Георги Кючуков: Имайте смелостта да правите това, което ви носи удоволствие, а не пари
Георги Кючуков е 33-годишен комедиант от Ямбол. Занимава се със стендъп от едва три години, но вече е смятан за един от най-забавните хора в страната. Междувременно е водещ на редица събития и организатор на такива. Голяма част от историите, които разказва на сцена, са вдъхновени от личния му опит и от родния град, който обича безкрайно.
Повече за това какво е да си комедиант, на кого помага инициативата "Смях с кауза" и кои са хората зад (или по-скоро пред) Inside Joke ще научим от самия него в следващите редове.
Какво значи да си стендъп комик?
Често хората ме питат какво е стендъп комедията и очакват от мен да го преведа на български. Не бих казал, че има адекватен превод. Представете си, че един човек стои прав и говори глупости - ето това е. Но тук не става дума нито за театър, нито за моноспектакъл. Да, обикновено си сам на сцена, но не опитваме да изиграем наизустени текстове.
Стендъп комедията е комбинация от случки и преживявания на комика, пречупени през неговата призма. Много често историите не са смешни за човека, който ги разказва. Случило му се е нещо тъжно, но той успява да намери иронията в реалния живот, а хората се заливат от смях. Това е най-хубавото в цялото нещо - успяваме да превърнем тъгата в смях.
Какво представлява един твой работен ден?
Работният ден минава основно в срещи. Зад едно шоу стои много повече от просто излизане и приказване на глупости пред хора. Подготовката е 90% от цялата работа. Емоцията преди шоу винаги е по-голяма, а след края му има едно облекчение и усещане, че съм си свършил работата. Разбира се, винаги има тръпка. Ако беше обратното, нямаше да има смисъл да се занимавам с това.
От гледна точка на съдържание не мога да кажа, че се подготвям много за вечерите си на сцена. Разчитам повече на житейския си опит и уменията си да импровизирам. Имам в главата си определени теми, но не разписвам готов структуриран текст.
С какво се занимаваше преди комедията и как реши да напуснеш работата си и да се захванеш с нея?
Работех в сферата на търговията. Отговарях за район от София като на практика правех всичко, от организиране на реклами и поръчки до попълване на стотици таблици. Като цяло скучна работа.
В началото комедията беше едно много приятно и разтоварващо хоби. Участвах в турнира “Жажда за смях” на една от големите български марки бира и аз спечелих. Към момента съм единственият национален шампион на България по стендъп, но се надявам скоро да има и втори. Искаме да открием някой талант и ще работим, за да го направим.
След успеха в състезанието се появиха много предложения и се оказа, че не остава време за другата работа. Тогава реших да слушам сърцето си и да правя това, което ми носи удоволствие, а не това, което носи пари.
Какво е да си олицетворение на “българската мечта” - да си си сам шеф и да се издържаш от разказване на смешки?
Усещането да си си шеф е страхотно. Но има един противоречив момент.
Много хора мислят, че когато напуснат работа, ще работят по-малко. Няма такова нещо. Когато си сам, работиш много повече, дори се счупваш от работа. Но резултатът от целия този труд остава за теб. Усещането е и хубаво, защото цялата отговорност е за теб, и лошо поради същата причина. Тук няма кой да поеме отговорността вместо теб.
Истина е, че комиците обикновено са тъжни хора. На всички хора, които се занимават с комедия, им има нещо. За да можеш да пречупваш трагедията на живота под формата на смях, трябва да имаш сериозна емоционална интелигентност. Комедията е въпрос на чувства, преживявания, емоции и реакции. Трябва да си силен характер, за да можеш да се подиграваш не само на всичко около теб, но и на себе си.
Създател си на инициативата “Смях с кауза”. Какво сте свършили досега и какво предстои?
“Смях с кауза” се роди през януари 2018 година. Събрахме се с други осем комици в един бар и решихме да подпомогнем със средствата от събитието две каузи - спортен клуб за деца с увреждания и лечението на жена с онкологично заболяване. Сумата не беше огромна, но помогнахме, което ни вдъхнови да развием инициативата и да бъдем полезни за обществото.
До момента сме правили събития за Операция “Плюшено мече” и техния проект “Скритите таланти на България”, за организация за превенция на диабет и за друго онкоболно момиче. Предстоят ни комедийни вечери в подкрепа на WWF на 14 май и отново за “Скритите таланти на България” на 1 юни.
Смятаме, че смехът може да провокира хората да бъдат по-добри, по-отворени и по-щедри. А това значи да направят други хора по-щастливи.
Част си от групата Inside Joke. Разкажи ни повече за колегите си и за това как успявате да изведете стендъп комедията извън София?
В Inside Joke сме 15 души, от които трима чужденци и шест жени. Това са индивидуални характери на различни възрасти и с различни усещания за живота. Често се случва да не сме на едно мнение, но емоцията, която носи всеки от нас, е огромна и е удоволствие да излизаме заедно на сцена. Всеки от тези хора се е преборил с нещо в живота си, постигнал е немалко неща, при това сам, така че имат пълното ми уважение.
Стендъп комедията преди се случваше единствено в София, Пловдив и Варна.
В момента работим в градове като Монтана и Своге, където никой не си е представял, че ще се случват такива неща. Посетили сме 16 града в България и продължаваме да се разширяваме. За мен това е огромен успех, защото страната вече знае какво е стендъп и макар да звучи егоистично, причината за това сме ние.
Кога ще те видим отново на сцена?
На 9 май се навършват точно три години, откакто излязох на сцена за първи път, хванах микрофон и импровизирах жестоко. Исках да видя дали ставам за тази работа и стотици шоута по-късно се оказа, че май отговорът е “Да”. Заради това реших да си организирам своеобразен рожден ден на сцена в клуб Studio 5. Заповядайте на Stand-Up Реколта, за да се посмеем заедно.