още 4 проекта от Франция, Великобритания, Холандия и Гърция. Това е първото участие на български студентски екип в този конкурс.
Проектът представлява цялостен комплекс - летище за космолети, който може да бъде построен навсякъде по света. Единственото условие за съществуването на такъв космически комплекс е наличието на подходящ терен.
В комплекса има два центъра – за хоризонтално и вертикално излитане. В частта за хоризонтално излитане едновременно могат да бъдат обслужени 19 машини - и космолети, и обикновени самолети, които са разположени на 3 писти.
В комплекса има хотелска, бизнес и търговска части. Вътрешни автобусни и метро връзки свързват отдалеченият на 10 километра терминал за вертикално излитане. Тук са обособени 3 гнезда за излитане, всяка ракета има капацитет от шестима пътници. Във всяка от двете части на комплекса има и обособен Музей на космонавтиката.
Името на проекта „Космическо око“ е вдъхновено от отправения поглед на човечеството към необятния Космос и опитите да се разгадаят тайните на Вселената. Целта на младежите е проектът им да допринесе за развитието на космонавтиката в световен мащаб.
Освен за оригинален замисъл и цялостен дизайн екипът спечели Suborbital Day Special Prize - награда на ESA за най-добра презентация и най-добро представяне.
Уникалното в нашия проект е това, че космическото летище може да бъде изградено навсякъде по света, стига теренът да не е в земетръсна зона, ветровит и с голям аеротрафик, за да не пречи на изстрелването на самолетите и космолетите.
От Европейската космическа агенция бяха изключително впечатлени от идеята ни, визията и начина на представянето й.
разказа, цитиран от Радио Варна, Светослав Георгиев.
В конкурса за аерокосмическо предизвикателство проектът на варненските студенти се отличава с творчески подход не само към цялостния смисъл, но и с външност – дизайна и архитектурата.
В подготовката на проекта на студентите оказаха помощ кап. първи ранг Калин Калинов, доц. д-р Веселка Радева и гл. специалист Светослав Янев от Планетариума на Военноморското училище.
Това постижение вдъхновява студентите и ги кара да търсят нови и нови предизвикателства. След спечелената награда те продължават да развиват своя проект. Планът им е да направят възможно построяването на такава станция в България, в Черно море.
В момента обмислят как да бъде неутрализирано вълнението на морето, така че да не влияе на дейността на платформата. Нека им пожелаем да творят, да надграждат, да мечтаят и да продължават да прославят себе си и България по света!