Успелите

Феноменът „Забелязано в София“, или индивидът VS социума

В последно време една от най-интересните и посещавани групи във фейсбук е „Забелязано в София“. Група, в която всичко странно, интересно, гротескно и изобщо будещо любопитството в столицата на България – София, по някакъв начин бива осветявано публично от тези, които са преки свидетели. 

Групата е особено популярна заради многото членове в нея – около 183 000 към юли, 2018 година. Съвсем не рядко срещано е едно събитие да бъде снимано от различни очевидци и преки свидетели, които после качват своите снимки и коментари в групата и така дават различна, понякога – цялостна, картина на случилото се. 

По своя замисъл групата изпълнява своите цели: да осветли всичко интересно в София и да се събере по-бързо информация за дадено събитие. Това, от една страна, предоставя по-бързо от официалните канали информация към обществото, от друга страна, пречи да се прикрият различни неща, като например някоя катастрофа с по-известни замесени лица, нерегламентирани акции, строежи и всичко потайно и нередно. 

Понякога постовете събират стотици коментари и хиляди шервания и лайкове, най-вече пораждат интересни дискусии или дори бързи решения.  

От друга страна обаче, групата започва да се изражда в нещо много неприятно. Първо, в нея се допускат вече всякакви снимки и коментари, доста от които без обществен интерес, а по-скоро сеирджийски. Те пък, от своя страна, будят възмущение в потребителите, което провокира и поражда осмиване или езикова агресия, и в крайна сметка се разваля реномето на групата.

Иначе казано колкото повече нараства социума, превръщайки се в нова социална единица, толкова повече всеки член на групата развива своята колективна душа. За психологическата тълпа пръв говори Густав Льобон. Според него всеки човек се състои от два елемента: повърхностен и примитивен. 

Първият е сбор от уникалността на всеки един човек, неговата личност, докато вторият се проявява на подсъзнателно ниво.

При изграждането на една тълпа – независимо дали на улицата, или в група в социалните медии – при всеки член изчезва повърхностният елемент и остава само примитивният.

Именно поради това тълпата проявява някоя (или всички) от своите най-важни характеристики като: анонимност и неспособност за критическо мислене. 

Специално тези две характеристики са особено важни, поради това че изпадането в анонимност (не пълна, но частична – всеки автор е просто един член от група от над 183 000 души) води до загуба на всякакъв вид отговорност, контрол и социална етика, което пък води до агресия. Неспособността за критическо мислене на тълпата е проста и първична. Тълпата става трудно разбираема и лесно манипулируема. Лесна за внушения.

В обобщение дотук: групата „Забелязано в София“, превърнала се във феномен по своята същност, е на път да загуби своя първоначален положителен облик и функция и да се изроди в поредната сеирджийска интернет общност, в която всеки пост – независимо с каква насоченост – е подложен на обстрел от тълпата по всички параграфи: от простото осмиване до крайни подигравки и обидни. В повечето случаи вместо да информират, постовете в групата осмиват нещо, а десетките или дори стотици коментари пораждат огромно количество езикова агресия. 

От нас, потребителите, зависи дали ще може да я опазим като полезна и информативна, или ще оставим да се превърне в място за сеир и подигравки. 

Със сигурност за някои потребители тя е удобно място да загубят за малко своята индивидуалност и да проявят колективната си душа, да използват възможността да провокират, обиждат и изобщо да се държат непривично. За други групата е възможност за получаване на фактическа информация от първоизточника, а не преработена и обогатена с интерпретации от съответната медия. 

Опазването на „Забелязано в София“ може да стане по много начини. Например, първо, преди да бъде публикувано каквото и да е било, авторът да се замисли има ли някаква стойност неговият пост, или е само ей така, да посъбере малко лайкове и коментари. Второ, нужни са повече модератори и администратори, които да преглеждат постовете и да преценяват има ли смисъл от тях, или няма. Трето, трябва да се премахват бързо несъществените постове или тези, натрупали много негативни оценки и коментари. 

В крайна сметка потребителите не могат да бъдат управлявани индивидуално, след като наброяват повече от 183 000 души. Така че може да се помисли по горепосочените предложения или да се дадат други. 

Важното обаче е да се опази феноменът „Забелязано в София“, за да има възможност всеки потребител да сподели информация от първоизточника и тя да стигне до повече хора. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара