Георги Мутафчиев: Да се съберем заедно е начало. Да останем заедно е прогрес
Той е Георги Мутафчиев и е организатор на първия по рода си хакатон DIGIT 2017 Festival, който ще се проведе в Банско от 18 до 20 август 2017 година. Младият предприемач търси нови обещаващи идеи и проекти, но нека разберем лично от него повече за това, което ни очаква съвсем скоро.
Какво да очакваме от първия хакатон по дигитално предприемачество в България?
В ерата на високите технологии предприемачеството и дигиталните науки са тясно свързани и съчетанието между тях стои в основата на множество проекти със световна значимост. DIGIT 2017 Festival ще даде възможност на всички будни и предприемчиви млади хора да се докоснат до магията му и да се изправят пред предизвикателството да сътворят иновативен проект, който да притежава потенциала да се превърне в един успешен дигитален бизнес.Основна цел на първото издание на хакатона е да привлече българските младежи и да ги сплоти в общност, изпълнена с идеи, перспективи и успехи.
Проектите на участниците трябва да са съобразени с темата, която е „Дигитален туризъм”. Как се развива бизнесът у нас във времето на виртуалното пространство и технологиите?
Бизнесът в България се развива все по-динамично, като една от причините за това е изменението на схващането на думата предприемач в нещо положително, обвързано с развитието на икономиката и с подобряването стандарта на живот на хората. Според мен е важно човек да осъзнае още от детските си години, че предприемачеството, в своята дигитална форма, е причината за високото ниво на комуникация, търговия, пътуване и туризъм. Темата на събитието цели да открие съвременни идеи и решения, които да задълбочат връзката на дигиталните науки с най-голямото богатство на България - природата.
Има ли определени рамки, които младите таланти трябва да спазват при изготвянето на работите си?
Хакатонът DIGIT 2017 Festival разчупва всички рамки и поставя мисълта и активността на младите хора на първо място. Всеки може да участва в хакатона, а проектите могат да бъдат от различно естество. Няма ограничения за технологичните и нетехнологичните средства, които ще бъдат използвани за тяхната реализация. Самият проект може да представлява само идея (придружена от презентация), идея + прототип или идея + завършен проект (уеб сайт, приложение, програма, робот и пр.). Всички предложения ще бъдат разгледани от жури, съставено от успели предприемачи, а десетте най-добри ще получат възможността да участват в публична защита пред жури и аудитория.
Какво смятате,че трябва да променим, за да бъдем по-популярна и желана туристическа дестинация?
Природните условия, с които България разполага, са предпоставка за развитието на успешен туризъм, а летните и зимни курорти определят наличието на български и чуждестранни туристи през цялата година. Според мен, развитието на туристическите услуги в България трябва да се насочи към алтернативния и селски туризъм, които срещат сериозен интерес от младите хора, търсещи допир с природата и естествените неща и дават възможността на България да изгради наистина интересни и привлекателни туристически центрове. Традиционното и битовото, в съчетание с високите технологии, създават условия за обособяване на иновативни предложения, които да ангажират туристите по време на техния престой у нас.
Все по-често чуваме за хакатони, които се провеждат из цялата страна. С какво ще бъде по-различен DIGIT 2017 Festival?
За участие в хакатона не се изискват специални познания по Инофрматика и ИТ. Всеки младеж до 20-годишна възраст може да сподели своето предложение за развитие на българския туризъм и да спечели страхотни награди, осигурени от нашите спонсори. Самият форум ще бъде посетен от множество предприемачи от България, Германия, Австрия, Италия, Белгия и САЩ.
Възможността за лична среща на всеки посетител с тези хора е изключително ценна, поучителна и мотивираща, защото съветите и препоръките, дадени от тях, са градивни елементи за постигането на успешна кариера. През последния ден от събитието ще има и сесия с лекции от дигитални номади, които ще разкрият истината за location independence бизнеса и перспективите, стоящи пред фрийлансърството в България.
Какво е посланието, което искате да отправите към амбициозните и способни хора?
Това, което искам да кажа на всички млади българи е да не се страхуват да споделят своите идеи и да бъдат активни предприемачи, независимо от тяхната възраст, тъй като капиталът и опитът в бизнеса не са толкова важни - можете да се сдобиете и с двете. Важни са идеите. Елате в Банско от 18-ти до 20-ти август 2017-та година и се включете в DIGIT Festival, защото да се съберем заедно е начало, да останем заедно е прогрес, а да работим заедно е успех. Очакваме Ви!