Галин Желязков: Предприемачеството дава една свобода, която предимно младите хора искат
Галин Желязков е сериен предприемач на високи технологии. Съвсем отскоро е част и от развлекателната индустрия. Завършил софтуерно инженерство и мениджмънт, както и глобален иновационен мениджмънт и предприемачество и иновации. Съосновател и основател е на общо 5 компании, които са обвързани от интернет доставчик до фирма в развлекателната индустрия. Неговото име се чува и покрай основаването на пътуващо автокино.
Предприемачеството е част от живота ти още от тийнейджърски години. Как обаче започна да се занимаваш сериозно с него?
Често се спори на тема раждаш ли се или ставаш предприемач. Аз лично вярвам, че се раждаме предприемачи и че образованието по предприемачество просто шлифова тези ни качества. Аз винаги съм искал да правя нещо, да решавам някакъв глобален проблем и това да е под формата на бизнес. Започнах първата си фирма на 16 г., заедно с двама мои съседи и приятели, за интернет доставки в нашия блок и после се разраснахме до нашия квартал. Ако се замисля кога започнах да приемам това, което правя сериозно, може би все още не го правя. Всичко е една идея, която искам да видя реализирана и е като игра.
Пътуващото автокино е един от последните проекти, с които си се захванал. Какви са предизвикателствата, които седят пред такъв вид проекти?
Автокино е нещо съвсем ново за мен. Това е първият ми стартъп в развлекателната индустрия и е необятна сфера, в която тепърва се уча. Все още има много да се иновира там и аз лично търся нишката, с която да свържа предишния си опит като софтуерен инженер с киното. Предизвикателствата са безброй като създаване на нови партньорства с хора от съвсем друга индустрия, общи проекти с други фирми с цел достигане до по-голям пазар, разрешителни и партнирне с държавните и общинските структури - трудно е човек да гради бизнес, съобразявайки се с настроенията на чиновниците и зле измислените правила. Положителното е, че доставяме емоция на зрителите, която само са виждали по-старите американски филми.
Разкажи ни някоя интересна случка покрай работата си на предприемач.
Много бях мотивиран да отворя кино-кафе във Варна и помолих екипа ми да насрочи срещи с всички вериги кафенета понеже те най-добре разбират този бизнес, докато нашата експертна област е кино. Заедно в партноьрство си гарантирахме успех на инициативата.
Интересното в случката е, че някак успях да разместя срещите в главата си и се появявах на срещи в грешен час и цитирайки грешно име, което предопредели развитието на нашето партньорство. Досега не ми се беше случвало такова нещо и го приех като знак да не продължавам с идеята.
Смяташ ли, че в България предприемачеството е една от нишите, в които все повече млади хора се включват с идеи и проекти?
Не мога да нарека предприемачеството ниша, понеже за мен и повечето предприемачи това е начин на живот. Но определено младите хора следват този начин на живот и намират чрез него начина да променят света и живота си. Предприемачеството дава една свобода, която предимно младите хора искат.
Какво би посъветвал всеки млад човек, който желае да тръгне по твоите стъпки?
Да се сдобие с няколко важни качества: последователност, постоянство, позитивизъм. Също така да се срещат с хора и да опитват да получават обратна връзка и менторство от различни специалисти. Да не се страхуват от работа и да са готови да прекарат първите 2-3 години, работейки по 12-16 часа на ден.
Каква е твоята мечта за България?
Бих желал да имаме възможност повечето млади хора с идеи да изобретяват и прилагат правилата, по които живеем. Бих желал администрацията да стане на 100% електронна и всички хора заети в бюрократичната опорочена система да могат да се пренасочват към по-креативни задачи.