Фестивалът за иновативно изкуство 180° събира артисти от цял свят в София
Традиционните представи за изкуство малко по малко търпят промени. Дигитализацията и иновациите в ежедневието ни водят до изменения както в професиите ни, така и в начините, по които творим. Пример за това е Фестивалът за иновативно изкуство 180°. Деветото му издание ще представи творчески колаборации, дискусии, лекции, работилници и много други вълнуващи дейности.
Той ще бъде проведен от 23 до 29 юли на пет места в столицата, където ще се съберат млади чуждестранни и български артисти в сферата на експерименталните изкуства. Те ще се разпределят в различни екипи, за да представят своите интерпретации върху EXISTINCT - абстрактната тема на фестивала.
Местата, включващи се в програмата, са Гьоте-институт България, "Фабрика 126". "Топлоцентралата", Национален студентски дом - София и The Steps.
Традицията е участниците да нямат предварителни насоки. По този начин те биха имали възможността да развиват собствените си идеи. Главната мисия на фестивала е да провокира интереса към актуалното и експерименталното, като в същото време дава поле за изява на младите артисти.
Първото събитие тази година ще бъде в "Топлоцентралата". То ще въвлече публиката в изпълнението на ученици от столичните училища по изкуства, създадено в рамките на лабораторията за креативност, ръководена от Михаела Добрева, Ксения Раввина и Александър Хаджиев.
Програмата завършва на 29 юли във "Фабрика 126" с финала на конкурса Videomotion 2022 за късометражен ням филм. В него могат да участват както професионалисти, така и любители. Темата тази година е EXISTINCT. Избраните на финала видеа ще се озвучат с импровизация на живо от музикантите на фестивала.
Източник: Фестивал 180 градуса
Закриването ще бъде съпътствано от музикална творба, създадена в рамките на Лабораторията за импровизация на 180°, под ръководството на Дитмар Визнер, флейтист и съосновател на немския "Ансамбъл Модерн".
Основна снимка: Фестивал 180 градуса