Фондацията, която помага на хора с увреждания да комуникират само с поглед (ИНТЕРВЮ)
Евгения Христова се занимава с изследвания в областта на когнитивната наука. Заедно с Морис Гринберг е съосновател на фондация „АСИСТ – Помагащи технологии”. Тази фондация популяризира и прави достъпни помагащи технологии за хора с увреждания, като фокусът е върху технологиите за контрол с поглед.
Контролиране на компютър само с поглед. Как?
„Контрол на компютър с поглед”, „комуникация чрез поглед”, „взаимодействие чрез поглед” – всичко това звучи почти мистично. А всъщност тези наименования са опит да се предадат накратко възможностите, които се предоставят от устройствата за проследяване на погледа (eye tracking) – с тях може да се регистрира къде точно гледа човек. Тази информация се използва, за да се осъществи взаимодействие между потребителя и софтуера – насочването и задържането на погледа заместват традиционната мишка.
Устройствата за проследяване на погледа са относително малки, поставят се под екрана на лаптоп, настолен компютър или таблет и се включват в USB вход. Те се състоят от камери и софтуер, които проследяват движенията на очите и изчисляват посоката на погледа.
Разкажете повече на какви хора помагате.
Помагащите технологии за контрол с поглед са изключително важни за деца и възрастни, които имат проблеми с говора и с фината моторика (трудности при извършване на прецизни и координирани движения на ръцете).
Такива проблеми могат да възникнат още в периода около раждането – например, при детска церебрална парализа (ДЦП). Така тези деца не могат да общуват, да се учат и да се развиват. В същото време голяма част от тези деца имат запазени когнитивни способности в една или друга степен.
Подобни проблеми обаче могат да възникнат и при възрастни – в резултат на някакъв инцидент, инсулт или друго заболяване като амиотрофична латерална склероза (АЛС). Тогава хора, които са били активни и с професионална реализация, загубват възможността да се движат и да говорят.
Както споменахме и преди това, устройствата за контрол с поглед дават възможност с насочване и задържане на погледа да се използва софтуер – както съществуващите стандартни програми на един компютър, така и специализиран софтуер, който е насочен към обучение на деца. Това обучение е особено важно в ранна детска възраст – с помощта на специално създадени игри, децата могат да започнат от 2-годишна възраст да се забавляват, да развиват основни когнитивни умения, а по-късно – да се учат да комуникират с помощта на символи, а след това и с писмена реч.
А когато тези технологии се комбинират със софтуер за преобразуване на текст в синтезирана реч, комуникацията с околните става още по-лесна.
Как разбрахте за устройствата и как се решихте да създадете фондацията?
Ние сме изследователи и преподаватели в департамент „Когнитивна наука и психология”, Нов български университет. Занимаваме се с научни изследвания с апаратура за проследяване на погледа от 15 години.
Преди две години решихме да създадем фондация, която да популяризира тези устройства в България и да обучава специалисти за работа с тях.
Убеждението ни е, че всеки човек има право да се развива, да общува и да изразява себе си. А съвременното развитие на технологиите прави възможно това да се случи дори и при хора, които са с тежки физически проблеми.
Въпреки че технологията за проследяване на погледа съществува от десетилетия, едва през последните години тя стана по-достъпна като цени и по-развита като възможности, които предлага. Но почти никой в България не знаеше за тези възможности преди ние да стартираме дейността на фондация „АСИСТ – Помагащи технологии”.
Много бързо обаче осъзнахме, че само разпространението на информация не е достатъчно, а е необходимо технологиите да се предлагат и в България, необходими са материали и софтуер на български, има нужда от обучени специалисти. И поради това доста разширихме дейността си в различни посоки. Установихме контакти с водещи производители и разработчици на устройства за проследяване на погледа и софтуер и започнахме да предлагаме тези технологии в България. Започнахме да превеждаме съществуващия софтуер, както и да го адаптираме на Български. Също така разработваме и нови обучителни материали. Правим курсове и обучения за специалисти.
Как се развиват тези технологии в чужбина?
Опитът в Европа, САЩ и Канада е много окуражаващ за нас. Там технологиите за контрол с поглед се използват от 10-15 години и има много вдъхновяващи примери. Хора с тежки физически увреждания (ДЦП, АЛС, увреждания на гръбначния стълб), които с помощта на устройства за контрол с поглед се обучават и завършват висше образование, реализират се като писатели, учени, художници.
Във всички тези страни съществуват и механизми за подкрепа на хората с увреждания – под формата на финансиране и на създаване на достъпна и приемаща среда. Разбира се, никъде навлизането на тези технологии не е станало изведнъж. По-скоро това е процес на промяна на обществени нагласи и държавни политики. Процес, който е задвижван и поддържан както от неправителствени организации, така и от пациентски организации.
Колко устройства имате и от какво имате нужда на този етап?
Създадохме мобилен център за консултации - разполагаме с няколко демонстрационни устройства и софтуер, така че да можем да консултираме семейства и специалисти.
Сега работим за създаването на учебен център за комуникация чрез поглед. В него деца, които не могат да общуват по друг начин, ще бъдат консултирани и обучавани да използват обучителен софтуер и компютър с технологии за контрол с поглед.
С тази идея фондация „АСИСТ – Помагащи технологии” е финалист в ПРОМЯНАТА – конкурс на Нова Броудкастинг Груп в партньорство с фондация „Промяната” (част от мрежата на Reach for Change). Може да ни подкрепите, като гласувате за нас на сайта на ПРОМЯНАТА.
Как хора с увреждане и семействата им, които сега четат, могат да се възползват от тази устройства или да се свържат с вас?
Информация за фондация „АСИСТ – Помагащи технологии”, както и за устройствата за контрол с поглед, е достъпна на нашия сайт или на фейсбук страницата ни. Там се намират наши контакти, чрез които всеки интересуващ се би могъл да се свърже с нас за безплатни консултации или демонстрации.
Също така, в момента провеждаме национална информационна кампания „ЗДРАВЕЙ! ТОВА СЪМ АЗ!” с цел популяризиране на помагащите технологии за контрол с поглед в България и споделяне на добрите европейски практики в тази област:
- София (14 – 15 ноември 2016 г.);
- Пловдив (18 – 19 ноември 2016 г.),
- Стара Загора (28 – 29 ноември 2016 г.);
- Русе (2 – 3 декември 2016 г.);
- Варна (16 – 17 декември 2016 г.);
- датите за Бургас и Плевен предстои да се уточнят.
Във всеки град ще се проведат четири събития:
- семинар;
- уъркшоп;
- демонстрации на различни допълващи и алтернативни способи за комуникация;
- консултации за хора с тежки физически увреждания, техните семейства, специалисти.
Кампанията се реализира с финансовата подкрепа на Обществения борд на TELUS International Europe, както и с подкрепата на Национален алианс за социална отговорност. Използваме възможността да поканим всички интересуващи се – участието в събитията е безплатно, изисква се само регистрация ТУК.
Какъв етап на развитие си мечтаете да достигне проектът след една година?
Надяваме се след една година да сме осъществили идеята си за създаване на учебен център за комуникация чрез поглед. Вярваме, че това ще се случи!
Но плановете ни не свършват до тук. Амбицията ни е да популяризираме и други помагащи технологии за допълващи и алтернативни способи за комуникация (AAC – augmentative and alternative communication).
И най-важното – надяваме се скоро и в България да има промяна в държавните политики, така че нуждаещите се от помагащи технологии да бъдат включени в образованието и обществения живот, а и да могат да получават пълно или частично финансиране за тях.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.