Успелите

"География на България" - иновативният образователен портал вече е напълно достъпен

Иновативен и свободен за ползване образователен портал География на България” вече е напълно достъпен. Идеята е да оказва помощ, както на учениците и учителите, така и на всички хора, които имат интерес в тази сфера.  

Географският образователен портал е разработен като част от дейностите на Национален геоинформационен център (обект на Национална пътна карта за научна инфраструктура 2020 – 2027 г.) на Националния институт по геофизика, геодезия и география при Българската академия на науките. 

В него са създадени интерактивни карти с придружаващите ги интерактивни графики и други материали, които не са публикувани досега в интернет пространството. Въпреки това, платформата улеснява достъпа до всички предоставени материали, без необходимостта от инсталиране на допълнителни софтуери.  

Предоставени са няколко категории, които да разгледате: 

  • Географско положение и граници 
  • Природна среда 
  • Природногеографски области 
  • Население, селища и държавно устройство 
  • Стопанство 
  • Регионална география. Райони на планиране 

Към всяка една от темите в географския портал са създадени различен брой слоеве, към които е прикрепена съответната информация за България, както и множество диаграми, снимков материал, графики и други.  

Какви са морфографските единици от релефа, каква е изявата на вътрешните земни сили у нас, къде и защо са се случили силните земетресения, как с един поглед да сравним разпространението на различните типове почви или да проследим броя и динамиката на населението по области, а защо не и по общини? За всички тези въпроси има отговори в Geo10. Това дава възможност на ползвателите да наблюдават в динамика географските процеси у нас и да правят прогнози за тяхното бъдещо развитие. 

Порталът предвижда учениците да бъдат въвлечени в процеса на набирането и привързването на атрибутивната информация за родния им край към интерактивната карта. По този начин в тях се формира убеждението, че откривателството е интересен и полезен модел на човешко поведение за познавателна дейност и им създадава самочувствие на изследователи.   

Цялостната уеб разработка е дело на Геополиморфик ООД. Експертите от фирмата, Надя Цветкова и Васил Василев, предложиха най-интересните технологични решения, за да стане обучителния портал такъв, какъвто е. Двамата, имат богат опит в ГИС и работа с данни, участваха и в създаването на цялостната концепция, предложиха интересни иновативни решения за интерактивно представяне на таблични и географски данни. Като хора с географско и биологично образование, те се включиха и в разработката на текстове и редакцията на повечето от темите на портала. 

Уеб дизайнът е резултат от съвместната работа между художничката Ирен Акива (НИГГГ) и Геополиморфик ООД. Резултатът е красива визия и добре структурирано приложение. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара