Гърне със скъпоценности откриха в крепостта Калиакра
Малко глинено гърне, пълно с монети, апликации, накити и мъниста, бе открито от археолози в крепостта Калиакра. То се е намирало под подовото покритие на помещение, което е било опожарено в края на 14 век.
Открити от археолозите са общо 957 предмета. Към тях се включват 28 златни и 873 сребърни монети, 11 златни обеци, два пръстена, от които единият направен от злато, 11 апликации и катарами, 28 копчета от сребро и бронз, както и 4 мъниста от злато и скъпоценни камъни. Всички тези находки са намерени по време на редовните разкопки, течащи вече от 15 години в крепостта. В археологическите дейности участват археолози от НИМ, НАИМ, дипломанти на Пловдивския и Софийския университет, студенти от НБУ и Шуменския университет.
От изключително голямо значение са намерените в това съкровище монети. Те са османски и български. 60% от тях са акчета – сребърни монети от времето на Османската империя, като основно са на султан Баязид Йълдъръм, властвал в периода 1389 – 1402 г., а малка част са на предшественика му Мурад Първи (1362 – 1389). Друга част от монетите пък са български сребърни аспри, които са били сечени по времето на цар Иван Александър.
Всички тези находки са намерени по време на редовните разкопки, течащи вече от 15 години в крепостта. Съкровищата са били укрити по време на провеждането на едно от нападенията над столицата на Добруджанското деспотство. В хроника едно от тях е описано – това през 1399 г., в което татари от ордата на Актав нападат Варна и други черноморски градове на север.
През 1401 г. тези татари са разгромени и се разселват в Провадия, Русокастро и други селища, възможно е именно някой от военноначалниците им да е събрал скъпоценностите в гърнето и да ги е скрил под своята къща, която в последствие била опожарена. Сградата е била построена върху друга антична постройка, около която сега се откриват богати погребения от 14 век.