Фестивал „Тракийски Мистерии“ гостува на Античния театър в Стария Пловдив
Фестивал „Тракийски Мистерии“ ще гостува този петък – 30 септември – за първи път на сцената на Античния театър в Стария Пловдив. След големия успех на Фестивала в Стария град на Несебър в две поредни години, сега античната тракийската култура се завръща на територията на древния Филипопол.
Фестивалните форми ще ви разкрият култови средища, които съхраняват събития и образи – памет и реалност от свещената цивилизация на древните. Именно Пловдив, като европейска столица на културата (2019) с близо 8000-годишна история, ще приеме продукцията този петък.
Вълнуващият фестивален ден в Пловдив е кулминацията и финала на тазгодишното издание на Фестивал „Тракийски Мистерии“. Началото в Античния театър е от 18 ч. с отварянето на творческите работилници и ателиета, които ще подготвят зрителите за пълноценното им потапяне в атмосферата на древната духовност и родовите традиции. Ателиетата възстановяват смисъла и дълбоките послания, закодирани в обредността по приготвянето на празничния обреден хляб и обредно облекло, както и изписването на място на лична оброчна плочица на древните свещени руни.
Във фестивалното пространство е разположена и новаторската изложба „Тракийски мистерии“ на дигиталния артист Диляна Ангелова – мащабни платна, където минало и настояще съжителстват в неочаквана симбиоза, като гостите ще видят още много интересни неща.
По-рано във фестивалния ден, на Античния римски стадион ще бъде изнесена и лекция „Свещеният език на траките и неговата сила за човека днес“, след която традиционното вече фестивално шествие ще мине по улиците на Стария Пловдив.
Фестивалът завършва с интерактивния спектакъл „Тракийска Мистерийна Драма“ от 20:30ч в Античния театър.
По-подробно за събитието ще ни разкаже директорът на „Академия Орфика“ Тодор Йотов – предприемач, ментор и лектор във финансови, бизнес и обществени формати и медии. Също така, автор на първата българска книга за вдъхновението и ръководещ благотворителни и обществени инициативи за споделяне, образование и култура:
Г-н Йотов, втора поредна година Фестивалът търпи огромен успех, на какво се дължи това?
Бяхме насърчени от първото издание на Фестивала (2021), защото се потвърдиха стремежа и вдъхновението, около които се събират съмишлениците в „Академия Орфика“. Преживяхме заедно с публиката как в автентичните форми, които възстановяваме, единството на музика, хореография, визуален разказ, обреди, слово, интерактивност и научни достижения, представени на съвременен език, превръща гостите в участници и им дава възможност да преживеят достъпа до свещените извори на човешкото битие.
Фестивалните форми не просто „говорят за“ нещо, което е съществувало в миналото, а улавят в преживяване вас и мен – човекът в 2022 година – човекът, който търси достъп до изворите на жизнеността, до онова, което е красиво, добро, истинното – което е над профанното битие.
И както са ни казвали посетители, човек „идва за зрелище, но си тръгва с преживяване, което остава и работи у него, и го кара да се връща отново и отново към преживяното“. И е изключително интересно как в едни толкова мащабни формати, оживяващи върху монументалните руини от древността, онзи, който е дошъл да бъде зрител, преживява случващото се отвътре – не е стъписан от мащаба на „продукцията“, а бива уловен по личен, интимен начин в характера и словото, което говори на вътрешния свят на човека, и сетивата му се намират „у дома“.
В настоящия сезон включихме нови форми с творческите ателиета „Мистерията на българския обреден хляб“, „Мистерията на Тракийската одежда“ и „Мистерията на оброчните глинени плочки“, където също всеки посетител може да стане участник, а и да отнесе със себе си изписана за него или нея оброчна плочка амулет, одежда със знаци на сила, или вдъхновяващите способи за приготвяне, освещаване и споделяне на хляб.
Дебют на Античната сцена в Стария Пловдив е голям скок, колко шоу вечери ще има, или това е краят за тази година?
Фестивалният сезон 2022 ще приключи с „Тракийска Мистерийна Драма“ от 20:30 ч. на 30 септември. В Пловдив фестивалният ден започва още от ранния следобяд, със събития и на Античния театър, и на Античния римски стадион, и с шествие в Стария град.
Ние обаче не го възприемаме като шоу, защото по своя характер нито една фестивална форма не е създадена, за да бъде просто „изгледана“ – никой не е поканен да бъде единствено зрител, да погледа и да си тръгне.
Във всичко, което правим, стигаме до това възстановките дори и на най-древните модели да не бъдат просто музеен експонат, а да съживяват онова, което разпалва сетивата и умовете на хората днес.
Преди да го видим в жанровете на съвременния свят, изкуството е било територия на свещеното – вход и достъп до реалности и у самите нас. С Фестивала възстановяваме преживяването именно на тази свещена територия – тя е и място и състояние у всеки един, от което можем да погледнем на себе и на живота, да обемем случващото се, и да подновим силите и вдъхновението си не за една вечер.
В този смисъл, угасването на светлините в късната вечер на 30 септември няма как да бъде края на онова, което в действителност е преживяването Фестивал „Тракийски мистерии“.