Георги Найденов: Лидерството във фирмата може да се учи и развива
Георги Найденов е партньор в OSM International, управлява местните подразделения на компанията I-Prpofile Bulgaria и MBS Bulgaria. Дейностите, които развиват по целия свят и в България, са свързани с това да помагат на фирмите и техния мениджмънт да подобряват управлението и своята ефективност и да се разрастват. Офисите на компанията са в София и Варна, като плануват да разкрият такива и в Пловдив и Бургас през следващите 2 години. На 46 години е и има две деца: на 15 и на 20 години. С Георги Найденов ще фокусираме темата на това интервю върху нещо много важно за съвременните мениджъри - лидерството.
Кои според теб са отличителните черти на лидерството и какво различава един лидер от обикновен началник?
Във всяка фирма по начало, за да бъде създадена, да действа и да съществува, налице са 2 основни фигури: Лидер и Мениджър. Много често ролите на тези 2 фигури се изпълняват от един човек, който ги съчетава в себе си, особено в началото на дейността и при по-малък персонал във фирмата. Лидерът има мечта и визия за бъдещето, предава визията на останалите служители и ги води към постигането на целите и мечтите. Мениджърът се грижи за оперативната дейност на фирмата и най-вече за нейната ефективност и рентабилност. Ако едната от тези две роли не се изпълнява от никого, фирмата по един естествен начин стига до неизбежни сериозни проблеми в краткосрочен или дългосрочен план. Лидерството може да бъде дефинирано най-просто като влиянието, което един човек има върху действията на другите хора и оттам способността да ръководи една група и да я кара да просперира и да се разраства. Това влияние произтича от няколко фактора, между които основните са високите цели и амбиции, увереност в собствените способности, визия и креативност, организационни умения, самодисциплина, добри междуличностни отношения, професионална компетентност, морален авторитет, формален ръководен пост и др. Както виждате, формалната ръководна длъжност е само един от факторите за влиянието и лидерството, които един човек може да има върху другите и върху групата като цяло. Една от основните грешки, които „началниците” често допускат, е да се осланят само на този последен фактор, който далеч не е достатъчен, за да могат неговите хора да изпълняват заповедите му с гордост. Подобна грешка се допуска често и при смяната на поколенията в ръководството на семейния бизнес, когато наследниците, макар и много образовани и технически подготвени, вярват погрешно, че заедно с дяловете на фирмата и формалната длъжност на Управител или Изпълнителен директор, автоматично наследяват и Лидерството, което техните родители са имали пред своите служители.
Вярваш ли в твърдението, че лидерството е вродено и как според теб може един човек да развие лидерски качества у себе си?
Има по малко и от двете. Възможно е да се предава нещо и с гените - не знам. Не съм специалист по генетика. Възможно е да се гради по време на „първите седем” години, но съществува един вид вродено лидерство, което малко или много или го имаш, или не. Лидерството, което имаме във фирмата обаче също може да се учи и да се развива, точно като търговските умения и способности на човека. Стига, разбира се, човек да вярва, че винаги има какво да научи и да иска да го научи. Ние в това помагаме на мениджъри и предприемачи. Най-честата спънка, с която се сблъскваме, е убедеността (или по-скоро твърдението) на някои хора, че няма какво да научат повече и че „знаят всичко”. Когато един ръководител стигне до това погрешно убеждение (или просто твърдение), това е началото на края. За да запазваме качествените си хора, те трябва, докато израстват във фирмата, винаги да знаят, че има какво да научат от нас. И непрестанно да учим нови неща, самите ние да израстваме, докато помагаме на тях да израстват. Една от фундаменталните причини за напускането на качествен служител много често е осъзнаването, че вече няма какво да научи от нас.
Как според теб лидерството може да ни помогне да бъдем по-ефективни в управлението и мотивирането на хората?
Много. Най-просто казано, ако притежаваме умението да бъдем лидери, хората ни изпълняват онова, което искаме от тях с гордост. Няма нужда от проследяващи дейности и дисциплиниращи мерки. Има и друго предимство в личен план - ако се стремим да спазваме основните изисквания, за да бъдем лидери във фирмата, ние изпитваме и по-голяма удовлетвореност, спокойствие и радост от живота по принцип.
Смяташ ли, че има нещо, което липсва като качество на хората, които се определят като лидери в България и тези, които го правят на други места по света?
През годините съм срещал много истински лидери в средите на предприемачеството и бизнеса. Има ги и са много. Не знам защо битува твърдението, че в България нямало лидери. Е, те нямат време да се разхождат по студията, за да дават мнението си за всяко нещо и да заемат телевизионните екрани и монитори от сутрин до вечер, но те са заети от сутрин до вечер да постигат мечтите си, да печелят пазари, да преодоляват бариери и да развиват хората си. Фирмата днес се е превърнала в мястото, в което единствено може да се запълват празнотите, които остават от неоптималната образователна система, възпитанието в семейството и средствата за масова информация, които доста деформират реалността и ценностите за хората днес.
Каква същност придаваш ти самия на думите „лидер” и „успех”?
Най-напред „Успех”: За един човек можем да кажем, че е постигнал успех не само ако е натрупал състояние посредством собствената си креативност, предприемчивост и усърдна работа, не само ако е постигнал висоти и е сред най-добрите в сферата на бизнеса, правото, обществената дейност, науката, спорта или изкуството. За един човек можем да кажем дали е постигнал успех, след като огледаме хората, които са около него, хората в неговото обкръжение, които са станали част от неговия живот. Те дали са станали по-добри от това, че той е влязъл в живота им, дали са израснали, дали са получили възможността те самите да триумфират и да просперират? Тоест за истинския Лидер, за когото Успехът се изразява в това да влияе положително върху живота и действията на хората около себе си. В чисто практически план, лидерът във фирмата е човек, който издава силни и ясни заповеди за изпълнението на зададената програма и след това се уверява, че заповедите му биват изпълнявани. Като междувременно знае наистина какво очакват хората от своите ръководители, за да дават максимума от себе си.
Какъв тип лидери в различните области са необходими според теб, за да се развием ние като общество?
В повечето области на човешката дейност и в обществото днес са необходими Новите лидери, които осъзнават, че за да бъдат лидери, тоест да помагат на хората да израстват и да просперират, най-напред трябва да им служат. Обществото днес не се нуждае от поредния „лидер”, нуждае се от слуга, нуждае се не от хора, които да го „управляват”, а от хора, които са наистина готови да му служат.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.