Фолклорен фестивал събра хиляди по улиците на френския град Монпелие
Миналата седмица попитах съквартирантката ми дали иска да излезем - нали вече сме във ваканция, свободни души, но тя категорично ми отказа ... Защо? Защото дори и от Франция продължава да се занимава непрестанно с народни танци. Та, ето че дошъл дългоочакваният концерт, за който ми говори от месеци. Трескава подготовка, репетиции по цял ден ... но умората е сладка, защото всичко това се прави с много любов дори и далече от родината.
Настъпи и големият ден - 21 май, тогава се състоя събора „На мегдана на другата България, на който 21 фолклорни формации, идващи от Ирландия, Англия, Италия, Германия, Франция, Испания, Австрия, Швейцария и Дания представиха фолклорни танци, музика и красиви носии в сърцето на Монпелие - площад Comedie.
Пристигнах няколко минути след 13 часа на централния площад с моите български приятели и пред очите ни се разкри уникална гледка. Над 400 красиви танцьори, хванати на хоро под звуците на тъпан и гайди. Всеки ансамбъл си имаше собствен подбор от носии, отговарящи на различните региони в България. Въпреки жаркото майско слънце на Монпелие, всички бяха заредени с големи усмивки и не спираха да танцуват. Дори и най-малките участници нямаха умора...
Преди да тръгнат към концертната зала, застанали за снимка, всички започнаха да пеят, така че целият площад да се огласи от българската песен „Назад, назад моме Калино“. А след един час оживено танцуване, празникът продължи с концерт, където фолклорните групи показаха уникални хореографии, вдъхновени от България пред повече от 700 зрители в зала Jules Pagezy в Монпелие. Организаторът на тазгодишното издание - „Луди Млади“ дори се включи с иновативен и модерен танц под звуците на „Вено Невено“ включващ брейк част. Можете да видите целия танц тук.
Празникът завърши под ритмите на балканската музика, голяма хоротека с много песни и танци, което веднага ни пренесе в България.
Въпреки че това е едва второто издание на „Събор на българските фолклорни групи извън граница“, имаше двойно повече участници от първото, което се е зародило във френския град Лион. Идеята за една нова традиция идва от групата за български песни и танци „От извора“ (Лион), като те са били домакин миналата година. А кой ще продължи „На мегдана на другата България“ следващата година? Тъй като всички ансамбли са заредени с изключително много положителни емоции, се надпреварват кой да бъде домакин за догодина и да продължи тази уникална традиция.