Успелите

Георги Пелтеков: Accedia Masters създава повече възможности за развитие на шах таланти

Accedia Masters са едни от най-мащабните шахматни турнири на територията на България за последните години, организирани със съдействието на българската ИТ компания Accedia. Идеята зад тях е да дадат поле за изява както на шах любители, така и на професионални играчи. Веригата Accedia Masters е акредитирана от международната шахматна федерация FIDE и турнирите ѝ са валидни за български и международен ELO рейтинг.

Под шапката на Accedia Masters се организират поредица от турнири насочени към професионални играчи и гросмайстори (Accedia Masters Classic), и към любители от ИТ сферата (Accedia Masters IT). През последния Accedia Masters Classic беше излъчен и най-новият гросмайстор на България.

Основен организатор на турнира е Георги Пелтеков, Engineering Director в компанията с над 15 години опит в областта на информационните технологии. Заемал е различни технически и лидерски позиции с фокус върху разработка на софтуерни решения и консултиране. До този момент е водил проекти за големи клиенти като IBM, Siemens, VW и USA Today. В момента отговаря за над 20 проекта и ръководи повече от 80 софтуерни консултанти с различно ниво на опит. 

Преди следващото издание на Accedia Masters IT, което ще се състои на 16 април в офиса на Accedia, се свързахме с Георги, за да ни разкаже малко повече. В нашия разговор той споделя за страстта си към шаха, как тя прераства в Accedia Masters и как той успява да съчетае и приложи наученото от този спорт в своята работа и обратното. 

Здравей, Георги. Разбрахме, че ти си главен организатор на Accedia Masters турнирите. Може ли да споделиш какво те провокира да организираш първото издание? 

Всичко започна с един турнир през март 2021, за който разбрах случайно. След една година на пандемия и игра само онлайн реших да се пробвам и да поиграя на живо. Направи ми много приятно впечатление присъствието на хора от различни възрастови групи, обединени от любовта си към шахмата. За съжаление, в последните години българският шахмат е в патова ситуация, по различни причини, които няма да споменавам. 

Като резултат липсват по-чести и масови турнири с добри наградни фондове и условия за игра. Прецених, че офисът на Accedia е отлично място, на което може да организираме подобни по тип и мащаб събития. За мен е важно този спорт, в който имаме дългогодишни традиции, да има масовост. По този начин създаваме повече възможности за развитие на младите таланти, от една страна, а от друга, привличаме интереса на повече фирми, и съответно спонсори, които могат да съдействат за по-атрактивни състезания. 

Сами разбирате, че когато един млад състезател играе при отлични условия – електронни дъски, удобни столове и бюра, комфортни зали за игра – неговата мотивация неминуемо се увеличава и това спомага за развитието му. Много хора, включително и близки, са ме питали защо отделям толкова много време, енергия и пари за подобен тип събития. Да, понякога не е много мотивиращо да предоставяш страхотни условия, да си направил и невъзможното, и накрая пак да има недоволни участници. 

И все пак, както и във всичко останало, за да се случват нещата, и да се случват правилно, ние трябва да се задействаме и да направим необходимото. Иначе нищо няма да се промени. 

Как се реши да направиш шах турнирите традиция за Accedia и какво се променя с всяко следващо издание? 

От самото начало тръгнах с идеята, че това няма да е еднократно събитие. Подобен тип състезания трябва да имат повторяемост, за да имат и успех. Не мога да отрека, че и огромният успех на първия турнир спомогна за това решение. Като за първи турнир, той се превърна в най-масовото шах събитие в България за последните години. Екипно съумяхме да осигурим отлични условия за игра. 

Както един от международните съдии се изказа: „Турнирът е на ниво Европейско първенство“. Обратната връзка от участниците също беше много добра. Отзвукът затвърди нашето мнение – такива турнири трябва да има. 

С всяко следващо издание на Accedia Masters се стремим да постигаме и надминаваме очакванията на нашите участници. До този момент успяхме да изчистим доста от чисто процесните трудности покрай организирането на подобен тип събития. Осигурихме по-добри условия за усвояване на ценни познания и за самите участници чрез електронни дъски и live streaming на част от партиите. 

И последно, но не по-малко важно, осигурихме достъп до relax зона и до бара на Accedia, където всички участници могат да починат между партиите, да обсъдят някое засукано разиграване или просто да наблюдават партиите на живо на някой от екраните. 

Каква е връзката между една ИТ компания като Accedia и шаха?

В Accedia генерално се опитваме да подкрепяме подобен тип инициативи, които създават възможности за развитие чрез обмяна на знания и умения. Всеки наш служител има свободата да предложи и организира събития от спортен или друг характер. В случая това стана чрез мен и любовта ми към шахмата. 

Известни са близките връзки между програмирането и шахмата, затова и логично тази инициатива срещна подкрепата на компанията. Отделно знам и че сред много от ИТ колегите има любители на шаха, затова сметнах, че това е добра възможност, която ще събере хората от бранша на приятелска игра. 

Какви умения от работата си прилагаш на шахматната дъска? А обратното? 

Със сигурност работата ми като Engineering Director и опитът ми помагат най-вече в организирането на подобен род събития, не толкова конкретно върху шахматната дъска. Организационните умения, балансирането между всички заинтересовани страни и стремежът участниците да са доволни, не е лесна работа, но благодарение и на екипа ми, успяваме да се справим много добре. 

От друга страна, колкото и клиширано да звучи, шахът също учи на много качества, които могат да се прилагат и в работата – спокойствие, стратегия, планиране, систематичност, уменията да отгатнеш хода на противника и други.

Какви други инициативи в компанията мотивират членовете на екипа да станат по-добри професионалисти? 

При нас винаги стремежът да бъдем по-добри в това, което правим, е водещ, затова и организираме много вътрешни и външни обучения, workshop-и, презентации, разработване на продукти чрез Accedia Innovation Center-a (IDC) ни и много други.

Целта ни е чрез подобен тип инициативи да осигурим достатъчно възможности за усвояване и развитие на умения и знания, което е и основна ценност на компанията.

Какво следва за поредицата турнири след изданието на 16 април? 

Продължаваме напред с все по-големи и по-добри турнири. Сега вече когато се облекчиха и противоепидемичните мерки може да започнем планирането на ново мащабно събитие, което да е отворено за всички желаещи, не само за ИТ общността. Със сигурност това ще е огромно предизвикателство, защото ще трябва да се търсят и други локации за организиране на събитие от подобен мащаб поради големия интерес. Но ще се справим, мотивираните сме да ставаме по-добри и да предоставяме все по-добри условия на нашите участници. 

Ако желаете да разберете повече за следващия Accedia Masters турнир на 16 април, можете да го направите на следния линк.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара