Европейски астрономи откриха най-близката до Земята черна дупка
Европейски учени попаднаха на най-близката до Земята черна дупка. Тя е на разстояние от 1000 светлинни години.
Откритието е дело на изследователи от Европейската южна обсерватория. В интервю за агенция Ройтерс ръководителят на изследването - Томас Ривиниус, споделя, че черната дупка е много далеч от нашата планета, но когато става въпрос за Вселена и Галактика, тя всъщност не е никак далеч.
Изследователите отбелязват, че новооткритата черна дупка е гравитационно прикрепена към две звезди в т.нар. тройна система. Черната дупка е разположена в южното съзвездие Телескопиум.
Астрономите се натъкнали на тази черна дупка, докато изучавали това, което смятали просто за двоична звездна система, или две звезди, които обикалят около орбитален център на маса. Те са използвали 2,2-метровия телескоп MPG / ESO в обсерваторията Ла Сила в Чили, за да наблюдават бинарната звезда, известна като HR 6819, като част от по-широко проучване на двойни звездни системи. Анализирайки наблюденията си, изследователите установили, че в системата се крие трети обект – черна дупка.
Въпреки че астрономите не могат директно да наблюдават черната дупка, те са в състояние да направят извода за нейното присъствие въз основа на гравитационните ѝ взаимодействия с другите два обекта в системата. Наблюдавайки я в продължение на няколко месеца, те успели да картографират орбитите на звездите и да разберат, че в нея трябва да действа и друг масивен, невидим обект.
Небесните наблюдатели в Южното полукълбо могат да видят звездите в системата HR 6819 на нощното небе без помощта на бинокъл или телескоп.