Гекон на Ван Гог: Открит е нов вид с име, вдъхновено от шедьовър
В съзнанието на Ишан Агарвал изплува забележителната картина „Звездна нощ“ на Винсент ван Гог, когато забелязва малък гекон с удивителни цветове, скрит сред скалите на неизследван регион на Западните Гати в Индия. Новооткритият гущер се отличава с наситени нюанси в златисто и синьо на тъмен фон, точно като емблематичната картина „Звездна нощ“.
Биологът Агарвал от Thackeray Wildlife Foundation в Мумбай се впуска в изследователско пътуване с цел откриването на нови безгръбначни. След като изминава повече от 20 000 км из източните склонове на Западните Гати в Тамил Наду, скалиста поредица от богати на видове планини, минаващи успоредно на западното крайбрежие на Индия, Агарвал забелязва синьо-жълтия гекон.
Всичко се променя, когато биологът вижда, че сякаш върху тялото на гекона са разлети вихрещите се шарки от изящното произведение на изкуството „Звездна нощ“ на Ван Гог и прави асоциация с него.
Звездният гекон джудже на Ван Гог (Cnemaspis vangoghi), както е наречен, е един от двата нови, тясно свързани вида от рода Cnemapsis, описани в скорошно проучване, публикувано в ZooKeys.
Тъй като C. vangoghi живее в резерват за тигри, той може да е по-защитен от човешка намеса, казват експерти. © Акшей Кандекар
Различна окраска
Мъжкият екземпляр C. Vangoghi, който е открит в резервата за тигри Шривилипутур-Мегамалай (Srivilliputhur-Megamalai Tiger Reserve), прилича на C. Galaxia – друг наскоро открит вид. След като обаче анализира ДНК на дългото около 2,5 см влечуго в лабораторията, биологът открива, че е генетично различно.
„Една част от причината да откриваме толкова много видове е, че имаме молекулярни данни, които могат да покажат, че две различни популации всъщност представляват два различни вида“, казва Агарвал.
„Тези видове са абсурдно разнообразни.“
Наподобявайки своя братовчед, мъжкият C. vangoghi показва по-голямо разнообразие от цветове от женските видове. Женските екземпляри, които Агарвал открива по време на своето пътуване, имат приглушени нюанси на жълто и синьо.
Травис Хаги, еволюционен биолог от Мисисипския университет за жени казва, че това отличително оцветяване може да направи гекона по-видим за хищниците, но пък женските предпочитат наситените нюанси, когато избират партньори.
Гущерите са по-слабо проучен вид
Все още е твърде рано да се установи пред какви опасности, ако има такива, са изправени тези гекони, но предимството, че влечугите са открити в резервата за тигри им предлага безопасност, която много други видове нямат, според Агарвал.
Гущерите са по-слабо проучен вид, тъй като няма достатъчно биолози за гущери, а и планинския терен в Западните Гати е трудно достъпен – дори за опитни изследователи. Предимство за C. Vangoghi е, че планинската верига е предимно неразвита, до известна степен заради техния стръмен, планински терен. По-ниските височини са до голяма степен неизследвани и представляват по-голямо предизвикателство, защото новите видове могат да се скрият из сенчестите, скалисти зони на горския под или покрай потоци.
„Всички те са специални“
Това обаче не е възпиращ фактор. Изобилието от видове, които могат да бъдат открити в тази разнообразна фауна, подтикват Агарвал и други учени все повече през последните години да предприемат експедиции в региона.
Днес има повече от сто регистрирани вида Cnemaspis само в Индия и Шри Ланка, а до преди 20 години само няколко са били открити.
В научната литература съществуват най-малко 2300 вида Cnemapsis, значително увеличение от хиляда вида само за няколко години, казва Аарон Бауер, еколог от Университета “Виланова” и експерт по гекони, който не участва в проучването.
„Непрекъснато се описват нови гекони и Индия е една от тези области, където наистина се случват много неща“, казва той.
Заглавна снимка: National Geographic