Георги Господинов е носител на наградата "Цинклар" за майстор на късия разказ
Писателят Георги Господинов е носител на наградата „Цинклар“ за майстор на късия разказ, присъждана от Асоциацията на датските писатели. Това съобщиха издателите му от "Жанет 45". Отличието се връчва веднъж на всеки две години, от 2013 г. насам, на творци от Дания и света с принос в развитието на разказа като жанр.
Сред досегашните лауреати на „Цинклар“ са международнопризнати имена като британския писател Джулиан Барнс, американските авторки на кратка проза Лори Мур и Лидия Дейвис, немската писателка Юдит Херман и други. До тях вече се нарежда и Георги Господинов.
Наградата в размер на 100 хиляди датски крони (около 13,5 хил. евро) ще се връчи на специална церемония в Копенхаген. Тя ще се състои на 10 септември тази година и ще бъде последвана от среща с отличения автор.
Отличието „Цинклар“ носи името на един от най-популярните датски и скандинавски литературни творци – Фин Синклар, който завещава голяма част от наследството си на каузата за създаване на награда, която да привлече вниманието на хората към жанра на късия разказ. Носителят на наградата се избира от датско жури, в чийто състав влизат писатели и литературни критици. В своята мотивация тази година да се спрат на писателя Георги Господинов членовете на журито отбелязват:
Със своите разкази, публикувани в най-различни контексти, Георги Господинов разширява границите на това какво може да бъде един разказ и как може да се разкаже една история. По отношение на стила, жанра и фикционалните си светове неговите разкази се характеризират с невероятен жанров диапазон, който включва реализъм и фентъзи, философски размишления, криминална проза, научна фантастика. (…) Да четеш Господинов е като да влезеш в машина на времето, която предлага разширяващо съзнанието пътуване през водовъртежа на историята и лабиринтите на човешкия ум.
Отличието е признание не просто за самия Господинов, но и за неговата преводачка на датски език – Хеле Далгор. Именно тя стои зад преводите на сборника с разкази „Сляпата вайша“, както и на всички романи на българския автор.