Успелите

Фалшива новина обиколи десетки водещи медии за броени часове. Как да се предпазим?

На първи април (колко подходящо, но не и смешно) една фалшива новина обиколи десетки водещи български медии за броени часове. В борбата за кликове на нито една от тях очевидно не ѝ е хрумнало да я провери. Ще си кажеш - това вече е нещо нормално. От нас обаче зависи да не е. Странното в случая е, че още самото заглавие буди огромно подозрение - т.е. дори на пръв поглед се вижда, че това няма как да е вярно:

Над 5000 медицински сестри в Италия вече починаха от коронавирус

Това беше заглавието в почти всяка медия. И тук не говоря за ПИК, а за водещи медии. БНР, NOVA, Дарик, OFFnews, 24 часа - всички те пуснаха новината без дори да се замислят. Дори няма да споменавам по-малките сайтове. Най-нелепото е, че днес други медии, някои от които са известни с това, че всекидневно споделят фалшиви, изопачени и жълти новини, побързаха да го опровергаят - все пак за това се изискват само няколко клика. 

Дали това е поредното недоглеждане? Човешка грешка, която да заметем под килима? Просто още един случай от типа "изгубени в превода". Защото над 5000 медицински лица (в това число лекари, сестри и санитари) са ЗАРАЗЕНИ с коронавируса в Италия, не са ПОЧИНАЛИ от него. Към момента на писане на тази статия в Италия има 13 155 жертви на пандемията - чисто логически няма как 5000 от тях да са медицински сестри. Според Istituto Superiore di Sanità цифрата към неделя е била 8 358 заразени медицински лица.

Докато пиша това, от БНР, откъдето тръгна новината по родните медии, вече са публикували извинение. Извинение, което не намирам на сайта или страницата им във Фейсбук, но редица други медии цитират - откъде са го преписали остава неясно за мен като обикновен читател, който го търси.

Лошото е, че само във Фейсбук страницата на Новините на NOVA за по-малко от половин час постът с фалшивата новина за италианските медицински сестри имаше 546 реакции, 153 коментара и 92 споделяния. Всъщност последната характеристика - споделянията, е най-важна. Това означава, че по всяка вероятност новината е стигнала до стотици хиляди хора. А това е само едно от местата, на които можеше да бъде видяна.

Като първоначален чуждестранен източник на много места беше посочен сайт за търгуване с акции - Teletrader.com. За мен е непонятно как водещи български медии могат да се уповават на подобен източник, но фактите са си факти.

Какво искам да кажа с всичко това?

Може би днес някои медии ще се извинят, други - не, а трети дори още не са махнали фалшивата новина от сайтовете си. Имам един любим цитат, който ми се струва много подходящ за случая:

Където има чудовище, има и чудо.

Борбата за кликове ражда чудовища. Това да си пръв, да не изпуснеш голямата новина, да не изостанеш от останалите. В бързината няма време за проверка. "Щом еди-кой си я е пуснал, значи, е вярно". Може би това е логиката, той трябва да е проверил. И така отговорността бива прехвърлена на първоизточника. Не ме разбирай погрешно, той носи отговорност. Както и всички останали по линията. Това не е оправдание. Никоя медия няма оправдание. И ако до вчера можехме да си кажем, че то не е голяма работа, днес сме в условия на криза. Пандемия Извънредна ситуация. И всички ние, като журналисти, трябва да сме по-внимателни от всякога.

Затова и извинението на OFFnews събуди моя интерес:

БНР се извини, че съобщи невярна информация за жертви на коронавируса в Италия

Това е заглавието в OFFnews. По-надолу се казва следното:

Невярната информация беше препечатана и в OFFNews.bg с позоваване към БНР и престоя на сайта ни няколко минути, за което и ние се извиняваме на читателите си.

OFFnews се извиняват, че са преписали от БНР. Преписали са грешно. Ако това беше контролно, излишно е да казвам, че и двете медии щяха да имат двойки. Заглавието на статията е, че БНР се извинява. И между другото и OFFnews се извинява. Не преувеличавам като казвам, че съм шокирана от липсата на капацитет за поемане на отговорност. 

Борбата с фалшивите новини продължава

Да, към момента в България няма законов механизъм, който да се бори с фалшивите новини в онлайн изданията. Това не трябва да ни успокоява - напротив. Точно тази липса трябва да ни прави по-осъзнати като хора и журналисти. От нас зависи какво достига до аудиторията. И когато то е фалшиво, ние сме отговорни и най-малкото, което можем да направим, е да се извиним за грешката си. Да се опитаме да обясним. Но не и да се оправдаваме с други колеги, които са направили същото. 

Неволно споделена невярна информация

Прочетох това в някои от извиненията. Но неволно ли е било наистина, при условие че кликовете са по-важни от истината? Неволно за БНР може би, но за всеки, който е решил да "препише" от тях, за да не изостане от медийния поток?

Кликовете раждат чудовища. Но ние можем да бъдем чудото. Защото всеки ден аз съм главен редактор на Uspelite.bg, но и обикновен зрител, читател и слушател, що се отнася до всички останали медии. Аз също съм част от аудиторията. Мен също ме лъжат (или поне се опитват). От нас зависи дали ще позволим това да се случва.

И докато всички се борим с пандемия от страна на коронавируса и "инфодемия" от страна на медиите, е важно да знаем как да се справим и с двете.

Как да откриваме фалшиви новини?

За какво да се оглеждаме?

  • Източник
    Винаги проверявай източника и не се доверявай на сляпо. Бъди скептичен! Ако нещо е преписано от официален такъв, отиди директно там. "Китайски учени" не е същото като име на определен учен. Съмнявай се - в такива времена съмнението в информацията е най-логично и само проверката ще те спаси от потока фалшиви новини. Доверявай се на официални и проверени източници и винаги проверявай "преразказите".
  • Заглавие
    Ако в заглавието има нещо провокативно, очакващо емоционална реакция - винаги имай едно наум. Такива новини искат да бъдат споделяни, това е целта им. Ако в заглавието има главни букви и много удивителни - това е сигурен знак за ненадеждност. Истинските медии не си служат с такива похвати - те служат на истината и се опитват да я отразяват възможно най-обективно.
  • Мисли, преди да споделиш
    Прочети цялата статия, не само заглавието. Прочети я няколко пъти. Не реагирай първосигнално - това искат медиите, които споделят подвеждащо съдържание - то да стигне до възможно най-много хора. Не им съдействай. Пречи им!
  • Изображения (и видеа)
    Една снимка може да изглежда на място, но да не е. Само в последните дни отвсякъде ни заливат едни и същи изображения, като в единия случай се твърди, че това е болница в САЩ, а в другия - в Италия. Оглеждай знаците по изображенията, надписите, подредбата на елементите. Това, че картинката и новината на пръв поглед кореспондират, не означава, че е така наистина.
  • Фалшиви профили в социалните мрежи
    Все повече новини тръгват от такива. Фалшивите профили често приличат на истински и така заблуждават голяма част от аудиторията. Винаги проверявай дали става дума за истински човек и дали наистина съществува такъв негов статус. Многото случайни цифри и букви в самото потребителско име понякога са знак. Малкото налична информация в профила - също. Общуват ли на стената си с други потребители? Имат ли свое съдържание, или само споделят такова? Задавай си въпроси и търси отговорите.
  • Инструменти за проверка на достоверността на новината
    Понякога и едно търсене в Гугъл е достатъчно, за да видиш, че водещи медии вече са опровергали нещо. Друг път трябва да стигнеш по-далеч. Сайтове, като  APFactCheck и Full Fact,, инструменти, като Snopes.com, помагат да проверим достоверността на дадено твърдение.

В момента всички уважаващи аудиторията си медии се борим с фалшивите новини. Хубави статии на английски език можеш да видиш на много места - аз препоръчвам това кратко видео на BBC и тази статия в сайта на Световния икономически форум, но има още стотици такива материали, които могат да ти бъдат полезни. 

На кого да се доверяваш?

Повтаряме го постоянно, защото е важно - доверявай се на официални източници, особено що се отнася до ситуацията с коронавируса. СЗО и Министерството на здравеопазването трябва да са първите места, от които да черпиш сведения. Водещи световни и български медии - донякъде. Истината е, че всички понякога грешим - дали от недоглеждане, или по други причини. Преди време ние, от Uspelite.bg, също се подведохме и отразихме фалшива добра новина. След което поехме отговорност за постъпката си, без да прехвърляме топката на други колеги - всичко по темата можеш да видиш ТУК. От всички нас, медии и аудитория, зависи да създадем общото ни чудо.

Времето на чудовищата е към своя край - часът на чудото настъпи. Нека го сътворим заедно!

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара