Георги Къдрев и технологията, която дава възможност да се откриват някои заболявания от вкъщи
Георги Къдрев през 2008 г. от "дивана вкъщи" започва работа по проекта Imagga, който израства до една от най-високотехнологичните продуктови софтуерни компании в региона. Към момента компанията е технологичен лидер в областта на разпознаване на изображения на база изкуствен интелект и е получавала множество международни признания и награди.
По време на COVID-19 пандемията през март тази година става един от основателите на Kelvin Health Inc. – компания с участие на Imagga, която се занимава с анализ на термални изображения на база изкуствен интелект. Новата компания си поставя амбициозната цел да направи откриването на редица състояния и заболявания лесно, като това да си направиш селфи. Целта е да се избегнат много потенциални усложнения благодарение на това, че заболяванията се хващат на колкото се може по-ранен етап. Това е изключително важен аспект на превантивната медицина, тъй като дори в развитите страни под 30% от населението се подлага на профилактични прегледи, а Kelvin дава възможност определени състояния да се забелязват дори вкъщи и по неинвазивен начин.
Как се отрази на вашата компания работата, която премина основно дистанционно?
Екипът на Imagga, който е и част от ядрото на Kelvin, има опит с дистанционна работа още от самото създаване на компанията в този ѝ вид през 2012 г. Тъй като Imagga беше проект, който първоначално стартира като експеримент и хоби, основателите работехме от вкъщи или по кафетата извън работно време.
След получаването на инвестиция от LAUNCHub, договорена през 2012 година, започнахме да посещаваме офиса по-често, но винаги сме имали членове на екипа, които работят дистанционно.
Това определи и начинът ни на взаимодействие да предполага активна и ефективна дистанционна работа. Съответно карантината не оказа съществено влияние на начина ни на работа като екип.
Намаля възможността ни за физически срещи и участия по събития, но пък се увеличи възможността за виртуални такива, които станаха още по-силно разпространени, което е удобно за нас, предвид че клиентите ни са основно извън България и региона.
Какво е Kelvin Health и как се стигна до създаването му?
Kelvin Health е компанията, която регистрирахме за реализацията на проекта Kelvin.
Една мечта за по-добро здравеопазване, при което от комфорта на собствения им дом да може да се следи състоянието както на пациенти, така и на клинично здрави хора, особено ако са в рискови групи за определени типове заболявания.
Цялостната концепция се базира на това, че ако в тялото ни има някакъв възпалителен процес, контракция, промяна в съдовете или тъканите – това се отразява на притока на кръв локално, а и глобално в някои случаи. Тъй като топлината на тялото се определя директно от кръвоснабдяването, промяна в притока на кръв означава промяна в топлината.
Дори термокамера, прикачена към телефона, като тези, които използваме в момента, в комбинация със специализирания ни софтуер може да хване отчетливи температурни разлики, ако се снима в затворено помещение и пациентът е гол до кръста. С достатъчно данни, върху които се прилага експертизата ни в машинното обучение (machine learning), създаваме модели за разпознаване на симптоми на определени състояния или заболявания още преди пациентът да усеща такива в обичайното си ежедневие.
Kelvin цели да се справи с резултата от два сериозни проблема – липсата на култура и/или средства за профилактични прегледи и фактът, че човешкото тяло е достатъчно силно да се справя с определено състояние, без да дава осезаеми сигнали за това до момента, в който вече не може само да компенсира проблема, когато обаче може да е прекалено късно за безпроблемното справяне със заболяването.
В контекста на по-горния въпрос – самият Kelvin се зароди в първите седмици на карантината по две основни причини:
- Повечето физическо свободно време предвид невъзможността ни за срещи, пътувания по работа и упражняване на хобита и социални контакти.
- Нуждата от адекватни инструменти за телемедицина и превантивна медицина.
Медицински екип се свърза с Imagga, за да поемем частта с анализ на изображения, но така силно се влюбихме в проекта, че решихме да станем активна част от него и да използваме трупаните с годините контакти и отворените врати, които имаме.
Случайност или не е изобразяването на структури за везикуларен транспорт в логото на Kelvin Health?
И да, и не. Не сме целили визуализацията на конкретен процес. По-скоро комбинирахме три концепции, тъй като самият проект е интердисциплинарен:
- биология (клетки),
- технология за разпознаване (прихващане),
- телемедицина (обединение/централизация).
Какво може да се открива с Kelvin Health?
Първоначалните ни проучвания и изградените на тяхна база хипотези са, че с помощта на Kelvin ще можем достоверно да наблюдаваме ранни симптоми, прогресия и резултат от лечение на няколко групи заболявания:
- повърхностни тумори (например на млечната жлеза),
- състояния, свързани със съдови промени (мигрена, еректилна дисфункция),
- автоимунни състояния (ревматоиден артрит),
- остри респираторни инфекции,
- травми,
- дерматологични състояния.
Вероятно и други състояния, за които тепърва ще провеждаме проучвания.
Има ли възможност в следващ етап приложението да изпълнява същата функция без нуждата от термокамера?
Не се планира такава възможност, тъй като сензорът, който прихваща топлинната радиация, е по-специфичен. По-скоро работим в посока термокамерите да станат още по-достъпни като цена и възможност да се закупят, а в един момент дори и да са вградени в най-популярните марки смартфони.
Според теб с какво привлякохте вниманието на международна фармацевтична компания и на американски инвеститор върху вашия проект?
Проектът е с много голям потенциал за положително влияние както върху здравето на отделния индивид посредством превантивна медицина, така и за бизнеса на здравноосигурителните фондове, които да намалят риска от развиване или усложнение на тежки заболявания сред клиентите си, и за фармацевтичните компании, които да измерват или доказват ефективността на лекарствата, препаратите и терапиите си в близко до реално време.
Как виждаш бъдещето на технологиите и медицината? Ще станем ли постоянно свързани с технологиите ние, хората?
Вярвам, че все повече и повече устройства и сензори ще навлизат по естествен неинвазивен начин в живота ни с цел подобряване качеството му. С нарастване продължителността на живота и покачването на цената на медицинските услуги става все по-наложително да имаме лесен и ценово ефективен начин да следим здравето си и да имаме шанса за вземане на своевременни мерки.
Мисията, която сме си поставили с Kelvin, е точно такава – да помогнем за предотвратяването на усложнения както в динамичното ежедневие, в което рядко се сещаме за профилактика, така и в регионите с по-труден достъп до здравеопазване.
Следя...
2020-10-02 14:33:37 ReplyНякой проверил ли е колко пари са изкарали имагга? Без инвестициите и без европроектите ? За 8 години.... Колко печалба са направили? Колко дивиденти са раздали. Въздух под налягане...